60-lecie premiery filmu „Złoto”

Energetyka | Historia | Kultura | Okolicznościowe |
Data publikacji: 2 grudnia 2022

30 listopada 2022 r., w Kinie KADR 3D w Bogatyńskim Ośrodku Kultury świętowaliśmy 60-lecie premiery filmu Wojciecha Jerzego Hasa pt. „Złoto”.

Film ten jest wyjątkowy dla mieszkańców Bogatyni, ponieważ 60 lat temu w naszym mieście i okolicach stanął plan filmowy. W plenerach przedstawiających kopalnię, elektrownię oraz Bogatynię powstał wyjątkowy dramat psychologiczny z nietuzinkową obsadą polskich gwiazd takich jak: Władysław Kowalski, Krzysztof Chamiec, Barbara Krafftówna, Jan Kobuszewski i Elżbieta Czyżewska.

Dyrektor BOK Anita Szakiel-Sosnowska, uroczyście przywitała wszystkich zgromadzonych na sali widowiskowej gości, w tym przedstawicieli bogatyńskiego samorządu z burmistrzem Wojciechem Dobrołowiczem na czele i zaprosiła na wyjątkową, sentymentalną podróż filmową. Aby dodać realizmu i wprowadzić widzów w lata 60 ubiegłego wieku, przed seansem obejrzeliśmy odcinek Polskiej Kroniki Filmowej z 1962 roku.

Po seansie odbył się wernisaż wystawy w sali Atena. Wystawa prezentowała kadry z planu filmowego, zdjęcia Bogatyni, oraz kombinatu turoszowskiego ukazujące proces budowy Elektrowni Turów. Można było zobaczyć również wiele przedmiotów wprowadzających w klimat PRL-u. Przygotowano również poczęstunek w postaci słonych precelków i soku z ogórków, który idealnie wpasował się w atmosferę wernisażu. Wystawę można oglądać do końca roku w godzinach otwarcia Bogatyńskiego Ośrodka Kultury.

Organizatorzy składają ogromne podziękowania PGE GiEK S.A. oddziałowi KWB Turów, oddziałowi Elektrownia Turów oraz osobom prywatnym za pomoc w organizacji wystawy a wszystkim mieszkańcom za udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Zapraszamy na kolejne inicjatywy kulturalno-filmowe w przyszłości.

Organizatorzy: Bogatyński Ośrodek Kultury i Urząd Miasta i Gminy w Bogatyni

foto: BOK

Najnowsze aktualności

Szukasz kreatywnego i zrównow...

Podaruj namiastkę Zoo Görlitz, wręczając ...

Kategoria: Okolicznościowe, Zagranica,

7 grudnia 2023
Czytaj więcej

Mikołajki Na Sportowo Dla Os...

W sobotę 2 grudnia, w Szkole Podstawowej nr ...

Kategoria: Integracja, Sport i rekreacja,

7 grudnia 2023
Czytaj więcej

Programy grantowe...

"Kreatywna Europa" Program "Kreatywna Euro...

Kategoria: Granty, Kultura, NGO, Społeczeństwo, Współpraca transgraniczna,

6 grudnia 2023
Czytaj więcej

PFRON – Program wyrówny...

Ruszyła kolejna edycja "Programu wyrównywan...

Kategoria: Granty, NGO, Pomoc społeczna,

5 grudnia 2023
Czytaj więcej

„Mini Playback Show̶...

W środę, 29 listopada 2023 r. o godzinie 16...

Kategoria: Kultura,

5 grudnia 2023
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności