Jubileusz bogatyńskich Amazonek

NGO | Okolicznościowe | Stowarzyszenia | Zdrowie |
Data publikacji: 23 listopada 2022

(18.11) Blisko 400 osób uczestniczyło w uroczystym jubileuszu 20-lecia Bogatyńskiego Stowarzyszenia „Amazonki”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz.

Jubileuszową uroczystość w Bogatyńskim Ośrodku Kultury rozpoczął hymn: „Nie ma rzeczy niemożliwych” autorstwa Stanisława Żabińskiego, śpiewany zawsze podczas ważnych wydarzeń organizowanych przez Amazonki w całej Polsce. Następnie zebrani goście obejrzeli film, zrealizowany przez bogatyńską telewizję, w którym przedstawiona została historia powstania i bogatej działalności stowarzyszenia oraz wspomnienie Amazonek, które odeszły. Ich pamięć uczczono minutą ciszy. Kolejnym punktem uroczystości były odznaczenia i podziękowania dla darczyńców oraz osób współpracujących ze stowarzyszeniem. W imieniu bogatyńskiego samorządu podziękowanie odebrał Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz. Amazonki dziękowały także przedstawicielom dwóch największych zakładów pracy – Kopalni „Turów” i Elektrowni „Turów” oraz działającym w nich związkom zawodowym, które wspierają stowarzyszenie od początku jego powstania. Podziękowania otrzymali również: SP ZOZ Bogatynia, który był inicjatorem powstania stowarzyszenia 20 lat temu, a także fizjoterapeuci, instruktorzy zajęć rehabilitacyjnych i prowadząca trzy lata Zespół Wokalny „Amazonki” Bożena Mazowiecka. Obecna na sali Wiceprezes Federacji Amazonek w Polsce Elżbieta Markowska wręczyła symboliczne łuki osobom zasłużonym dla stowarzyszenia. Odznaczeni goście mieli możliwość zabrania głosu na scenie. W tym miejscu list okolicznościowy skierowany do Amazonek przez Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzenę Machałek odczytał w jej imieniu dyrektor biura wiceminister – Sławomir Sobala.

W trakcie jubileuszowej uroczystości Prezes Bogatyńskiego Stowarzyszenia „Amazonki” Dorota Bojakowska odebrała również statuetkę „Człowieka Roku Biblioteki” za rok 2020.

Zwieńczeniem oficjalnej części uroczystości był akordeonowy koncert wirtuoza Marcina Wyrostka. Po wspaniałym występie, zakończonym bisem i owacjami, goście przeszli do sali tanecznej na degustację ogromnego tortu. Z okazji jubileuszu w holu Bogatyńskiego Ośrodka Kultury przygotowana została wystawa zdjęć pt. „Nie tylko leki leczą” ukazująca pasje Amazonek. Wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymali także folder podsumowujący działalność stowarzyszenia wraz z nową płytą pt.: „Amazonki cuda, cuda ogłaszają” zawierającą kolędy i pastorałki w wykonaniu Zespołu Wokalnego „Amazonki”.

Jubileusz był szczególnym wydarzeniem dla zrzeszonych w stowarzyszeniu kobiet, które w ciągu 20 lat wniosły do niego swoją historię, doświadczenia w walce z chorobą, strach i nadzieję na nowe życie. Wieloletnia działalność stowarzyszenia to niezliczone akcje profilaktyczne, edukacyjne, sportowe. Organizacja jest jedną z najaktywniej działających w Polsce, co podkreślała w swoim wystąpieniu Wiceprezes Federacji Amazonek w Polsce. Promowanie zdrowego stylu życia, innowacyjność w działaniach, siła i determinacja bogatyńskich „Amazonek” są zauważane i doceniane przez kobiety z całego regionu. Do sztandarowych akcji „Amazonek” należą: organizacja w Bogatyni badań mammograficznych, profilaktyka badania piersi w szkołach, konferencje prozdrowotne, zajęcia aerobiku, zumby, basenowe, joga dla kobiet, masaże limfatyczne, coroczna akcja „Rozlicz PIT za darmo”, turnusy rehabilitacyjne, organizacja wykładów z onkologami, fizjoterapeutami, dietetykami, psychologami. Bogatyńskie „Amazonki” są wsparciem i nadzieją dla wielu kobiet. Swoją postawą pokazują, że mimo choroby można działać społecznie, żyć aktywnie, spełniać swoje marzenia. Udowadniają, że życie i codzienność po chorobie nowotworowej nie kończy się w czterech ścianach.

Jubileusz 20-lecia Bogatyńskiego Stowarzyszenia „Amazonki” wsparli finansowo: Fundacja PGE, Gmina Bogatynia, Spółka MegaSerwis.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Telewizja Bogatynia oraz ArtRadio Bogatynia.

Zgodnie z prośbą Amazonek, zamiast okolicznościowych wiązanek kwiatów, zaproszeni na jubileusz goście mogli wpłacić darowiznę na Stowarzyszenie „Nasz szpital” w Bogatyni.

Najnowsze aktualności

Zarządzenie nr 101/2024...

Zarządzenie nr 101/2024 Burmistrza Miasta i ...

Kategoria:
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /wp-content/themes/Bogatynia - Template/templates/modules/top-news-sidebar.php on line 49

19 kwietnia 2024
Czytaj więcej

Ósmoklasistki z Działoszyna ...

Dnia 17 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół T...

Kategoria: Historia, Oświata,

19 kwietnia 2024
Czytaj więcej

„Międzynarodowy Dzień Ziem...

19 kwietnia 2024 r. o godzinie 9:30 w Bogaty...

Kategoria: Ekologia, Oświata, Współpraca transgraniczna,

18 kwietnia 2024
Czytaj więcej

XVII edycja programu Indeks St...

Szanowni Państwo, mamy przyjemność przypo...

Kategoria: Oświata,

18 kwietnia 2024
Czytaj więcej

Ogłoszenie dotyczące wstrzym...

Powiatowy Urząd Pracy w Zgorzelcu informuje,...

Kategoria: Biznes, Praca,

18 kwietnia 2024
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności