XXV Jubileuszowy Złaz Czwartoklasistów za nami

Oświata | Turystyka |
Data publikacji: 13 października 2023

11 października odbył się XXV Jubileuszowy Złaz Czwartoklasistów „Bogatynia 2023”. Głównym organizatorem wydarzenia był Urząd Miasta i Gminy w Bogatyni oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bogatyni, a współorganizatorami SP w Opolnie Zdroju i bogatyńskie podstawówki: SP1, SP3 i SP4. W imprezie udział wzięli uczniowie klas czwartych ze szkół podstawowych z Działoszyna, Porajowa, Opolna Zdroju i Bogatyni.

Start Złazu znajdował się na terenie miasteczka ruchu drogowego Szkoły Podstawowej nr 3. W otwarciu imprezy uczestniczyli: Burmistrz MiG Bogatynia Wojciech Dobrołowicz, Naczelnik Wydziału Rozwoju, Turystyki i Promocji Monika Nawrot, dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 3 – Beata Wiśniewska, Beata Kurt i Izabela Góra oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Opolnie Zdroju Małgorzata Kostuch-Urbańska. Komandorem Jubileuszowego Złazu był pan Marek Łabędź.

Rajd połączony był ze współzawodnictwem rajdowym, czyli konkursami na starcie i na trasie Złazu, które były punktowane do klasyfikacji generalnej. Na początku, wytypowane przez opiekunów trzyosobowe drużyny, zmierzyły się z testami wiedzy w następujących konkurencjach:
1. Konkurs wiedzy krajoznawczej z elementami wiedzy historycznej „Bogatynia i okolice”;
2. Konkurs przyrodniczy.

Następnie 11 drużyn wyruszyło w stronę Markocic, dalej do Jasnej Góry, aby na koniec dotrzeć do mety rajdu, która znajdowała się na stadionie sportowym przy ul. Białogórskiej. Po drodze, w lesie, rozegrana została kolejna konkurencja, czyli turystyczny marsz na orientację, za przeprowadzenie którego odpowiedzialny był pan Janusz Błażków, wspierany przez Mateusza Kowalczuka. Pogoda do wędrówek była idealna, a jesienne krajobrazy cieszyły oczy młodych turystów i ich opiekunów. Łącznie zawodnicy pokonali ok. 10 km. Na mecie czekał poczęstunek i napoje.

Gdy drużyny w komplecie dotarły na stadion, rozpoczęło się oficjalne zakończenie Jubileuszowego Złazu. Wszyscy uczestnicy za poszczególne konkursy otrzymali dyplomy oraz nagrody, które wręczył Pan Burmistrz Wojciech Dobrołowicz.

W tegorocznej edycji Złazu w zmaganiach rajdowych najlepiej poradziły sobie drużyny:

– w konkursie wiedzy krajoznawczej z elementami wiedzy historycznej „Bogatynia i okolice”:
I miejsce – drużyna z kl. 4 „c” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bogatyni w składzie: Hanna Zdybel, Jakub Kicmal, Vladyslav Bezborodko;
II miejsce – drużyna z kl. 4 „a” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bogatyni w składzie: Apolonia Antczak, Maciej Ludziak-Kupiec, Piotr Walaszko;
III miejsce – drużyna z kl. 4 „b” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bogatyni w składzie: Natalia Śliwczyńska, Alicja Młyńczyk, Tymoteusz Gorczyński;

– w konkursie przyrodniczym:
I miejsce – drużyna z kl. 4 „b” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bogatyni w składzie: Julia Masłowska, Seweryn Kostrzewski, Krystian Miękoś;
II miejsce – drużyna z kl. 4 „c” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bogatyni w składzie: Anna Nowak, Weronika Piątek, Elian Bajsarowicz;
III miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej w Porajowie w składzie: Hanna Bancerz, Zuzanna Koniuszewska;
III miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej w Opolnie Zdroju w składzie: Nicola Hovadovă, Filip Michalski, Jan Sieczko;

– w drużynowym marszu na orientację:
I miejsce – kl. 4″a” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bogatyni;
I miejsce – kl. 4″c” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bogatyni;
III miejsce – drużyna czwartoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Opolnie Zdroju;
III miejsce – kl. 4″b” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bogatyni.

Po zsumowaniu punktów z poszczególnych konkurencji klasyfikacja generalna ułożyła się następująco:
I miejsce – drużyna z kl. 4 „c” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bogatyni;
II miejsce – drużyna z kl. 4 „b” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bogatyni;
III miejsce – drużyna z kl. 4 „a” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bogatyni.

Impreza odbyła się dzięki zaangażowaniu uczniów ze starszych klas. W przeprowadzeniu konkursów wiedzy oraz wręczaniu nagród, pod opieką pani Małgorzaty Temporale, pomagały uczennice z „Trójki”. W rolę młodych przewodników, pod opieką pani Katarzyny Krawczenko i pani Katarzyny Staszak-Smolarek, wcieliła się młodzież z „Czwórki”. Nad bezpieczeństwem przy poruszaniu się na trasie czuwali nasi niezawodni druhowie z młodzieżówki OSP: Adam Wójcikiewicz, Maciej Pierzchalski, Dominik Litwin, Damian Szlendak. Łącznie liczba uczestników i organizatorów przekroczyła 220 osób.

Dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Bogatynia Wojciechowi Dobrołowiczowi oraz głównym organizatorom: Urzędowi Miasta i Gminy Bogatynia oraz Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Bogatyni.

Szczególne słowa podziękowania za pomoc w organizacji imprezy kierujemy do pracowników Wydziału Rozwoju, Turystyki i Promocji: pani Moniki Nawrot, pani Marceliny Śpiewak, pana Piotra Grendy oraz pana Grzegorza Urbana.

Dziękujemy panu Ireneuszowi Kropidłowskiemu – prezesowi Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Bogatyni – za wsparcie w dostarczeniu słodkich przekąsek, które wzmocniły nadwątlone wędrówką siły.

XXV Jubileuszowy Złaz Czwartoklasistów „Bogatynia 2023” przechodzi do historii, a my szykujemy się do startu w kolejnych imprezach turystycznych.

relacja: Aneta Strojanowska

Najnowsze aktualności

Zjazd byłych mieszkańców Wi...

W sobotę (25.05) odbył się XIV Zjazd Miesz...

Kategoria: Gmina, Historia, Społeczeństwo,

28 maja 2024
Czytaj więcej

Program grantowy dla Kół Gos...

Program wspiera działania w zakresie edukacj...

Kategoria: Ekologia, Granty, Stowarzyszenia,

28 maja 2024
Czytaj więcej

Rowerem do domów przysłupowy...

Stowarzyszenie „Bog-Tur”, postanowiło w...

Kategoria: Domy przysłupowe, Kultura, Stowarzyszenia, Turystyka,

28 maja 2024
Czytaj więcej

Dzień Otwartych Domów Przys...

26 maja otworzyły się dla zwiedzających za...

Kategoria: Domy przysłupowe, Kultura, Stowarzyszenia, Turystyka,

27 maja 2024
Czytaj więcej

Dzień matki i ojca w Górnicz...

W środę (22.05) Górniczy Klub Seniora w Bo...

Kategoria: Okolicznościowe, Stowarzyszenia,

24 maja 2024
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności