Wycieczka do strefy ekonomicznej

Biznes | Oświata | Praca |
Data publikacji: 5 maja 2023

Dział Ochrony Środowiska GPO w składzie Michalina Peremicka oraz Iwona Wysocka, zorganizował wyjazd do SSEMP Kamienna Góra dla młodzieży ze szkół podstawowych. W wycieczce mogły uczestniczyć reprezentacje każdej ze szkół składające się z 3 uczniów oraz opiekuna. Reprezentacje stanowili w większości uczniowie, którzy wykazali się największym zaangażowaniem w działania związane ze Szkolnym Eko(od)zyskiem oraz zostali wybrani do Zarządu Ekofirmy, którą szkoły założyły na potrzeby akcji.

Pierwszym etapem wycieczki była wizyta w siedzibie głównej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości w Kamiennej Górze. Dzięki uprzejmości i gościnności Pana Prezesa Tadeusza Rycharski oraz Pani Wiceprezes Dagmary Gęborys mieliśmy możliwość zapoznać się ze specyfiką Strefy, z którą w ciągłej współpracy na rzecz naszej gminy jest również Pan Burmistrz Wojciech Dobrołowicz. Dowiedzieliśmy się jakie firmy, znajdujące się na Dolnym Śląsku, zrzesza i wspiera Strefa, oraz które działają na rzecz edukacji zawodowej. Są to między innymi firmy z branży hydraulicznej, motoryzacyjnej, chemicznej, technologicznej, produkcyjnej itp. Zostały przedstawione możliwości jakie stoją przed młodymi ludźmi w zakresie edukacji, pozyskania wymarzonej pracy oraz zdobycia doświadczenia, o czym z wielkim zaangażowaniem i pasją opowiadała Pani Wanda Kozyra wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych „Mechanik” w Jeleniej Górze. Pani Wanda opowiadała o zawodach przyszłościowych ukierunkowując młodzież do perspektywicznego myślenia o swojej przyszłości. Byliśmy najliczniejszą grupą, jaka do tej pory odwiedziła SSEMP Kamienna Góra.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta zorganizowana przez przedstawicieli SSEMP Kamienna Góra w zakładzie DOFAMA THIES Sp. z o.o. przynależącym do Strefy, który zajmuje się produkcją maszyn dla przemysłu włókienniczego, ciepłowniczego oraz energetycznego ze stali kwasoodpornej. W obecności Szefa Produkcji Pana Tomasza Waniołek posiadającego 25 letnie doświadczenie w tej firmie mogliśmy przejść przez wszystkie hale produkcyjne i zobaczyć zakład w całej okazałości. Zostały nam przedstawione procesy technologiczne, mieliśmy okazję zobaczyć na żywo urządzenia produkowane przez firmę DOFAMA THIES. Przy zakładzie funkcjonuje Szkoła Zawodowa, której uczniowie przygotowują się do zawodu odbywając praktyki zorganizowane w firmie DOFAMA THIES, uczą się fachu pod okiem doświadczonych instruktorów. Każdy z uczniów otrzymuje stypendium, a najlepsi dodatkowe nagrody pieniężne. Firma DOFAMA THIES efektywnie współpracuje również z innymi szkołami ponadgimnazjalnymi, skupiając się na promowaniu i realizacji szkolenia zawodowego. Najlepsi uczniowie znajdują zatrudnienie w firmie po ukończeniu 3 letniej szkoły, zwykle każdego roku wybieranych jest około 20 uczniów, którzy już w bardzo młodym wieku mają możliwość rozwijania umiejętności oraz ustabilizowania sytuacji finansowej. W trakcie trwania nauki, organizowane są również wyjazdy zagraniczne do firm współpracujących z DOFAMA THIES, gdzie oprócz praktyki mogą podszkolić język angielski. Firma DOFAMA THIES jest znana na całym świecie, produkty z fabryki z Kamiennej Góry są wysyłane do odległych krajów jak Indie, Chiny czy Kanada. Współpracują łącznie z 57 krajami na całym globie. Wizyta cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, szczególnie interesujące były kwestie techniczne maszyn i urządzeni oraz to, iż Zakład mimo kryzysu nadal funkcjonuje bardzo dobrze i prowadzi sprzedaż na rynkach światowych.
Na koniec zostaliśmy przyjęci w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze. Wieloletni Dyrektor Szkoły Pan Piotr Wilk wraz z nauczycielem przedmiotów zawodowych Panem Dariuszem Kisielkiewiczem oprowadzili nas po swoich pracowniach, których wyposażenie jest imponujące. Podczas wizyty skupiliśmy się na pracowni OZE, zaczynając od pracowni montażu OZE. Tam między innymi zostały nam przedstawione sposoby łączenia odcinków instalacji wodnych, które zdecydowanie różnią się od tych które pamiętamy. W kolejnej pracowni mogliśmy zobaczyć jak w skali mikro wygląda między innymi turbina wodna czy wiatrowa. Mogliśmy poznać też schemat działania elektrowni szczytowo-pompowej, której wątek w ostatnim czasie pojawia się bardzo często w kontekście naszego regionu. Każdy z nas widział, niektórzy pewnie mają zasilane domy panelami fotowoltaicznymi, bądź pompą ciepła, tam mogliśmy zobaczyć jak te urządzenia wyglądają od środka, z czego są zbudowane. Placówka korzysta już z energii słonecznej, pompy ciepła i innych sprzętów, które pozwalają uczniom zdobywać zarówno wiedzę, jak i umiejętności. Podczas wizyty wspólnie z Panem Dyrektorem zdecydowaliśmy się skupić właśnie na tej pracowni, ponieważ OZE to przyszłość. Kształcenie w takim kierunku, to inwestycja w przyszłość. Pan Dariusz przyznał, iż praktyczne zajęcia, to chyba najbardziej lubiane lekcje wśród uczniów szkoły. Dodatkowo młodzież ma świadomość, że po takim kierunku kształcenia nie powinno być problemów ze znalezieniem pracy – jest mnóstwo ofert w dziedzinie OZE.
Wizyta miała nie tylko kontekst dydaktyczny, nawiązaliśmy również współpracę w celu utworzenia na terenie naszej Spółki pracowni odnośnie działań OZE, w temacie przetwarzania plastiku oraz zasilania alternatywnymi źródłami energii szklarni, które mamy w planach.
Mamy nadzieję, że wycieczka była najbardziej owocna dla młodzieży, że udało nam się poszerzyć horyzonty oraz ułatwić podjęcie decyzji związanych z dalszym kierunkiem nauczania ze względu na to, iż byli to również uczniowie klas 8.
Bardzo serdecznie chcieliśmy podziękować Panu Burmistrzowi za wsparcie finansowe dzięki któremu mogliśmy w komfortowych i bezpiecznych warunkach zabrać młodzież i ich opiekunów na wycieczkę, dziękujemy również Panu Prezesowi SSEMP Tadeuszowi Rycharski oraz Pani Wiceprezes Dagmarze Gęborys za przyjęcie nas, poświęcony czas, mnóstwo merytorycznych informacji oraz zorganizowanie wycieczek do Szkoły oraz Zakładu Pracy. Szczególne podziękowania należą się także Panu Tomaszowi Waniołek oraz przedstawicielom „Mechanika” Panom Piotrowi Wilk i Dariuszowi Kisielkiewiczowi za poświęcony czas i zaangażowanie.

Najnowsze aktualności

Ostrzeżenie hydrologiczne Nr:...

Zjawisko: gwałtowne wzrosty stanów wody St...

Kategoria: Bezpieczeństwo, Ostrzeżenia,

21 maja 2024
Czytaj więcej

Apel Regionalnego Centrum Krwi...

Niepokojąco niskie stany w trzech grupach: O...

Kategoria: Bezpieczeństwo, Zdrowie,

21 maja 2024
Czytaj więcej

Konsultacje społeczne projekt...

Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia zaprasza w...

Kategoria: Inwestycje,

21 maja 2024
Czytaj więcej

Zabawy cyrkowe – między...

Dnia 16.05.2024 r. w ramach polsko–czeskieg...

Kategoria: Oświata, Współpraca transgraniczna,

21 maja 2024
Czytaj więcej

Druga edycja „Pumptracku...

W minioną sobotę (18.05) odbyła się druga...

Kategoria: Kultura, Sport i rekreacja,

21 maja 2024
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności