Odpowiedzialne postępowanie z odpadami – ZERO WASTE

Ochrona środowiska |
Data publikacji: 18 sierpnia 2021

Idealnie segregujesz odpady i myślisz, że to wystarczy? Nic bardziej mylnego. Najlepiej w ogóle ich nie wytwarzaj. Odpowiedzialne postępowanie z odpadami – ZERO WASTE

Minimalizujemy ilość odpadów

Ideą zero waste jest zarządzenie swoim gospodarstwem domowym w taki sposób by starannie wykorzystywać wszystko to, czym już dysponujemy i rozważnie podchodzić do nowych zakupów.
„Zero waste” w wolnym tłumaczeniu oznacza „bez marnowania”. Termin ten, a wraz z nim ruch społeczny pojawiały się w mediach stosunkowo niedawno. Dążenie do zminimalizowania ilości odpadów powstających w gospodarstwach domowych to trend, który powinien zagościć w naszych domach na dłużej. Każdy z nas powinien pracować nad tym, aby ograniczyć ilość powstających odpadów.

Wyrzucanie odpadów czy nawet segregacja nie jest rozwiązaniem. Najlepiej zagospodarowane odpady to takie odpady, które w ogóle nie powstają. Zapobiegać powstawaniu odpadów możemy w domu, a nawet trochę wcześniej, bo już w trakcie robienia zakupów.

Hierarchia sposobów postępowania z odpadami


Jak zmniejszyć ilość produkowanych odpadów?

Zero waste w sklepie

Przede wszystkim: kupujmy jak najmniej i nie kupujmy w opakowaniach, a jeśli już, to nie używajmy plastiku.

Jeżeli spojrzymy na to, co wyrzucamy, okaże się, że najwięcej w śmietniku znajduje się opakowań. I to opakowań, które służyły nam dosłownie przez chwilę.

Używanie toreb wielorazowego użytku to pierwszy krok na drodze do ograniczenia plastiku. Zamiast brać cienkie, plastikowe siatki, które od razu pójdą do kosza kup torbę materiałową. Posłuży Ci przez lata.

Mając np. całą szufladę teoretycznie jednorazowych siatek plastikowych, spróbuj je wykorzystać ponownie dopóki się nie zniszczą. Nawet te najcieńsze z działu warzywnego w markecie można wykorzystać ponownie – wystarczy zapakować do torby i użyć chociażby przy następnych zakupach lub wykorzystać jako worki na śmieci.

To, gdzie kupujemy, też ma wpływ na ilość śmieci, które wytwarzamy. Markety potrafią zafoliować/zapakować próżniowo nawet jabłka czy banany. Wybierając się po warzywa i owoce na targ, możemy mieć pewność, że owoce i warzywa kupimy bez plastikowych pojemniczków, tacek z nieodnawialnego tworzywa owiniętych w plastikową folię. Jeśli jednak nie masz wyjścia i musisz iść do supermarketu, staraj się wybierać warzywa i owoce bez zbędnych opakowań.

Ekologiczne zakupy to nie tylko materiałowe torby. Możesz również zabierać ze sobą inne opakowania na produkty. Słoiki czy pudełka świetnie sprawdzą się w przypadku ryżu, orzechów i innych produktów na wagę. W dziale serów i wędlin na wagę też możesz poprosić o zapakowanie żywności w swoje opakowania. Nie zapominaj, aby idąc na targ po jajka, zabierać własną wytłoczkę z poprzednich zakupów.

W sklepie warto też zdecydować się na większe opakowania – wybierając np. mleko w półlitrowych opakowaniach będziemy mieć dużo więcej kartonów i plastikowych nakrętek do wyrzucenia, niż wybierając te litrowe.

Zamiast kupować butelkowaną wodę, warto zaopatrzyć się w dzbanek z filtrem lub butelkę wielorazowego użytku. Dorosły człowiek każdego dnia powinien wypijać minimum 1,5 litra wody. Miesięczne to aż około 30 plastikowych butelek. To rozwiązanie pomaga nie tylko zmniejszyć ilość odpadów, ale również zaoszczędzić. Woda z kranu jest tańsza niż ta butelkowana.

Mając wybór pomiędzy produktami w plastiku lub szkle, wybierzmy szkło, które jest poddawane recyklingowi w 80 procentach przypadków, podczas gdy butelki plastikowe do ponownego przetwarzania trafiają nawet 10 razy rzadziej.

Zamiast woreczków strunowych, torebek śniadaniowych lub foli aluminiowej wybierzmy wielorazowe pojemniki na lunch. Nie musisz się przejmować tym, że są plastikowe – spokojnie posłużą przez kilka lat. Największym problemem nie są plastikowe urządzenia wielorazowe, lecz jednorazówki wyrzucane każdego dnia.

Staraj się ograniczyć kupowanie kosmetyków w plastiku, wybieraj produkty w opakowaniach papierowych, szklanych lub metalowych. Świetnym wyborem będą tutaj mydła w kostce do twarzy, ciała i włosów.

Nie ulegajmy modzie i reklamom. Przemyślmy zakupy odzieży, kolejnych mebli, sprzętu RTV i AGD. Kupując pod w pływem chwili, mając w domu inny sprawny produkt tego typu, generujemy kolejne niepotrzebne odpady.

Zero waste w wypożyczaniu

Coraz częściej można wypożyczyć różnego rodzaju przedmioty – w wielu miastach powstają miejsca, w których można znaleźć potrzebne, choć rzadko używane przedmioty. Dzięki takiemu działaniu zaprzestaniemy kupować produkty zasadniczo jednorazowe, potrzebne na teraz a już niekoniecznie w przyszłości. Warto przeszukać strony internetowe: fora, grupy w mediach społecznościowych, a także komercyjne wypożyczalnie, mające w swojej ofercie nawet najbardziej nietypowe rzeczy, których potrzebować możemy tylko raz na jakiś czas.

Oddanie lub sprzedanie przedmiotów też będzie miało pozytywny wpływ na naszą produkcję odpadów. Warto więc sprawdzić, czy ktoś ze znajomych nie potrzebuje zbytecznych nam przedmiotów (mebli, ubrań, zabawek), oddać rzeczy organizacjom charytatywnym czy wystawić na internetowej aukcji.

Zero waste w domowym zaciszu

Warto się zastanowić, jak postępować, żeby odpadów powstawało jak najmniej, dzięki czemu nasze otoczenie będzie ładniejsze, a my zaoszczędzimy na opłatach.

Sortowanie odpadów – to już obowiązek więc róbmy to prawidłowo i zachęcajmy do tego bliskich i znajomych. Segregacja odpadów daje szansę na zmniejszenie ilości odpadów, które zamiast trafić na wysypisko odpadów zostaną powtórnie wykorzystane.

Kompostowanie odpadów – to jedna z najlepiej sprawdzonych metod powtórnego wykorzystania odpadów. Niemal połowę domowych odpadków stanowią odpady organiczne. Zamiast wyrzucać do pojemników na odpady mieszane lub BIO możemy wykorzystać je jako kompost w swoich ogródkach oraz na działkach. Kompost możemy produkować samodzielnie. Z jednej strony mamy więc pewność pielęgnacji naszych roślin, z drugiej pozytywnego działania na rzecz środowiska.

Kompost stosowany w ogrodzie wzbogaca glebę w próchnicę, która sprawia, że ta staje się przewiewna i pulchna. Jest nie tylko bogatym źródłem materii organicznej, ale też najtańszym i naturalnym materiałem do użyźniania gleby. Ponadto eliminuje zagrożenie przenawożenia lub zatrucia środowiska.

Zero waste – czy warto?

Co daje ograniczenie ilości odpadów ?

– Ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko.
– Oszczędność dla portfela.
– Mniej czasu poświęconego na wynoszenie śmieci.
– Ograniczenie liczby przedmiotów w domu – łatwiejsze utrzymanie porządku.

Z jakimi to się wiąże trudnościami ?

– Noszenie ze sobą wielorazowych opakowań (np. na lunch, kawę czy wodę).
– Potrzeba pamiętania o torbie na zakupy przed wyjściem z domu.
– Rezygnacja ze starych przyzwyczajeń.

Zmniejszenie ilości wytwarzanych przez nas odpadów w znaczący sposób może wpłynąć na środowisko. Według badań GUS przeciętny mieszkaniec naszego kraju wyprodukował w 2019 roku aż 332 kg odpadów. Zredukowanie tej ilości do jednego litrowego słoika to wielkie wyzwanie, jednak każde jej zmniejszenie to pozytywny skutek zarówno dla nas, jak i dla środowiska.

Najnowsze aktualności

Informacja Ministerstwa Rozwoj...

"Szanowni Państwo, z uwagi na obecne wydarz...

Kategoria: Ekologia, Energetyka, Komunikaty, Ochrona środowiska, Polecane,

12 sierpnia 2022
Czytaj więcej

„Senioralia”...

Fundacja „Nasza Fundacja” wraz z Zarząde...

Kategoria: Kultura, NGO, Stowarzyszenia,

10 sierpnia 2022
Czytaj więcej

Webinarium dla seniorów nt. z...

Publikujemy zaproszenie Urzędu Komisji Nadzo...

Kategoria: Bezpieczeństwo, Komunikaty, Polecane,

10 sierpnia 2022
Czytaj więcej

Wydarzenie Historyczne Roku 20...

Trwa internetowe głosowanie na Wydarzenie Hi...

Kategoria: Historia, Kultura, Oświata,

10 sierpnia 2022
Czytaj więcej

Konsultacje społeczne...

Rozpoczynają się konsultacje społeczne dot...

Kategoria: Gmina, Komunikaty, Miasto, Polecane,

9 sierpnia 2022
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności