„Bog-Tur” zwiedziło czeskie Jilemnice

Stowarzyszenia | Turystyka | Zagranica |
Data publikacji: 13 lutego 2024

10 lutego Stowarzyszenie Sekcja Stowarzyszenie Turystyki Rekreacyjnej „Bog-Tur” wybrała się do Jilemnic. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od ulicy Ciekawskiej.

Nazwa ulicy nie jest przypadkowa ponieważ budynki zostały tak wybudowane względem siebie, że mieszkaniec pierwszego budynku może zobaczyć co robi sąsiad w ostatnim. Bardzo interesujące i jednocześnie zadbane budynki przysłupowe.
Jilemnice to miasto z bogatymi tradycjami i dobrym zapleczem dla turystów, a przede wszystkim jedno z niewielu miejsc w Karkonoszach, którym udało się zachować oryginalny, historyczny wygląd rynku z zabytkowym ratuszem na, którym znajduje się unikatowy na skalę europejską zegar. W miasteczku powstał pierwszy w Czechach związek narciarski, dlatego miasto nazywane jest kolebką tego sportu. Z historią narciarstwa mogliśmy się zapoznać udając się do Muzeum Narciarstwa. Duże zbiory nart, sań i innych atrakcji zimowych szaleństw przywróciły nam wiele wspomnień z dzieciństwa, kiedy zimy były bardzo śnieżne.
Kolejnym naszym punktem zwiedzania było Muzeum Karkonoskie mieszczące się w pałacu hrabiowskiego rodu Harrachów. Ciekawe historie i eksponaty przedstawiła nam pani przewodnik, która zaprezentowała mechaniczną
szopkę betlejemską.
Po chwili wytchnienia udaliśmy się do Browaru Nova Paka, który posiada długą i ciekawą historię. Novopackie piwo spotkać można nie tylko w najbliższej okolicy i Czeskim Raju, ale prawie na całym świecie. Największa część produkcji jest eksportowana, jak się okazało, do Polski ale również poza granice UE do USA, Korei czy Izraela. Piwo produkowane jest tradycyjną metodą dolnej fermentacji. Ma charakterystyczny głęboki, chlebowy smak, odpowiedni stopień nasycenia, złotawy kolor, typową bogatą zbitą pianę, gorzkość i moc. Mieliśmy okazję spróbować kilka gatunków tego złotego napoju.
Po degustacji i zwiedzeniu Browaru udaliśmy się w drogę powrotną do Bogatyni.

relacja: Barbara Otrociuk
zdjęcia: Marzena Drozdowska

Najnowsze aktualności

Zmiana ostrzeżenia hydrologi...

Data i godzina wydania: 23.02.2024 - godz. 03...

Kategoria: Ostrzeżenia,

23 lutego 2024
Czytaj więcej

Festiwal trzech krajów z nagr...

Teatr Gerharta Hauptmanna zaprasza w dniach o...

Kategoria: Kultura, Zagranica,

22 lutego 2024
Czytaj więcej

Tydzień Pomocy Ofiarom Przest...

Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu uprzeJm1e in...

Kategoria: Komunikaty,

21 lutego 2024
Czytaj więcej

Program „AKTYWNY SAMORZĄD...

Od 1 marca rusza nabór wniosków do pilotaż...

Kategoria: Integracja, Pomoc społeczna,

21 lutego 2024
Czytaj więcej

Rozpoczęcie prac nad projekte...

OGŁOSZENIE Burmistrz Miasta i Gminy Bogatyn...

Kategoria: Komunikaty,

21 lutego 2024
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności