„Żeby Polska była Polską”

Historia | Kultura | Okolicznościowe |
Data publikacji: 16 listopada 2022

W czwartek 10 listopada w Bogatyńskim Ośrodku Kultury odbył się Koncert patriotyczny Jana Pietrzaka z zespołem. Koncert, na który zapraszał Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz, odbył się pod patronatem honorowym Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzeny Machałek i był częścią Gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Naszej redakcji udało się porozmawiać z Janem Pietrzakiem – polskim satyrykiem, aktorem, piosenkarzem i publicystą. Twórcą Kabaretu Hybrydy oraz Kabaretu Pod Egidą. Poniżej prezentujemy treść wywiadu.

Redakcja: Pana dzisiejszy koncert jest dla nas pierwszym punktem Gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Starałem się jednak znaleźć informację, o Pana poprzedniej wizycie w Bogatyni i powiem szczerze, że w ostatnich latach nie gościł Pan na naszej scenie.

Jan Pietrzak: Gościłem…tyle, że w „przedostatnich latach”. Jeśli pamięć mnie nie myli byłem w Bogatyni w latach 70tych. Później odwiedzałem również Zgorzelec, grając tam koncerty w hali sportowej.

Redakcja: „Koncert patriotyczny”. Moim zdaniem tego rodzaju wydarzenia to dowód na to, iż sztuka jest ogromnym nośnikiem wartości patriotycznych i ludzie, którzy na takie wydarzenia przychodzą, uczestniczą w nich – przeżywają te emocje razem z artystami.

Jan Pietrzak: Sztuka jest wielkim nośnikiem wartości narodowych, wartości patriotycznych. Mój gatunek sztuki, czyli połączenie poezji i żartów bardzo często towarzyszyły żołnierzom walczącym. Jest mnóstwo piosenek z tamtego okresu. Było również wielu artystów, którzy tworzyli utwory, aby podnosić morale wojska i społeczeństwa, w tych trudnych czasach kiedy chodziło o egzystencję narodu. Tak, więc jest tego dużo, problem pojawia się natomiast w wyborze. Ja na ogół śpiewam swoje piosenki, swój repertuar, ale nawiązuję jednocześnie to pewnych utworów historycznych.

Redakcja: Za swoją działalność artystyczną był Pan wielokrotnie nagradzany oraz odznaczany. Jest to bardzo przyjemne i mobilizujące kiedy ktoś docenia Pańską pracę i zaangażowanie.

Jan Pietrzak: Bardzo jestem tym zaszczycony, chodź pragnę zaznaczyć, że nie jestem szczególnie rozpieszczany odznaczeniami Państwowymi. Odebrałem z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyż Oficerski Odrodzenia Polski i jak do tej pory jest to jedyne odznaczenie Państwowe na moim koncie*. Czym innym są wyrazy wdzięczności i gratulacji od różnych organizacji, z którymi przez lata współpracowałem – jednak powtórzę, nie są to odznaczenia Państwowe a społeczne. Generalnie dla mnie największym wyróżnieniem, największą nagrodą jest moja publiczność, są nią brawa po koncercie. Właśnie dla nich żyję, dla nich mam ochotę wstać rano z łóżka i tak jak w Państwa przypadku jechać ponad 500 km. Bardzo cenię swoją publiczność, której dorobiłem się przez 60 lat życia artystycznego. Jest to dla mnie największa nagroda, ale również największa potrzeba życiowa. Kontakt z publicznością jest dla mnie swego rodzaju psychicznym uzależnieniem. Jeśli nie gram koncertów, czegoś mi bardzo brakuje.

Redakcja: Prowadzi pan również swoją fundacje – „Towarzystwo Patriotyczne”. Tam zapewne obowiązków również bardzo dużo?

Jan Pietrzak: Tak. Dwa dni temu grałem wielki koncert i z kolei ja wręczałem swoje medale „Żeby Polska była Polską” wybitnym Polakom, tj. Andrzejowi Gwieździe, profesorowi Wojciechowi Roszkowskiemu, reżyserowi filmowemu Pawłowi Woldanowi, parlamentarzyście Arkadiuszowi Mularczykowi. To był dla mnie ważny dzień, byłem za to odpowiedzialny i bardzo zależało mi, aby wszystko wyszło idealnie.

Redakcja: Bardzo dziękuję za rozmowę.

*wywiad przeprowadzony został 10 listopada 2022 r. W dniu 11 listopada 2022 r. pan Jan Pietrzak został odznaczony przez Prezydenta Andrzeja Dudę KRZYŻEM WIELKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI za wybitne zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej i kształtowanie patriotycznych postaw Polaków.

Najnowsze aktualności

Ahoj piraci!...

1 czerwca z okazji Dnia Dziecka w Bogatyński...

Kategoria: Kultura, Okolicznościowe,

2 czerwca 2023
Czytaj więcej

Ogłoszenie w sprawie wyboru ...

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Bogatyn...

Kategoria: Komunikaty,

1 czerwca 2023
Czytaj więcej

Program grantowy „Moja M...

Przedstawiamy informację o programie grantow...

Kategoria: Ekologia, Granty, NGO, Ochrona środowiska, Rewitalizacja, Stowarzyszenia,

1 czerwca 2023
Czytaj więcej

Z okazji Dnia Dziecka...

Dziś wyjątkowy dzień - święto wszystkich...

Kategoria: Okolicznościowe,

1 czerwca 2023
Czytaj więcej

Kolorowe piękności w niebezp...

W Światowym Dniu Papugi Zoo Görlitz-Zgorzel...

Kategoria: Ciekawostki, Ekologia, Zagranica,

31 maja 2023
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności