Decyzja WSA w sprawie kopalni

Energetyka |
Data publikacji: 7 czerwca 2023

(7.06) Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin przyjechali dzisiaj do kopalni Turów, by spotkać się z pracownikami zakładu i wyrazić sprzeciw wobec decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wstrzymującej wykonanie decyzji środowiskowej, która była podstawą udzielenia kopalni koncesji na wydobycie węgla do 2044 roku.

W dzisiejszym spotkaniu z pracownikami kopalni Turów uczestniczyli również: Prezes PGE Wojciech Dąbrowski, Dyrektor Oddziału Kopalni Turów Sławomir Wochna, Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz, senator RP Rafał Ślusarz, senator Krzysztof Mróz. W swoim wystąpieniu premier Mateusz Morawiecki oświadczył: „Decyzja sądu to nie jest wyrok tylko na kopalnię. To jest wyrok na sześćdziesiąt tysięcy ludzi, którzy pracują w kopalni i wokół kopalni. To także wyrok na bezpieczeństwo energetyczne dla milionów polskich rodzin”. Szef rządu poinformował zebranych: „Rozmawiałem dzisiaj i w ostatnich dniach o interesach polskiego górnictwa z parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości, wśród nich z panią poseł Marzeną Machałek. Wszyscy oni bronią polskiej racji stanu. Ta kopalnia musi działać. Co najmniej do 2044 roku”. Następnie złożył pracownikom kopalni deklarację: „Na pewno nie damy zamknąć kopalni w Turowie. Zrobimy wszystko, aby do końca tego złoża, do roku 2044 ona normalnie funkcjonowała”.
Z kolei wicepremier Jacek Sasin wskazał, że: „dzisiaj jest kolejna próba, aby zniszczyć, tę kopalnię, a także bezpieczeństwo Polski i tego regionu”. „Nie możemy na to pozwolić i chcę zadeklarować, że również mój resort, jak i cały rząd, będziemy wspomagać Polską Grupę Energetyczną w tej walce”.

Skargę na decyzję środowiskową złożyły jesienią 2022 r. m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA. Ogłoszone wczoraj postanowienie WSA w Warszawie nie jest prawomocne i przysługuje możliwość wniesienia na nie zażalenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Najnowsze aktualności

Zjazd byłych mieszkańców Wi...

W sobotę (25.05) odbył się XIV Zjazd Miesz...

Kategoria: Gmina, Historia, Społeczeństwo,

28 maja 2024
Czytaj więcej

Program grantowy dla Kół Gos...

Program wspiera działania w zakresie edukacj...

Kategoria: Ekologia, Granty, Stowarzyszenia,

28 maja 2024
Czytaj więcej

Rowerem do domów przysłupowy...

Stowarzyszenie „Bog-Tur”, postanowiło w...

Kategoria: Domy przysłupowe, Kultura, Stowarzyszenia, Turystyka,

28 maja 2024
Czytaj więcej

Dzień Otwartych Domów Przys...

26 maja otworzyły się dla zwiedzających za...

Kategoria: Domy przysłupowe, Kultura, Stowarzyszenia, Turystyka,

27 maja 2024
Czytaj więcej

Dzień matki i ojca w Górnicz...

W środę (22.05) Górniczy Klub Seniora w Bo...

Kategoria: Okolicznościowe, Stowarzyszenia,

24 maja 2024
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności