Online o strategii

Gmina | Miasto | Samorząd |
Data publikacji: 3 marca 2022

Za nami spotkanie konsultacyjne w sprawie „Strategii Rozwoju Gminy Bogatynia na lata 2021-2027”. (2.03) W środę po południu, w formule online, odbyło się ogłaszane spotkanie konsultacyjne dotyczące projektu „Strategii Rozwoju Gminy Bogatynia na lata 2021-2027”.

W wideokonferencji wzięli udział: burmistrz Wojciech Dobrołowicz, radna Dorota Bojakowska, naczelnik wydziału inwestycji Aleksandra Kołodyńska-Wojciechowska, koordynujący prace nad dokumentem ze strony gminy, pracownik wydziału inwestycji Michał Andrzejewski, reprezentanci współtworzącej strategię Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju oraz osoby, które zgodnie z procedurą zarejestrowały się, by osobiście wnieść uwagi, czy propozycje do przedłożonego projektu. Jak się okazało, byli to nie tylko nasi mieszkańcy. W dyskusji uczestniczyło także Stowarzyszenie Dom Kołodzieja z siedzibą w Zgorzelcu, a nawet naukowcy z wyższych uczelni. Zgłaszanie pomysłów podczas konsultacji społecznych nie jest równoznaczne z ich finansowaniem w przyszłości przez gminę. Jak pokazują efekty wczorajszych rozmów, można jednak wpisać do strategii wartościową i wizjonerską koncepcję, i nie angażować środków budżetowych. Mowa o projekcie odbudowy Wigancic Żytawskich, który bogatyński samorząd będzie wspierał merytorycznie a nie finansowo.

Jak podkreśla burmistrz Wojciech Dobrołowicz, sytuacja naszej gminy, opisana w będącej integralną częścią strategii diagnozie, wskazuje na konieczność nadrabiania wieloletnich zapóźnień, zwłaszcza infrastrukturalnych. Kiedy uporządkowane zostaną kluczowe obszary takie jak drogi, wodociągi, czy kanalizacja i zaspokojone podstawowe potrzeby mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa, opieki zdrowotnej, czy tworzenia nowych miejsc pracy, można będzie przystąpić do realizacji nowatorskich pomysłów i ambitnych zadań. Póki co jednak, zapisy strategii muszą być adekwatne do obecnych możliwości bogatyńskiego samorządu, a cele realne do osiągnięcia, wtedy bowiem stanie się ona dla Bogatyni swoistą mapą drogową na kolejne lata a nie bezużytecznym dokumentem, na który wydano publiczne pieniądze.

Dziękujemy wszystkim, którzy zabrali głos w dyskusji podczas spotkania konsultacyjnego, Państwa opinie są dla nas cenne i inspirujące.

Propozycje zmian zapisów strategii, wraz z uzasadnieniem, można zgłaszać na stosownym formularzu jeszcze do 28 marca 2022 r.

Szczegóły:
https://bogatynia.pl/aktualnosci/zaproszenie-do-konsultacji-dotyczacych-projektu-strategii-rozwoju-gminy/

Najnowsze aktualności

Konkurs fotograficzny „S...

Rozpoczął się upragniony okres wakacyjny. ...

Kategoria: Ekologia, Ochrona środowiska,

6 lipca 2022
Czytaj więcej

Zarządzenie Nr 1802022 Burmis...

Zarządzenie Nr 180/2022 Burmistrza Miasta i ...

Kategoria: Oświata, Samorząd,

6 lipca 2022
Czytaj więcej

Przedłużenie obowiązywania ...

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządz...

Kategoria: Bezpieczeństwo, Komunikaty, Ostrzeżenia,

5 lipca 2022
Czytaj więcej

Absolutorium dla burmistrza Bo...

5 lipca br. Rada Miejska w Bogatyni jednogło...

Kategoria: Samorząd,

5 lipca 2022
Czytaj więcej

Maturzysto, staraj się o styp...

Rusza nabór wniosków o rekomendacje do styp...

Kategoria: Oświata,

4 lipca 2022
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności