„Poznaj Polskę” – kolejna wycieczka z dofinansowaniem Ministra Edukacji i Nauki

Oświata | Turystyka |
Data publikacji: 5 czerwca 2023

17.05 uczniowie klas 4-8 ze Szkoły Podstawowej im. Polskiego Czerwonego Krzyża w Opolnie Zdroju udali się na trzydniową wycieczkę z projektu finansowanego przez MEN #Poznaj Polskę – edycja 2023.

W ramach przedsięwzięcia zorganizowana została wycieczka do Krakowa, Wieliczki i Tyńca, podczas której zrealizowano sześć obowiązkowych punktów edukacyjnych wskazanych na stronach MEN.

Pierwszego dnia uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili Opactwo Benedyktynów, w tym przede wszystkim muzeum i podziemia, w których podziwiali m.in. dawne księgi przepisywane ręcznie przez zakonników. Mieli okazję poznać historię klasztoru, którą, w trakcie oprowadzania po jego krużgankach, wspaniale wyłożyła pani przewodniczka. Mogli również zobaczyć piękny kościół należący do braci benedyktynów. Następnie wyruszyli na warsztaty, na których poznali historię książki od najdawniejszych czasów, mieli również okazję wcielić się w rolę skryby, każdy otrzymał gęsie pióro, kałamarz oraz specjalnie przygotowaną do tego celu kartkę, na której trenowali średniowieczne pismo. Następnie udali się do hotelu, gdzie po krótkim odpoczynku i obiadokolacji komunikacją miejską udali się do centrum Krakowa na spotkanie z przewodniczką, która oprowadziła grupę po urokliwym krakowskim Kazimierzu.

Drugiego dnia z racji bardzo brzydkiej pogody plan musiał zostać zmodyfikowany i tak na dobry początek dnia uczniowie rozpoczęli swoją wizytę w kinie, w którym mogli obejrzeć najnowszy film z wytwórni Marvela, po seansie udali się do Wieliczki, w której zwiedzali Tężnie solankową, Kopalnię Soli oraz Muzeum Żup Krakowskich. Pani przewodnik, która oprowadzała grupę po kopalni opowiadała historię Wieliczki oraz samej kopalni, mogli również wysłuchać legend o skarbniku. Oczywiście nie obyło się bez lizania solnych ścian. Kolejnym etapem był Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie, gdzie uczniowie wraz z opiekunami mogli swoimi zmysłami doświadczyć zjawisk przyrodniczych oraz fizycznych.

Dzień trzeci to przede wszystkim wizyta u wawelskiego smoka, następnie pani przewodniczka zabrała grupę na Wawel, gdzie opowiadała niesamowicie porywającą historię rodu Jagiellonów, uczniowie mieli okazję poznać dworskie ploteczki.

Kolejnym etapem wycieczki był dziedziniec Collegium Maius oraz Stare Miasto gdzie grupa mogła wysłuchać hejnału mariackiego granego z wieży Kościoła Mariackiego. Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się do restauracji na obiad, a stamtąd autobusem pod
Kopiec Kościuszki, gdzie zwiedzili Muzeum Kościuszki, następnie podążyli krętymi ścieżkami na szczyt Kopca, z którego podziwiali panoramę Krakowa.

Kierownik wycieczki
Dorota Cichowicz

Najnowsze aktualności

Szkoły z naszego regionu w ba...

Blisko 100 szkół z całej Polski bierze udz...

Kategoria: Oświata, Profilaktyka, Zdrowie,

22 września 2023
Czytaj więcej

Dynie dla Zoo Görlitz...

Dary w postaci dyń można oddać w kasie zoo...

Kategoria: Ochrona środowiska, Zagranica,

22 września 2023
Czytaj więcej

Otwarcie świetlicy w Bratkowi...

W najbliższą sobotę (23 września) o godz....

Kategoria: Inwestycje, Okolicznościowe,

21 września 2023
Czytaj więcej

Komunikat Prezesa Krajowej Izb...

Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy do...

Kategoria: Bezpieczeństwo, Komunikaty, Ochrona środowiska,

20 września 2023
Czytaj więcej

Bezpłatne badania mammografic...

9 października 2023 r. w Bogatyni przeprowad...

Kategoria: Profilaktyka, Zdrowie,

20 września 2023
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności