Odprawa z premierem w sprawie Turowa

Najważniejsze wiadomości | Polecane | Zagranica |
Data publikacji: 24 maja 2021

(24.05) W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyła się dziś odprawa poświęcona kompleksowi Turów, w której uczestniczyli Premier Rządu RP Mateusz Morawiecki, Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski, a także pełniący funkcję Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz.

– Przeprowadziliśmy dogłębną dyskusję dotyczącą sytuacji w kopani Turów należącej do Grupa PGE. Decyzja TSUE jest bardzo szkodliwa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i stanowi zagrożenie dla miejsc pracy 5 000 osób oraz środowiska. Nawet w sytuacji hipotetycznego zamknięcia kopalni, oznaczałoby to i tak konieczność dalszego pompowania wody. Nie możemy sobie pozwolić na takie ryzyko i utratę dostaw energii elektrycznej dla milionów mieszkańców Polski. Natychmiastowo przystąpimy do negocjacji ze stroną czeską, będę rozmawiał na ten temat dziś z premierem Czech Andrejem Babišem. Przedstawimy także nowe argumenty TSUE. Są one uzasadnione poprzez budowę tzw. ekranu, który ma zabezpieczyć wodę, który miał być wybudowany do 2023, ale będzie gotowy już we wrześniu tego roku. Nasze stanowisko utrzymania kopalni i elektrowni w ruchu pozostawiamy niezmienne – powiedział podczas konferencji prasowej w DUW Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

– Miałem okazję rozmawiać z panem premierem również w cztery oczy i mogę zapewnić pracowników Turowa i naszych mieszkańców, że elektrownia, kopalnia i cały nasz region są przedmiotem troski polskiego rządu, który podejmuje w tej sprawie konkretne działania – powiedział po spotkaniu we Wrocławiu pełniący funkcję burmistrza Bogatyni Wojciech Dobrołowicz.

Najnowsze aktualności

Niezwykłe Mikołajki...

Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech D...

Kategoria: Kultura, Polecane,

2 grudnia 2022
Czytaj więcej

Obdarowywanie zwierząt...

4 grudnia o godzinie 15:00 w Zoo Görlitz-Zgo...

Kategoria: Ciekawostki, Zagranica,

2 grudnia 2022
Czytaj więcej

OSTRZEŻENIE Nr 76 – Opa...

Obszar: województwo dolnośląskie powiat zg...

Kategoria: Ostrzeżenia,

2 grudnia 2022
Czytaj więcej

60-lecie premiery filmu „Zł...

30 listopada 2022 r., w Kinie KADR 3D w Bogat...

Kategoria: Energetyka, Historia, Kultura, Okolicznościowe,

2 grudnia 2022
Czytaj więcej

Występy „Patomswim̶...

W dniach 25-26 listopada b.r. odbyły się Zi...

Kategoria: Sport i rekreacja,

1 grudnia 2022
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności