„Nasze śmieci” – praktyczny poradnik dla mieszkańców

Ekologia | Ochrona środowiska |
Data publikacji: 28 marca 2022

Jak prawidłowo segregować odpady? Co wrzucać do pojemników a czego nie? Czy kolor kubła ma znaczenie? Jak wyglądają kontrole selektywnej zbiórki? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziemy w poradniku „Nasze śmieci” opracowanym przez Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej UMiG.

Od 1 stycznia 2021 r. każdy właściciel nieruchomości oraz osoba prowadząca działalność gospodarczą są zobowiązani do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów komunalnych – tzw. segregacji. Sądząc po zawartości pojemników i zbyt niskim poziomie recyklingu odpadów komunalnych, skutkującym dla gminy wysokimi opłatami za ich zagospodarowanie (tzw. „opłata marszałkowska”), spora część mieszkańców ma z segregacją problem a część jeszcze nie nabyła dobrych nawyków. Warto podejść poważnie do tematu przynajmniej z kilku powodów: po pierwsze, nie segregując lub segregując niewłaściwe łamiesz prawo, narażasz się na karę i nieodebranie odpadów (uciążliwe dla Ciebie i sąsiadów – zwłaszcza przy wyższych temperaturach). Po drugie, segregując zadbasz o środowisko naturalne: ochronisz glebę i wody gruntowe, ograniczysz emisję trujących gazów, ilość ścieków, zmniejszysz ilość trudno rozkładających się odpadów na wysypisku. Dzięki Twojej segregacji wysypisko będzie mogło być dłużej wykorzystywane, a Ty dasz drugie życie swoim odpadom – np. z butelek PET powstanie polar, plecak, czy specjalistyczna odzież sportowa. Szkło i aluminium podlegają recyklingowi w 100% i można je przetwarzać nieskończoną ilość razy. Aby uratować jedno drzewo, wystarczy 59 kg makulatury.

Warto opanować kilka podstawowych zasad, aby segregacja odpadów stała się prostym nawykiem. Zapoznaj się z poradnikiem „Nasze śmieci” i segreguj bez wysiłku! Znajdziesz w nim także praktyczne informacje na temat gospodarki odpadami w naszej gminie. Poniżej zamieszczamy wersję elektroniczną poradnika. Po bezpłatną wersję drukowaną zapraszamy do Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej przy ul. 1 Maja 29, II piętro, pok. nr 11.

Pamiętajmy!
Codzienna segregacja odpadów to podstawa działań związanych z recyklingiem. Brak segregacji to poważne zagrożenie nie tylko dla naszego otoczenia, ale przede wszystkim dla nas samych, naszych dzieci i bliskich.


Pobierz poradnik <tutaj>

Najnowsze aktualności

Bogatynia – 24 lipca...

TAURON Dystrybucja S.A. Oddział w Jeleniej G...

Kategoria: Energetyka, Komunikaty,

19 lipca 2024
Czytaj więcej

Granty...

Trwa VI edycja Ogólnopolskiego Konkursu dla ...

Kategoria: Granty,

16 lipca 2024
Czytaj więcej

Ostrzeżenie hydrologiczne Nr:...

Zjawisko: gwałtowne wzrosty stanów wody St...

Kategoria: Ostrzeżenia,

16 lipca 2024
Czytaj więcej

OSTRZEŻENIE Nr 67 – Bur...

Nazwa biura: IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz...

Kategoria: Ostrzeżenia,

16 lipca 2024
Czytaj więcej

OSTRZEŻENIE Nr 66 – Upa...

Zjawisko/Stopień zagrożenia: Upał/1 Obsza...

Kategoria: Ostrzeżenia,

15 lipca 2024
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności