Wielkanoc zamiast Kolędy i uratowane fundusze

Kultura | Współpraca transgraniczna |
Data publikacji: 16 lutego 2022

W tym roku, w zamian za tradycyjną „Kolędę”, która nie odbyła się ze względu na pandemię, w Bogatyni zostanie zorganizowana „Wielkanoc 2022 – Międzynarodowy Przegląd Zespołów Śpiewaczych – Konkurs Tradycji”.

Tej wiosny, na przekór przeciwnościom, mieszkańcy trójstyku będą mogli podziwiać w Bogatyni występy zespołów ludowych i integrować się przy zastawionych tradycyjnymi potrawami świątecznymi stołach. Choć pandemia pokrzyżowała plany organizatorom, dzięki pewnym modyfikacjom, dofinansowane przez Euroregion Nysa wydarzenie udało się uratować, a nawet uatrakcyjnić. Zmiana dotyczy zarówno terminu imprezy – z 29.01 na 23.04, jak
i jej tematu przewodniego, bowiem osią działań będą dla odmiany zwyczaje wielkanocne a nie bożonarodzeniowe. Tak więc, po latach kolęd i pastorałek, przyszedł czas na odkrycie pieśni okresu Wielkiej Nocy, a po barszczu z uszkami, rybach, pierogach i kutiach, na stołach będą królować potrawy z jaj, żury, babki
i mazurki, a także tradycyjne potrawy naszych sąsiadów z Czech i Niemiec.

– Bardzo się cieszę, że udało nam się nie tylko uratować, ale również urozmaicić tak wartościowe wydarzenie kulturalne, dzięki czemu w pełni wykorzystamy fundusze pozyskane w ramach projektu „Paleta twórczości trójstyku”. Przegląd ma piękną i długą tradycję, integruje mieszkańców trójstyku i promuje kulturę ludową. To już znana w regionie marka i uczta dla miłośników folkloru, nad którą od lat czuwają etnolodzy i badacze tradycji kulturowych Dolnego Śląska – Państwo Dumin. O szczegółach będziemy informować bliżej imprezy, ale już dziś, jeśli okoliczności pozwolą, serdecznie wszystkich zapraszam do Domu Ludowego w Markocicach  – mówi burmistrz Bogatyni Wojciech Dobrołowicz.

„Wielkanoc 2022 – Międzynarodowy Przegląd Zespołów Śpiewaczych – Konkurs Tradycji” jest częścią projektu Paleta twórczości trójstyku, realizowanego przez  gminę Bogatynia we współpracy z Hrádkiem nad Nisou, przy udziale miasta Zittau, jako gościa w projekcie.

Najnowsze aktualności

Konkurs fotograficzny „S...

Rozpoczął się upragniony okres wakacyjny. ...

Kategoria: Ekologia, Ochrona środowiska,

6 lipca 2022
Czytaj więcej

Zarządzenie Nr 1802022 Burmis...

Zarządzenie Nr 180/2022 Burmistrza Miasta i ...

Kategoria: Oświata, Samorząd,

6 lipca 2022
Czytaj więcej

Przedłużenie obowiązywania ...

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządz...

Kategoria: Bezpieczeństwo, Komunikaty, Ostrzeżenia,

5 lipca 2022
Czytaj więcej

Absolutorium dla burmistrza Bo...

5 lipca br. Rada Miejska w Bogatyni jednogło...

Kategoria: Samorząd,

5 lipca 2022
Czytaj więcej

Maturzysto, staraj się o styp...

Rusza nabór wniosków o rekomendacje do styp...

Kategoria: Oświata,

4 lipca 2022
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności