Wystawa specjalna „Silni razem? Żytawa i Związek Sześciu Miast”

Gmina | Kultura | Współpraca transgraniczna |
Data publikacji: 23 lipca 2021

Od czwartku, 22 lipca 2021 r., Muzea Miejskie w Żytawie w swoim Muzeum Historii Kultury (klasztor pofranciszkański) prezentować będą wystawę poświęconą 675. rocznicy powstania górnołużyckiego Związku Sześciu Miast.

Wystawa „Silni razem? Żytawa i Związek Sześciu Miast” przybliży historię Żytawy i jej średniowiecznych sojuszników obejmując takie tematy jak polityka i gospodarka, kultura i sztuka, komunikacja i handel, podboje i obrona, a także prawo i porządek publiczny. Intrygujące i zmienne dzieje zilustrują archeologiczne znaleziska z żytawskiego rynku, historyczne widoki miasta oraz przedmioty świadczące o dawnych konfliktach zbrojnych.

Przygotowana przez żytawskie Muzea Miejskie ekspozycja powstała w ramach polsko-niemieckiego projektu badawczego „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta“, który zamierza przybliżyć wspólną historię nadgranicznego regionu poprzez trzy tematy wiodące. Poza Związkiem Miast jest to jeszcze słowiańskie osadnictwo na Górnych Łużycach we wczesnym średniowieczu (wystawa na ten temat zostanie otwarta w lutym 2022 r. w Muzeum w Budziszynie) oraz okres wojen napoleońskich między Bobrem a Szprewą (o czym od grudnia br. opowiadać będzie specjalna wystawa w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu). Poza trzema wymienionymi tu instytucjami w projekcie „1000 lat Górnych Łużyc” uczestniczą jeszcze: Zakład Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku oraz Krajowy Urząd Saksonii ds. Archeologii jako partner wiodący. Projekt dofinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy transgranicznej INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

Więcej o projekcie i o żytawskiej wystawie na stronach: www.1000lusatia.eu oraz www.museum-zittau.de.

Najnowsze aktualności

Pływacy SP 3 najlepsi w final...

W dniu 26.11.2021 uczniowie Szkoły Podstawow...

Kategoria: Sport i rekreacja,

30 listopada 2021
Czytaj więcej

OSTRZEŻENIE Nr 82 – Int...

Obszar: województwo dolnośląskie powiat zg...

Kategoria: Ostrzeżenia,

30 listopada 2021
Czytaj więcej

Otwarcie hali i rządowe fundu...

(29.11) Uroczyste otwarcie hali sportowej i p...

Kategoria: Gmina,

30 listopada 2021
Czytaj więcej

OSTRZEŻENIE Nr 81 – Sil...

Obszar: województwo dolnośląskie powiat zg...

Kategoria: Ostrzeżenia,

30 listopada 2021
Czytaj więcej

„150 POWER MAX”...

W sobotę 27 listopada br. Ośrodek Sportu i ...

Kategoria: Sport i rekreacja,

29 listopada 2021
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności