Uwaga podróżni udający się do Czech

Covid-19 | Najważniejsze wiadomości | Zagranica | Zdrowie |
Data publikacji: 11 lutego 2021

W ubiegłym tygodniu Urząd Miasta i Gminy w Bogatyni zwrócił się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej, z zapytaniem, jak należy interpretować nowe, wprowadzone 5 lutego przepisy zaostrzające warunki wjazdu na teren Czech, a dokładniej możliwość tranzytowego przejazdu np. z Bogatyni do Świeradowa itp. Poniżej publikujemy odpowiedź z czeskiego MSW.

Zgodnie ze środkiem ochronnym Republiki Czeskiej tranzyt jest interpretowany w następujący sposób:

  • Zwolnienie z obowiązku wypełnienia formularza przybycia i poddania się badaniu na antygen lub RT-PCR, ale tylko przez 12 godzin od pierwotnych 24 godzin.
  • Zgodnie z obowiązującym środkiem ochronnym, istnieje zwolnienie z obowiązku wypełnienia formularza przyjazdu i poddania się testom antygenowym lub RT-PCR dla obywateli Unii Europejskiej, w tym obywateli Czech i cudzoziemców z pobytem długoterminowym lub stałym w Unii Europejskiej, którzy tranzytem podróżują w ciągu 12 godzin przez Republikę Czeską lub podróżują do lub z Republiki Czeskiej na okres nieprzekraczający 12 godzin.
  • W dniu 28 stycznia 2021 r. Rząd przyjął środek kryzysowy nr 79 (obowiązujący od 30 stycznia 2021 r.) W sprawie ograniczenia swobodnego przepływu osób na terytorium Republiki Czeskiej, zgodnie z którym cel przyjazdu cudzoziemców na terytorium jest badany-kontrolowany.
  • Przyjazd w celach turystycznych lub odwiedzin znajomych nie jest obecnie możliwy. Wjazd na terytorium Republiki Czeskiej jest możliwy tylko z niezbędnych powodów (nie dotyczy to obywateli Republiki Czeskiej). Zobacz: https://www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/volny-pohyb-0079.pdf

Dlatego przy wjeździe na terytorium Republiki Czeskiej konieczne jest udokumentowanie konieczności wyjazdu, na przykład w postaci prawa jazdy w transporcie międzynarodowym.

Centrum Informowania Cudzoziemców
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej
Departament Polityki Azylowej i Migracyjnej

Najnowsze aktualności

I miejsce Kingi Orlińskiej w ...

Kinga Orlińska, uczennica klasy 5c Szkoły P...

Kategoria: Historia, Oświata,

6 grudnia 2021
Czytaj więcej

Barbórka 2021...

Z okazji Barbórki, całej Górniczej Braci T...

Kategoria: Polecane,

4 grudnia 2021
Czytaj więcej

Oświadczenie...

OŚWIADCZENIE Oświadczam, że teza wygłosz...

Kategoria: Gmina, Komunikaty, Polecane, Praca,

3 grudnia 2021
Czytaj więcej

Mikołajkowa niespodzianka...

Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech D...

Kategoria: Gmina,

3 grudnia 2021
Czytaj więcej

Świąteczna akcja dla PCPR...

3 grudnia br. Burmistrz Miasta i Gminy Bogaty...

Kategoria: Gmina, Pomoc społeczna,

3 grudnia 2021
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności