Kolejne wycieczki szkolne w ramach programu „Poznaj Polskę”

Oświata | Turystyka |
Data publikacji: 27 czerwca 2023

Kolejne szkolne w ramach programu „Poznaj Polskę”

Wycieczki szkolne zrealizowane z uzyskanym przez gminę Bogatynia dofinansowaniem w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę” – edycja 2023.


KŁODZKO 13.06.2023 r.

Dnia 13.06 klasy trzecie naszej szkoły wraz z opiekunami wybrały się na długo wyczekiwaną wycieczkę z projektu „Poznaj Polskę” do Kotliny Kłodzkiej. Podczas wycieczki szkolnej dzieci zdobywały wiedzę bardziej efektywnie niż podczas zajęć szkolnych. Pierwszym punktem naszej wędrówki były Błędne Skały w Górach Stołowych. To przepiękny i niepowtarzalny zakątek Parku Narodowego Gór Stołowych. W czasie wycieczki uczniowie musieli przeciskać się pomiędzy skalnymi szczelinami wąskimi na kilkadziesiąt centymetrów. Przejście labiryntu zajęło nam około godziny Atrakcji i śmiechu było co niemiara.

Po Labiryncie Skalnym Parku Narodowego Gór Stołowych, w którym znajdowały niesamowite formy skalne i zapierające dech w piersi widoki z tarasów widokowych oprowadzał nas przewodnik.

Kolejnym punktem wycieczki była Twierdza Kłodzko oraz spacer ulicami miasta przez Most Gotycki na Rynek.

W Twierdzy Kłodzko zwiedzaliśmy ciasne, ciemne tunele labiryntu. Uczniowie mieli okazję podziwiać podziemne labirynty. Trasa zwiedzania prowadziła przez najważniejsze miejsca w Twierdzy – rozpoczyna się na Dziedzińcu Tumskim i prowadziła Bastionem Alarmowym przez Lazaret, Bastion Wieżowy oraz Donżon. Najważniejszą atrakcją zwiedzania dla uczniów był Tunel Krasnala, który mierzył zaledwie 160 metrów.

Po zwiedzaniu przyszedł czas wolny na pyszne lody i zakup pamiątek.
W poznaniu geologicznej historii regionu pomógł nam przewodnik, pan Marek Stanisz. Była to bardzo udana, ciekawa i ekscytująca wyprawa.

Uczniowie klasy 3a i 3b.


KARPACZ 01.06.2023 r.

Dnia 01.06.2023 r. uczniowie z klasy I i II ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bogatyni, wybrali się na wycieczkę do Karpacza i okolic w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Celem wycieczki było poznanie kraju, jego środowiska przyrodniczego, tradycji i zabytków kultury. Tę wyjątkową atrakcję zaplanowaliśmy na 1 czerwca – nie mogąc sobie wymarzyć lepszego prezentu z okazji Dnia Dziecka.

O godzinie 8.00 rozpoczęliśmy naszą niesamowitą przygodę, żegnając się z rodzicami i panią dyrektor – Agnieszką Drewniacką. W autobusie rozbrzmiewały piosenki w wykonaniu uczniów, opowiadaliśmy mnóstwo dowcipów, a zza okien autokaru mieliśmy okazję podziwiać piękne okolice. Na miejsce pierwszej atrakcji dotarliśmy o godzinie 10.00.

W Hucie Szkła „Julia” w Piechowicach czekał już na nas przewodnik, gdzie na wstępie zaproponował nam udział w quizie na temat okolic Karpacza. Trasa zwiedzania była bardzo ciekawa. Uczniowie na własne oczy mogli zobaczyć proces produkcji szkła kryształowego. Ogromne piece hutnicze, kunszt zdobników, hutnicy dmuchający szkło – to wszystko zrobiło na nas ogromne wrażenie. Drugim punktem wycieczki były Karkonoskie Tajemnice
w Karpaczu. Ta atrakcja w szczególności zyskała nasze uznanie. Interesujące legendy, ciekawe opowieści, mistyczne wrażenia, efektowne eksponaty dały nam możliwość przeniesienia się w świat minionych epok. Ostatnim punktem zwiedzania miasta, była wizyta w Muzeum Sportu i Turystyki. Zgromadzone eksponaty z najważniejszych wydarzeń sportowych w regionie zachęciły uczniów do pogłębienia zainteresowania sportem, turystyką oraz ideami olimpijskimi. Wielkim zainteresowaniem cieszył się dział poświęcony Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu.

Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień i doświadczeń o godzinie 20.00 wróciliśmy do domu. Pragniemy dodać, iż wyjazd ten nie odbyłby się, gdyby nie wsparcie finansowe Ministerstwa Edukacji i Nauki.


KRASIEJÓW 15.06.2023 r.

W dniu 15.06.2023, uczniowie klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej im. Polskiego Czerwonego Krzyża w Opolnie Zdroju udali się na jednodniową wycieczkę z projektu finansowanego przez MEN #PoznajPolske – edycja 2023. W ramach tego przedsięwzięcia zorganizowana została wycieczka do Krasiejowa, podczas której zrealizowano obowiązkowe punkty edukacyjne wskazane na stronach MEN.

W pierwszej kolejności, uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili Park Nauki i Rozrywki Krasiejów, gdzie pod okiem przewodnika, wszyscy poznali kolejne gatunki dinozaurów oraz zapoznali się z ich historią. Następnym obowiązkowym punktem, był Park Nauki i Ewolucji Człowieka. Magiczne miejsce, dla wszystkich podróż w czasie, w sam środek prehistorii. Na wszystkich czekał Tunel Czasu, gdzie uczniowie wraz z opiekunami, przeżyli niezapomnianą przygodę. Każdy z uczestników wycieczki, miał możliwość wejść do kapsuły czasu i przenieść się do momentu, kiedy jeszcze nie istniała Ziemia. Jako mali odkrywcy, mogli zobaczyć, jak powstało życie na naszej planecie oraz jak kształtowała się sama ziemia.

Następnie wszyscy wyruszyli do muzeum paleontologicznego – jest to jedyne na świecie muzeum z czynnym stanowiskiem paleontologicznym. To właśnie w tym miejscu, każdy mały odkrywca mógł podglądać pracę paleontologów. Pawilon Paleontologiczny, czyli pawilon chroniący najcenniejsze skamieniałości w jednym z ich największych nagromadzeń w miejscu odkrycia. Uczniowie mogli zobaczyć tam przez przeszkloną podłogę bardzo bogate nagromadzenie szczątków gadów i płazów. Była to dla wszystkich uczestników wycieczki bardzo cenna lekcja z historii ziemi i dowód na to, że naprawdę można znaleźć szczątki zwierząt sprzed milionów lat.

Kolejnym, obowiązkowym punktem wycieczki, był udział w terenowych warsztatach na wykopaliskach, gdzie każdy uczeń mógł się na chwilkę wcielić w rolę paleontologa i wyszukać swoje prehistoryczne skarby, ukryte głęboko pod ziemią.

Po dniu pełnym emocji, zabaw i przygody połączonej z nauką, uczniowie wraz z opiekunami, wybrali się do restauracji na pyszny obiad.

Podsumowując: Wycieczka do Krasiejowa, to była świetna zabawa z solidną porcją edukacji.

Najnowsze aktualności

FESTYN EUROPEJSKI 2024...

FESTYN EUROPEJSKI 2024 Już w tę sobotę ...

Kategoria: Okolicznościowe, Współpraca transgraniczna,

26 kwietnia 2024
Czytaj więcej

Młodzi artyści o dwóch dusz...

Dnia 24 kwietnia 2024 r. w sali widowiskowej ...

Kategoria: Oświata,

26 kwietnia 2024
Czytaj więcej

„Dobry start dla przedszkola...

Gmina Bogatynia realizuje projekt „Dobry st...

Kategoria: Oświata, Polecane,

25 kwietnia 2024
Czytaj więcej

Informacja Wojewódzkiego Insp...

UWAGA na środki ochrony roślin zawierające...

Kategoria: Bezpieczeństwo, Ekologia, Ochrona środowiska, Rolnictwo,

25 kwietnia 2024
Czytaj więcej

Startuje „Bitwa Regionów”...

„Bitwa Regionów” to ogólnopolski konkur...

Kategoria: Kultura, Rolnictwo, Stowarzyszenia,

25 kwietnia 2024
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności