Promocja kultury ludowej

Kultura | Współpraca transgraniczna |
Data publikacji: 25 kwietnia 2022

W sobotę (23.04) mieszkańcy trójstyku integrowali się podczas występów zespołów ludowych i prezentacji świątecznych potraw w ramach konkursu „Wielkanoc 2022 – Międzynarodowy Przegląd Zespołów Śpiewaczych – Konkurs Tradycji”.

W przeglądzie udział wzięły zespoły: „Rozmaryn” z Bogatyni – Markocice, „Podolanie” z Czerwonej Wody, „Działoszynianie” z Działoszyna, „Gościszowianie” z Gościszowa, „Cisowianki” z Henrykowa, „Rząsinianki” z Rząsin, „Malwy” z Włosienia, Kabinet Trojzemí Hrádek nad Nisou, Frauen- und Familienzentrum Zittau, Landfrauenkreisverein Hirschfelde. W Multifunkcjonalnym Centrim Trójstyku na stołach królowały potrawy z jaj, żury, babki i mazurki, a także tradycyjne potrawy naszych sąsiadów z Czech i Niemiec. Jury po zapoznaniu się z prezentacjami zespołów postanowiło przyznać następujące nagrody:

I. W kategorii stołów wielkanocnych oraz zespołowego wykonania pieśni obrzędowych:
– główną nagrodę – „Złoty Smak” za wyjątkowo wysokie walory smakowe oraz tradycyjną aranżację prezentacji konkursowej otrzymał zespół: „Cisowianki” z Henrykowa;
– cztery równorzędne pierwsze nagrody otrzymały zespoły: „Podołanie” z Czerwonej Wody, „Działoszynianie” z Działoszyna, „Gościszowianie” z Gościszowa, „Rozmaryn” z Markocic;
– dwie równorzędne drugie nagrody otrzymały zespoły: „Rząsinianie” z Rząsin oraz „Malwy” z Włosienia.

II. Równorzędne nagrody za wysokie walory artystyczne w dziedzinie plastyki obrzędowej przyznano autorkom pisanek:
1. Zofii Ludziak z Gościszowa,
2. Marii Kidzie z Gościszowa,
3. Bożenie Bury z Henrykowa.

W tej samej kategorii dwie równorzędne nagrody za wielkanocne palmy otrzymały zespoły z Działoszyna i Henrykowa. Ponadto przyznano 3 równorzędne nagrody za tradycyjne święconki zespołom: z Działoszyna, Gościszowa i Markocic. Prezentacje odznaczały się wysokimi walorami estetycznymi, nawiązaniem do kanonu tradycji oraz uwzględnieniem elementów magii obrzędowej.

III. Jury postanowiło także przyznać nagrody za wygłoszenie tradycyjnych oracji następującym wykonawcom:
– Władysławowi Pukacki z Rząsin,
– Zofii Ludziak z Gościszowa.

Dodatkowo nagrody za uczestnictwo w konkursie otrzymały zespoły z Hrádka nad Nisou, Zittau i Hirschfelde.

Wydarzenie „Wielkanoc 2022 – Międzynarodowy Przegląd Zespołów Śpiewaczych – Konkurs Tradycji” odbyło się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia Wojciecha Dobrołowicza oraz patronatem Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Konkurs tradycji wsparli partnerzy i sponsorzy: Wojciech Dobrołowicz – burmistrz Bogatyni, Hubert Papaj – Prezes Zarządu Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Wiktoria Rataj – radna powiatowa, Anita Szakiel-Sosnowska – dyrektor Bogatyńskiego Ośrodka Kultury oraz Ryszard Włos – sołtys Działoszyna.

Konkurs był częścią projektu Paleta twórczości trójstyku, realizowanego przez gminę Bogatynia we współpracy z Hrádkiem nad Nisou, przy udziale miasta Zittau, jako gościa w projekcie. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Najnowsze aktualności

Miejsko-Gminne Potyczki Matema...

30 marca, w naszej szkole odbyły się Miejsk...

Kategoria: Oświata,

31 marca 2023
Czytaj więcej

Bogatynia, Sieniawka – 3...

TAURON Dystrybucja S.A. Oddział w Jeleniej G...

Kategoria: Komunikaty,

31 marca 2023
Czytaj więcej

Ruszyły Dolnośląskie Małe ...

27 marca 2023 roku rusza 9. nabór wniosków ...

Kategoria: Granty,

30 marca 2023
Czytaj więcej

Konkurs grantowy „Dzieci...

Dzieci Kapitana Nemo to projekt historyczny d...

Kategoria: Granty, Kultura, Oświata, Stowarzyszenia,

30 marca 2023
Czytaj więcej

Dotyczy dyżurów aptek...

Szanowni Mieszkańcy, w związku ze zgłasza...

Kategoria: Gmina, Miasto, Polecane, Zdrowie,

30 marca 2023
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności