Promocja kultury ludowej
W sobotę (23.04) mieszkańcy trójstyku integrowali się podczas występów zespołów ludowych i prezentacji świątecznych potraw w ramach konkursu „Wielkanoc 2022 – Międzynarodowy Przegląd Zespołów Śpiewaczych – Konkurs Tradycji”.
W przeglądzie udział wzięły zespoły: „Rozmaryn” z Bogatyni – Markocice, „Podolanie” z Czerwonej Wody, „Działoszynianie” z Działoszyna, „Gościszowianie” z Gościszowa, „Cisowianki” z Henrykowa, „Rząsinianki” z Rząsin, „Malwy” z Włosienia, Kabinet Trojzemí Hrádek nad Nisou, Frauen- und Familienzentrum Zittau, Landfrauenkreisverein Hirschfelde. W Multifunkcjonalnym Centrim Trójstyku na stołach królowały potrawy z jaj, żury, babki i mazurki, a także tradycyjne potrawy naszych sąsiadów z Czech i Niemiec. Jury po zapoznaniu się z prezentacjami zespołów postanowiło przyznać następujące nagrody:
I. W kategorii stołów wielkanocnych oraz zespołowego wykonania pieśni obrzędowych:
– główną nagrodę – „Złoty Smak” za wyjątkowo wysokie walory smakowe oraz tradycyjną aranżację prezentacji konkursowej otrzymał zespół: „Cisowianki” z Henrykowa;
– cztery równorzędne pierwsze nagrody otrzymały zespoły: „Podołanie” z Czerwonej Wody, „Działoszynianie” z Działoszyna, „Gościszowianie” z Gościszowa, „Rozmaryn” z Markocic;
– dwie równorzędne drugie nagrody otrzymały zespoły: „Rząsinianie” z Rząsin oraz „Malwy” z Włosienia.
II. Równorzędne nagrody za wysokie walory artystyczne w dziedzinie plastyki obrzędowej przyznano autorkom pisanek:
1. Zofii Ludziak z Gościszowa,
2. Marii Kidzie z Gościszowa,
3. Bożenie Bury z Henrykowa.
W tej samej kategorii dwie równorzędne nagrody za wielkanocne palmy otrzymały zespoły z Działoszyna i Henrykowa. Ponadto przyznano 3 równorzędne nagrody za tradycyjne święconki zespołom: z Działoszyna, Gościszowa i Markocic. Prezentacje odznaczały się wysokimi walorami estetycznymi, nawiązaniem do kanonu tradycji oraz uwzględnieniem elementów magii obrzędowej.
III. Jury postanowiło także przyznać nagrody za wygłoszenie tradycyjnych oracji następującym wykonawcom:
– Władysławowi Pukacki z Rząsin,
– Zofii Ludziak z Gościszowa.
Dodatkowo nagrody za uczestnictwo w konkursie otrzymały zespoły z Hrádka nad Nisou, Zittau i Hirschfelde.
Wydarzenie „Wielkanoc 2022 – Międzynarodowy Przegląd Zespołów Śpiewaczych – Konkurs Tradycji” odbyło się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia Wojciecha Dobrołowicza oraz patronatem Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Konkurs tradycji wsparli partnerzy i sponsorzy: Wojciech Dobrołowicz – burmistrz Bogatyni, Hubert Papaj – Prezes Zarządu Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Wiktoria Rataj – radna powiatowa, Anita Szakiel-Sosnowska – dyrektor Bogatyńskiego Ośrodka Kultury oraz Ryszard Włos – sołtys Działoszyna.
Konkurs był częścią projektu Paleta twórczości trójstyku, realizowanego przez gminę Bogatynia we współpracy z Hrádkiem nad Nisou, przy udziale miasta Zittau, jako gościa w projekcie. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.
Najnowsze aktualności
Zapraszamy do Trialogu!...
Kategoria: Polecane, Rodzina, Społeczeństwo, Współpraca transgraniczna,
Ogłoszenie konkursu ofert na ...
Kategoria: Komunikaty, Kultura,
Ogłoszenie konkursu ofert na ...
Kategoria: Komunikaty, Sport i rekreacja,
Koncert Joanny Dark z zespołe...
Kategoria: Kultura,
Walne zebranie sprawozdawcze O...
Kategoria: Bezpieczeństwo, Gmina, Okolicznościowe,