Robisz wiosenne porządki? Rób je z głową!

Gmina | Miasto | Ochrona środowiska |
Data publikacji: 25 marca 2022

„Dzwony” do segregacji a wokół nich połamane meble, fragmenty aut, stare ubrania, czy wszelkie pozostałości po remontach. Brzmi znajomo? Pewnie tak, bo to niestety bogatyńska rzeczywistość. Zmieńmy ją!

W ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mieszkańcy mają możliwość korzystania także z dodatkowych pojemników do segregacji, typu „dzwon”, umieszczonych w miejscach publicznych na terenie miasta i gminy Bogatynia. Niestety, pojemniki te nie są użytkowane zgodnie z przeznaczeniem (można w nich znaleźć wszystko co zmieści się przez otwór!), a w ich sąsiedztwie notorycznie powstają dzikie wysypiska. Niektórzy nasi mieszkańcy przy okazji wiosennych porządków wyrzucają wszystko i wszędzie. Zaśmiecanie terenów wokół „dzwonów”, ale także pobliskich rowów, czy lasów, negatywnie wpływa zarówno na wizerunek Bogatyni, jak i na środowisko. Można to zmienić! Segreguj! Wrzucaj do pojemników tylko te frakcje odpadów, do których zostały one przeznaczone. Odpady wielkogabarytowe GPO odbiera w określonych terminach, sprawdź je na stronie internetowej lub w aplikacji EcoHarmonogram zanim „wystawisz coś na śmietnik”. Termin jest zbyt odległy? Zawieź rzeczy na PSZOK!

Kolejne śmietniska? Żegnajcie „dzwony”!
W przypadku, kiedy w obrębie „dzwonów” będą dalej powstawały dzikie wysypiska lub pojemniki te nie będą użytkowane zgodnie z ich przeznaczeniem, konieczne będzie podjęcie decyzji o ich usunięciu.

Portfel może zaboleć…
W przypadku ujawnienia „zaśmiecającego”, osoba ta zostanie ukarana.
Zgodnie z art. 145 kodeksu wykroczeń, „kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany”, natomiast zgodnie z treścią art. 154 par. 2 Kodeksu wykroczeń, „kto wyrzuca na nienależący do niego grunt polny kamienie, śmieci, padlinę lub inne nieczystości podlega karze grzywny do 1000 zł lub karze nagany”.

Można inaczej!
Zaśmiecanie naszej gminy nie jest zmorą tylko urzędników, czy służb oczyszczania, ale przede wszystkim mieszkańców, którzy chcą żyć w ładnym otoczeniu, dbają o porządek i środowisko. Oto przykład „listu”, który mieszkaniec Działoszyna umieścił na jednym z „dzwonów”. Oby odniósł skutek. Zapraszamy do lektury!

Najnowsze aktualności

Konkurs fotograficzny „S...

Rozpoczął się upragniony okres wakacyjny. ...

Kategoria: Ekologia, Ochrona środowiska,

6 lipca 2022
Czytaj więcej

Zarządzenie Nr 1802022 Burmis...

Zarządzenie Nr 180/2022 Burmistrza Miasta i ...

Kategoria: Oświata, Samorząd,

6 lipca 2022
Czytaj więcej

Przedłużenie obowiązywania ...

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządz...

Kategoria: Bezpieczeństwo, Komunikaty, Ostrzeżenia,

5 lipca 2022
Czytaj więcej

Absolutorium dla burmistrza Bo...

5 lipca br. Rada Miejska w Bogatyni jednogło...

Kategoria: Samorząd,

5 lipca 2022
Czytaj więcej

Maturzysto, staraj się o styp...

Rusza nabór wniosków o rekomendacje do styp...

Kategoria: Oświata,

4 lipca 2022
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności