Wędrowali „Śladami Kuratorki”

Oświata | Turystyka |
Data publikacji: 28 września 2022

W dniach 23-24 września odbył się II Rajd Turystyczny „Śladami Kuratorki – Michałowice 2022”.

Tak zwana „Kuratorka”, czyli Jeleniogórski Rajd Młodzieży Szkolnej, była jedną z najbardziej cenionych imprez turystyki kwalifikowanej na terenie województwa dolnośląskiego, przeznaczoną dla dzieci i młodzieży. Odbyło się 45 edycji tego rajdu, organizowanego w latach 1975-2019 przez PTSM, przez szefa okręgu, pana Zdzisława Gasza.

Tym razem komandorem imprezy, zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych, Ligę Ochrony Przyrody i Karkonoski Park Narodowy, był pan Paweł Jonczyk. W rajdzie wzięło udział 10 drużyn, które wędrowały szlakami Karkonoszy i Gór Izerskich. Naszą gminę reprezentowały zespoły:
ze Szkoły Podstawowej nr 1 – opiekun Ewa Hołowińska,
ze Szkoły Podstawowej nr 3 – opiekun Aneta Strojanowska,
ze Szkoły Podstawowej nr 4 – opiekun Katarzyna Krawczenko,
ze Szkoły Podstawowej w Opolnie Zdroju – opiekun Marek Łabędź.

Pierwszego dnia trasa wiodła z Rozdroża Izerskiego przez Wysoki Kamień, Zakręt Śmierci i Zbójeckie Skały do Piechowic, gdzie w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Plum” był nocleg.

Drugiego dnia, po zwiedzeniu Huty Szkła Kryształowego „Julia”, uczestnicy na zakończenie imprezy udali się do Michałowic. Łącznie trasa liczyła ok. 25 kilometrów.

W trakcie Rajdu przyznawano punkty za odpowiednie wyposażenie turystyczne, wiedzę krajoznawczą, przyrodniczą i program ogniskowy. Ocenie podlegało też zachowanie się drużyny na trasie i w schronisku. Konkurs krajoznawczy przeprowadził sam pan Zdzisław Gasz, a pytania do łatwych wcale nie należały. Tematycznie konkurs obejmował wiedzę na temat trasy wędrówki, gmin Szklarska Poręba i Piechowice oraz Karkonoskiego Parku Narodowego. Dziewczęta z Trójki: Zofia Mrygoń, Julia Tryc i Nadia Kadzewicz wygrały zmagania krajoznawcze, natomiast drużyna z Opolna w składzie: Maja Kalinowska, Hubert Opanowski i Szymon Legeżyński uplasowała się na 3 miejscu.

Po konkursie wiedzy drużyny zaprezentowały przed publicznością swój program ogniskowy, na który składały się piosenki, legendy, skecze, wiersze, gawędy, inscenizacje i inne.

Po podliczeniu punktów z każdego konkursu współzawodnictwa rajdowego nasze drużyny zajęły następujące lokaty:

1 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3 w Bogatyni

2 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 w Bogatyni

4 miejsce – Szkoła Podstawowa w Opolnie Zdroju

5 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Bogatyni.

Podczas uroczystego zakończenia rajdu, przy schronisku „Złoty Widok”, zostały wręczone odznaczenia państwowe i wojewódzkie dla osób zasłużonych na niwie turystyki. Brązowym Krzyżem Zasługi, nadanym przez Prezydenta RP, odznaczona została Katarzyna Krawczenko. Wyróżnienie to, ustanowione w 1923 r., nadawane jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom. Było to bardzo radosne, a zarazem wzruszające wydarzenie.

Uczestnicy Rajdu otrzymali nagrody oraz dyplomy za zajęte miejsca. Dodatkowo wyróżniono uczniów z podium konkursu krajoznawczego. Otrzymali oni nagrody ufundowane przez burmistrza Piechowic.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które choć trochę oddadzą piękno i magię otaczającej nas przyrody oraz wspaniały nastrój panujący w trakcie rajdu.

Relacja: Aneta Strojanowska

Najnowsze aktualności

Niezwykłe Mikołajki...

Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech D...

Kategoria: Kultura, Polecane,

2 grudnia 2022
Czytaj więcej

Obdarowywanie zwierząt...

4 grudnia o godzinie 15:00 w Zoo Görlitz-Zgo...

Kategoria: Ciekawostki, Zagranica,

2 grudnia 2022
Czytaj więcej

OSTRZEŻENIE Nr 76 – Opa...

Obszar: województwo dolnośląskie powiat zg...

Kategoria: Ostrzeżenia,

2 grudnia 2022
Czytaj więcej

60-lecie premiery filmu „Zł...

30 listopada 2022 r., w Kinie KADR 3D w Bogat...

Kategoria: Energetyka, Historia, Kultura, Okolicznościowe,

2 grudnia 2022
Czytaj więcej

Występy „Patomswim̶...

W dniach 25-26 listopada b.r. odbyły się Zi...

Kategoria: Sport i rekreacja,

1 grudnia 2022
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności