„Wszędzie Foto!”

Kultura |
Data publikacji: 4 października 2022

W piątek, ostatniego dnia września 2022 roku w galerii StopART Bogatyńskiego Ośrodka Kultury odbył się wernisaż wystawy fotografii Bogdana Szarawary, bogatyńskiego nauczyciela, pedagoga, psychoterapeuty.

Wykorzystując urządzenia zakupione w ramach projektu „Konwersja cyfrowa domów kultury” nawiązaliśmy bezpośrednie połączenie wideo z autorem wystawy. Dzięki niemu mógł uczestniczyć w wernisażu, razem z Panią Dyrektor Bogatyńskiego Ośrodka Kultury Anitą Szakiel-Sosnowską uroczyście otworzyć wystawę, spotkać się z gośćmi, porozmawiać, odpowiedzieć na zadawane przez nich pytania i obejrzeć przygotowaną ekspozycję.

Głównym tematem wystawy są fotografie, kolaże, fotomontaże Bogdana wykonane telefonem komórkowym w konwencji fotografii ulicznej i klasycznego portretu. Nie brakuje w nich jednak zabawy formą, gdzie treść niknie na rzecz ciekawej gry kolorów czy kształtów. Znajdziemy tu również fotografię przyrodniczą, ale potraktowaną jako fotoreportaż. Istne fajerwerki, kolorów, pomysłowości i dwuznaczności, gdzie stworzony przez autora kadr tworzy nowe treści.

Zważywszy na to, że cały proces tworzenia prezentowanych fotografii przeprowadzony został w telefonie, prace Bogdana Szarawary zaprezentowane zostały na ekranie telewizora. Forma filmowego pokazu slajdów może nie skłania do kontemplacji jego fotografii, ale przybliża sposób działania autora, który poruszając się w przestrzeni miejskiej często musiał reagować błyskawicznie.
Uzupełnieniem prac autora jest wypełniająca ściany galerii seria portretów Bogdana Szarawary. Wykonane na różnych podłożach nawiązują do różnych kierunków w sztuce, pokazują w prześmiewczy sposób stosunek autora do autokreacji.

W wernisażu wzięli udział przyjaciele, współpracownicy i podopieczni emerytowanego pedagoga, którzy częstując się rzodkiewkami, paluchami, pomidorkami i sokiem oglądali prace autora. Niestety sam autor nie mógł przybyć na wernisaż. Nie przeszkodziło mu to jednak w nim uczestniczyć.

Wystawę można oglądać do 29 października br. w godzinach pracy BOK, oczywiście po wcześniejszym uruchomieniu telewizora.

Fot. BOK
Organizator: Bogatyński Ośrodek Kultury

Najnowsze aktualności

Niezwykłe Mikołajki...

Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech D...

Kategoria: Kultura, Polecane,

2 grudnia 2022
Czytaj więcej

Obdarowywanie zwierząt...

4 grudnia o godzinie 15:00 w Zoo Görlitz-Zgo...

Kategoria: Ciekawostki, Zagranica,

2 grudnia 2022
Czytaj więcej

OSTRZEŻENIE Nr 76 – Opa...

Obszar: województwo dolnośląskie powiat zg...

Kategoria: Ostrzeżenia,

2 grudnia 2022
Czytaj więcej

60-lecie premiery filmu „Zł...

30 listopada 2022 r., w Kinie KADR 3D w Bogat...

Kategoria: Energetyka, Historia, Kultura, Okolicznościowe,

2 grudnia 2022
Czytaj więcej

Występy „Patomswim̶...

W dniach 25-26 listopada b.r. odbyły się Zi...

Kategoria: Sport i rekreacja,

1 grudnia 2022
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności