Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Historia | Kultura | Oświata | Stowarzyszenia |
Data publikacji: 1 marca 2022

„Ojczyzna to ziemia i groby.
Narody, tracąc pamięć, tracą życie” – Ferdinand Foch

1 marca obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Bogatyni została odprawiona uroczysta Msza św. upamiętniająca żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Przed kościołem zgromadzeni mogli obejrzeć przygotowaną we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej wystawę „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963”.

Mszę rozpoczęło wprowadzenie pocztów sztandarowych szkół i wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego przy akompaniamencie Zakładowej Orkiestry Dętej Kopalni Węgla Brunatnego „Turów”.

W swoim kazaniu ks. dziekan Ryszard Trzósło przypomniał męstwo żołnierzy i ich miłość do Ojczyzny, podkreślając że w obliczu obecnych wydarzeń, które dzieją się tuż za naszą granicą, historia żołnierzy niezłomnych jest ważną nauką patriotyzmu i wiary, zwłaszcza dla młodych ludzi.

Po Mszy, w parku im. Jana Pawła II, oddano hołd Żołnierzom Wyklętym i złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy w walce o wolność i niepodległość.

W uroczystości uczestniczyli: Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz, Zastępca Burmistrza ds. Socjalnych Aleksandra Ratajczak, Sekretarz Gminy Bogatynia Łukasz Roszkowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Kubica, Prezes Koła Związku Sybiraków w Bogatyni Zofia Kulikowska, Przewodniczący Miejsko-Gminnego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Stanisław Jarosz, dyrektorzy placówek oświatowych i jednostek podległych, młodzież z bogatyńskich szkół, mieszkańcy Bogatyni.

Najnowsze aktualności

Konkurs fotograficzny „S...

Rozpoczął się upragniony okres wakacyjny. ...

Kategoria: Ekologia, Ochrona środowiska,

6 lipca 2022
Czytaj więcej

Zarządzenie Nr 1802022 Burmis...

Zarządzenie Nr 180/2022 Burmistrza Miasta i ...

Kategoria: Oświata, Samorząd,

6 lipca 2022
Czytaj więcej

Przedłużenie obowiązywania ...

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządz...

Kategoria: Bezpieczeństwo, Komunikaty, Ostrzeżenia,

5 lipca 2022
Czytaj więcej

Absolutorium dla burmistrza Bo...

5 lipca br. Rada Miejska w Bogatyni jednogło...

Kategoria: Samorząd,

5 lipca 2022
Czytaj więcej

Maturzysto, staraj się o styp...

Rusza nabór wniosków o rekomendacje do styp...

Kategoria: Oświata,

4 lipca 2022
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności