Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Polecane | Społeczeństwo |
Data publikacji: 23 lutego 2021

W tym roku kolejny Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem odbywać się będzie od 22 do 28 lutego. Każdy zainteresowany będzie mógł w tym czasie skorzystać z porady/pomocy prawnej czy psychologicznej nie tylko u policjantów, ale również przedstawicieli sądów, prokuratur i ośrodków pomocy społecznej.

W organizację obchodów – oprócz Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej – włączają się asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi, pracownicy socjalni i policjanci w całym kraju. Funkcjonariusze działają na rzecz osób pokrzywdzonych i z ogromnym zaangażowaniem starają się nie dopuszczać do popełniania przestępstw. Przeprowadzają akcje profilaktyczne i kampanie edukacyjne. Wszystko w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Kiedy jednak z różnych przyczyn nie uda się zapobiec krzywdzie, wtedy kluczowe staje się słowo „pomoc”.

Działania podjęte w trakcie Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, które w tym roku trwają od 22 do 28 lutego, mają przynieść potrzebującym skuteczną pomoc, dlatego zachęcamy wszystkich, którzy mają jakieś wątpliwości prawne czy szukają pomocy w różnym zakresie. Jesteśmy po to, by pomagać.

Dokładne informacje o miejscu i godzinach dyżurów osób, które udzielą w tym czasie wsparcia pokrzywdzonym, będą dostępne za pośrednictwem chociażby stron internetowych instytucji biorących udział w obchodach. To wsparcie będzie także oferowane przez sieć ośrodków pomocy pokrzywdzonym, finansowaną z Funduszu Sprawiedliwości, który podlega Ministrowi Sprawiedliwości.
Aktualna lista organizacji dostępna jest na stronie internetowej Funduszu Sprawiedliwosci

Policjanci garnizonu dolnośląskiego będą do dyspozycji mieszkańców, aby przekazać im praktyczne informacje związane z problematyką przestępstw w tym, gdzie można złożyć zawiadomienie o przestępstwie oraz jakie prawa przysługują osobie w związku ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Przypominamy, że zawiadomienie o przestępstwie ma obowiązek przyjąć każdy funkcjonariusz Policji na każdym posterunku, komisariacie i w każdej komendzie Policji sporządzając odpowiedni protokół. Jeśli mamy uzasadnione podejrzenie, że jesteśmy ofiarą przestępstwa lub zwyczajnie chcielibyśmy uzyskać jakąś poradę w tym zakresie – zapraszamy do dolnośląskich komend i komisariatów. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w tym roku obchodzony jest od 22 do 28 lutego.

asp. szt. Monika Kaleta
Zespół Prasowy
KWP we Wrocławiu
źródło: dolnoslaska.policja.gov.pl

—-

Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu informuje , że w ramach obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, w dniach 22-26 lutego 2021 roku, w godzinach od 8:00 do 14:00, prokuratorzy będą udzielać telefonicznych informacji o uprawnieniach i obowiązkach osób pokrzywdzonych przestępstwami.

Z uwagi na stan pandemii wywołanej Covid-19, dyżury pełnione będą telefonicznie. Dzięki współpracy z zaproszonymi przez Prokuraturę specjalistami z różnego rodzaju instytucji, będzie można uzyskać poradę w zakresie przysługujących uprawnień oraz sposobie załatwienia sprawy, zarówno z zakresu prawa karnego, cywilnego, jak i administracyjnego.

Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zrodziła się w 2000 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości i ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Jest ona związana z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 roku o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Ma on służyć przypominaniu o trudnej sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin.

Numer telefonu Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu – tel. 75 64 94 900.

Harmonogram dyżurów pełnionych przez prokuratorów Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu:
22.02.2021 – prok. Andrzej Jasiecki
23.02.2021 – prok. Agnieszka Kwaśniak
24.02.2021 – prok. Sebastian Ziemblicki
25.02.2021 – prok. Barbara Ziemblicka
26.02.2021 – prok. Robert Zagórski
27.02.2021 – prok. Krzysztof Juszczak
28.02.2021 – prok. Krzysztof Juszczak
źródło: PR w Zgorzelcu

Informacja na stronie Sądu Rejonowego w Zgorzelcu gdzie zamieszczono harmonogram dyżurów telefonicznych kuratorów oraz spis organizacji świadczących pomoc w tym zakresie  <tutaj>

Najnowsze aktualności

FESTYN EUROPEJSKI 2024...

FESTYN EUROPEJSKI 2024 Już w tę sobotę ...

Kategoria: Okolicznościowe, Współpraca transgraniczna,

26 kwietnia 2024
Czytaj więcej

Młodzi artyści o dwóch dusz...

Dnia 24 kwietnia 2024 r. w sali widowiskowej ...

Kategoria: Oświata,

26 kwietnia 2024
Czytaj więcej

„Dobry start dla przedszkola...

Gmina Bogatynia realizuje projekt „Dobry st...

Kategoria: Oświata, Polecane,

25 kwietnia 2024
Czytaj więcej

Informacja Wojewódzkiego Insp...

UWAGA na środki ochrony roślin zawierające...

Kategoria: Bezpieczeństwo, Ekologia, Ochrona środowiska, Rolnictwo,

25 kwietnia 2024
Czytaj więcej

Startuje „Bitwa Regionów”...

„Bitwa Regionów” to ogólnopolski konkur...

Kategoria: Kultura, Rolnictwo, Stowarzyszenia,

25 kwietnia 2024
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności