Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Historia | Kultura | Oświata | Stowarzyszenia |
Data publikacji: 1 marca 2022

„Ojczyzna to ziemia i groby.
Narody, tracąc pamięć, tracą życie” – Ferdinand Foch

1 marca obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Bogatyni została odprawiona uroczysta Msza św. upamiętniająca żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Przed kościołem zgromadzeni mogli obejrzeć przygotowaną we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej wystawę „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963”.

Mszę rozpoczęło wprowadzenie pocztów sztandarowych szkół i wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego przy akompaniamencie Zakładowej Orkiestry Dętej Kopalni Węgla Brunatnego „Turów”.

W swoim kazaniu ks. dziekan Ryszard Trzósło przypomniał męstwo żołnierzy i ich miłość do Ojczyzny, podkreślając że w obliczu obecnych wydarzeń, które dzieją się tuż za naszą granicą, historia żołnierzy niezłomnych jest ważną nauką patriotyzmu i wiary, zwłaszcza dla młodych ludzi.

Po Mszy, w parku im. Jana Pawła II, oddano hołd Żołnierzom Wyklętym i złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy w walce o wolność i niepodległość.

W uroczystości uczestniczyli: Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz, Zastępca Burmistrza ds. Socjalnych Aleksandra Ratajczak, Sekretarz Gminy Bogatynia Łukasz Roszkowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Kubica, Prezes Koła Związku Sybiraków w Bogatyni Zofia Kulikowska, Przewodniczący Miejsko-Gminnego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Stanisław Jarosz, dyrektorzy placówek oświatowych i jednostek podległych, młodzież z bogatyńskich szkół, mieszkańcy Bogatyni.

Najnowsze aktualności

Zmiana ostrzeżenia hydrologi...

Data i godzina wydania: 23.02.2024 - godz. 03...

Kategoria: Ostrzeżenia,

23 lutego 2024
Czytaj więcej

Festiwal trzech krajów z nagr...

Teatr Gerharta Hauptmanna zaprasza w dniach o...

Kategoria: Kultura, Zagranica,

22 lutego 2024
Czytaj więcej

Tydzień Pomocy Ofiarom Przest...

Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu uprzeJm1e in...

Kategoria: Komunikaty,

21 lutego 2024
Czytaj więcej

Program „AKTYWNY SAMORZĄD...

Od 1 marca rusza nabór wniosków do pilotaż...

Kategoria: Integracja, Pomoc społeczna,

21 lutego 2024
Czytaj więcej

Rozpoczęcie prac nad projekte...

OGŁOSZENIE Burmistrz Miasta i Gminy Bogatyn...

Kategoria: Komunikaty,

21 lutego 2024
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności