Zoo Görlitz prosi o solidarność z Ukrainą i Tybetem

Turystyka | Współpraca transgraniczna |
Data publikacji: 21 marca 2022

Wspólnie przeciwko brutalnemu łamaniu praw człowieka. Przeciwstawianie się autorytarnym reżimom, nigdy nie było ważniejsze niż w obecnych czasach.

Podczas gdy rosyjska inwazja na Ukrainę trwa, formuje się także poparcie dla ludności ukraińskiej wśród ogrodów zoologicznych. „Jako Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych, myślimy przede wszystkim o naszych kolegach po fachu, ich rodzinach i zwierzętach! Dlatego chcemy pomóc w konkretny sposób” – mówi wiceprezes Niemieckiego Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych (DTG), dr Nils Kramer z zoo Nordhorn. Niektóre ogrody zoologiczne posiadają własne apartamenty, które chętnie udostępnią jako tymczasowe zakwaterowanie dla kolegów i ich rodzin, którzy uciekli przed wojną. Ponadto zarówno stowarzyszenie, jak i poszczególne ogrody zoologiczne będące członkami DTG gromadzą fundusze na zapewnienie zaopatrzenia w ogrodach zoologicznych na Ukrainie. Görlitzkie zoo również włącza się do akcji i stawia przy kasie puszkę na datki.

W tym samym czasie 10 marca minęła rocznica Powstania Tybetańskiego przeciwko chińskim władzom okupacyjnym. Od ponad 70 lat Tybetańczycy są poniżani oraz torturowani przez chińskich przywódców, tylko dlatego, że chcą swobodnie żyć własną kulturą. Od 1996 roku niemiecka Inicjatywa Tybet zachęca miasta, gminy i powiaty do wywieszenia tybetańskiej flagi, na ratuszach i budynkach publicznych, w rocznicę powstania, jako wyraz solidarności z mieszkańcami Tybetu. Dlatego w najbliższych tygodniach w zoo Görlitz, gdzie znajduje się jedyna tybetańska wioska w Europie, powiewa nie tylko ukraińska, ale i tybetańska flaga.

Najnowsze aktualności

Konkurs fotograficzny „S...

Rozpoczął się upragniony okres wakacyjny. ...

Kategoria: Ekologia, Ochrona środowiska,

6 lipca 2022
Czytaj więcej

Zarządzenie Nr 1802022 Burmis...

Zarządzenie Nr 180/2022 Burmistrza Miasta i ...

Kategoria: Oświata, Samorząd,

6 lipca 2022
Czytaj więcej

Przedłużenie obowiązywania ...

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządz...

Kategoria: Bezpieczeństwo, Komunikaty, Ostrzeżenia,

5 lipca 2022
Czytaj więcej

Absolutorium dla burmistrza Bo...

5 lipca br. Rada Miejska w Bogatyni jednogło...

Kategoria: Samorząd,

5 lipca 2022
Czytaj więcej

Maturzysto, staraj się o styp...

Rusza nabór wniosków o rekomendacje do styp...

Kategoria: Oświata,

4 lipca 2022
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności