Jest dofinansowanie na kolej w Bogatyni!

Gmina | Inwestycje | Polecane |
Data publikacji: 20 kwietnia 2022

Projekt rewitalizacji linii kolejowej na trasie Zgorzelec – Bogatynia otrzymał dofinansowanie z rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej+. Dzięki staraniom i determinacji burmistrza Wojciecha Dobrołowicza znalazł się wśród trzech projektów z terenu województwa dolnośląskiego, które otrzymały dofinansowanie w wysokości 85%.

W pierwszym etapie programu Kolej+ zgłoszono 96 wniosków z terenu całej Polski. Do drugiego etapu ostatecznie zakwalifikowano 47 wniosków wraz z dokumentacją studiów planistyczno-prognostycznych, w tym 5 wniosków z województwa dolnośląskiego. PKP Polskie Linie Kolejowe wybrały do realizacji 34 projekty. Wartość wybranych projektów to 11 mld zł, a prace obejmą łącznie 1 203 km linii kolejowych.

Przypomnijmy, że przygotowania gminy Bogatynia do udziału w programie Kolej+ nie przebiegały bezproblemowo. W sierpniu ub. roku burmistrz Wojciech Dobrołowicz oraz marszałek Cezary Przybylski podpisali umowę w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla województwa dolnośląskiego na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego dla projektu pn. „Rewitalizacja linii kolejowej na trasie Zgorzelec – Bogatynia”, co było niezbędnym dokumentem do zakwalifikowania się do drugiego etapu naboru do programu Kolej+. Ponieważ pozostałe samorządy, na terenie których będą zlokalizowane przystanki przedmiotowej linii, odmówiły partycypacji w kosztach przedsięwzięcia, na realizację zadania gmina przyznała województwu pomoc finansową w formie dotacji w kwocie 700 000 zł, co stanowi 50% szacunkowej wartości studium. Stosowną uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Miejska w Bogatyni.

Gmina Bogatynia od początku wyrażała zainteresowanie i wolę współpracy przy tym ważnym społecznie projekcie. Dzięki uchwale Rady Miejskiej o zabezpieczeniu środków finansowych w wymaganej kwocie, województwo dolnośląskie kontynuowało kompletowanie dokumentacji dla tego projektu. Włączenie Bogatyni do sieci wojewódzkich kolejowych połączeń pasażerskich stało się jednym z priorytetów burmistrza Bogatyni. Wartość projektu rewitalizacji linii kolejowej na trasie Zgorzelec – Bogatynia wynosi 320 000 000 zł.

Najnowsze aktualności

Zmiana ostrzeżenia hydrologi...

Data i godzina wydania: 23.02.2024 - godz. 03...

Kategoria: Ostrzeżenia,

23 lutego 2024
Czytaj więcej

Festiwal trzech krajów z nagr...

Teatr Gerharta Hauptmanna zaprasza w dniach o...

Kategoria: Kultura, Zagranica,

22 lutego 2024
Czytaj więcej

Tydzień Pomocy Ofiarom Przest...

Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu uprzeJm1e in...

Kategoria: Komunikaty,

21 lutego 2024
Czytaj więcej

Program „AKTYWNY SAMORZĄD...

Od 1 marca rusza nabór wniosków do pilotaż...

Kategoria: Integracja, Pomoc społeczna,

21 lutego 2024
Czytaj więcej

Rozpoczęcie prac nad projekte...

OGŁOSZENIE Burmistrz Miasta i Gminy Bogatyn...

Kategoria: Komunikaty,

21 lutego 2024
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności