Kolorowe piękności w niebezpieczeństwie

Ciekawostki | Ekologia | Zagranica |
Data publikacji: 31 maja 2023

W Światowym Dniu Papugi Zoo Görlitz-Zgorzelec wzywa do ochrony tych inteligentnych ptaków.

Papugi od zawsze fascynowały ludzi. Inspiruje nas nie tylko ich kolorowe upierzenie, ale także inteligentna natura. Ale to właśnie te cechy były przyczyną śmierci wielu gatunków papug. Do dziś, na wielką skalę, papugi odławiane są na wolności przez kłusowników, w celu sprzedaży jako zwierzęta domowe lub zabijania, aby pozyskać ich piękne, kolorowe pióra. Ponadto, z powodu ekspansji osad ludzkich oraz gruntów rolnych kurczą się lasy tropikalne, stanowiące ich siedliska. Obecnie prawie jedna trzecia wszystkich gatunków papug zagrożona jest wyginięciem!

Światowy Dzień Papugi obchodzony 31 maja ma jasne przesłanie: czas działać! Ty także, wspólnie z Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec, możesz pomóc wspierając kampanię ZGAP na rzecz ochrony bardzo zagrożonych gatunków papug „Zwierzę Roku 2023”. Datki przeznaczane są na sadzenie drzew stanowiących pokarm dla ary różowookiej w Boliwii i ary oliwkowej w Ekwadorze, instalowanie budek lęgowych i rozmieszczanie strażników leśnych, aby chronić je przed kłusownictwem.

Oprócz środków ochrony „in situ”, w siedliskach gatunków zagrożonych, ważny wkład w ochronę gatunków wnoszą także ogrody zoologiczne. Na przykład Zoo w Görlitz koordynuje program hodowlany zagrożonych aleksandrett chińskich, wkrótce w nowej wolierze zamieszka zagrożona wyginięciem rudosterka szaropierśna.

Poprzez edukację ekologiczną oraz bliskość ze zwierzętami w Świerolandii, Zoo Görlitz pragnie inspirować społeczeństwo do ochrony zagrożonych gatunków papug.
1. czerwca z okazji Dnia Dziecka sporo będzie się działo w temacie papug. Dzieci mogą np.: przemienić się w arę podczas malowania twarzy od 15:00 do 17:00 oraz sprawdzić, czy są tak sprytne jak kakadu, rozwiązując rebusy w eksperymentalnych skrzyniach.

Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec
Zittauerstr. 43 02826 Goerlitz
www.nasze-zoo.pl nasze-zoo@tierpark-goerlitz.de
Cennik:https://www.tierpark-goerlitz.de/pl/Preise.html
tel. + 48 511 265 954, +49 3581 66 93000

foto: Zoo Goerlitz
www.zoo-goerlitz.de, G. Drozd

Najnowsze aktualności

Zarządzenie nr 101/2024...

Zarządzenie nr 101/2024 Burmistrza Miasta i ...

Kategoria:
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /wp-content/themes/Bogatynia - Template/templates/modules/top-news-sidebar.php on line 49

19 kwietnia 2024
Czytaj więcej

Ósmoklasistki z Działoszyna ...

Dnia 17 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół T...

Kategoria: Historia, Oświata,

19 kwietnia 2024
Czytaj więcej

„Międzynarodowy Dzień Ziem...

19 kwietnia 2024 r. o godzinie 9:30 w Bogaty...

Kategoria: Ekologia, Oświata, Współpraca transgraniczna,

18 kwietnia 2024
Czytaj więcej

XVII edycja programu Indeks St...

Szanowni Państwo, mamy przyjemność przypo...

Kategoria: Oświata,

18 kwietnia 2024
Czytaj więcej

Ogłoszenie dotyczące wstrzym...

Powiatowy Urząd Pracy w Zgorzelcu informuje,...

Kategoria: Biznes, Praca,

18 kwietnia 2024
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności