TIFF Academy w Bogatyni

Integracja | Kultura |
Data publikacji: 27 października 2021

Od 19 do 21 października w Bogatyńskim Ośrodku Kultury odbywały się warsztaty fotograficzne przeprowadzone przez fundację TIFF Academy // Super Van. Fundacja powstała w celu upowszechniania rozwoju przez sztukę ze szczególnym uwzględnieniem fotografii i korzystania z narzędzi artystycznych do włączania w kulturę różnorodnych środowisk i osób z różnymi potrzebami.

Cel ten realizujemy poprzez działania międzynarodowe (TIFF Festival, Polish Paradise), ogólnopolski projekt integracyjny (Be Together – integracja i sztuka) oraz lokalne programy edukacyjno-rozwojowy (warsztaty, spotkania, pokazy filmowe czy wykłady – również poza granicami Wrocławia).

TIFF Academy // Super Van to realizowany od 6 lat mobilny projekt. Co roku, podróżując vanem, odwiedzamy małe miejscowości i wsie. W każdej z nich realizujemy 3-dniowy program warsztatów oraz prezentujemy wystawę polskich, historycznych i współczesnych artystów fotografii. W tym roku zaprezentujemy wystawę 4 wybitnych fotografów i fotografek – Jana Bułhaka, Diany Lelonek, Grzegorza Przyborka i Agnieszki Sejud. Odbędą się także warsztaty (dla animatorów, seniorów oraz dla młodzieży), Przenośny Zakład Portretowy oraz fotograficzny pokaz slajdów – źródło TIFF Academy.

19 października na skwerze przy Bogatyńskim Ośrodku Kultury rozstawił się Przenośny Zakład Portretowy gdzie bezpłatnie można było zrobić sobie zdjęcie, a także obejrzeć mobilną wystawę prezentującą fotografie Diany Lelonek, Grzegorza Przyborka, Jana Bułhaka i Agnieszki Sejud.

20 października w sali Atena Bogatyńskiego Ośrodka Kultury odbyły się warsztaty dla seniorów „1000 SŁÓW”. Nawiązując do popularnego powiedzenia o tym, że jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów, zaproszono grupę starszych mieszkańców Bogatyni, którzy przynieśli swoje ulubione archiwalne zdjęcia, które następnie zostały zeskanowane i szczegółowo omówione. Wszystkie historie są dla nas interesujące – te wielkie, huczne i te najmniejsze, bliskie sercu!

Tego samego dnia po południu odbyły się warsztaty z lokalnymi animatorami kultury „JAK NIE WYKLUCZAĆ?”. Pracownicy Bogatyńskiego Ośrodka Kultury dowiedzieli się jak tworzyć ofertę kulturalno-artystyczną, dostosowaną do potrzeb odbiorcy o szczególnych potrzebach. Jak działać by nie pozbawiać możliwości uczestnictwa nikogo chętnego do udziału. Podczas warsztatów skupialiśmy się również na dostosowaniu oferty kulturalnej dla osób o szczególnych potrzebach (m.in. osób z niepełnosprawnościami, seniorów, obcokrajowców). Wspólnie zastanawialiśmy się co zrobić, żeby otworzyć się na jak najszersze grono odbiorców.

21 października w sali Atena Bogatyńskiego Ośrodka Kultury odbyły się warsztaty dla młodzieży „JAK BRZMI ZDJĘCIE?”, w których udział wzięła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bogatyni. Na warsztacie korzystaliśmy ze zdjęć z otwartych zasobów, a także z przyniesionych dzień wcześniej przez seniorów fotografii. Wspólnie tworzyliśmy do nich opowieści – za pomocą słów, ale także dźwięków i melodii. Na zakończenie o godz. 18:00 zaprezentowaliśmy relację z naszego pobytu w Bogatyni. Odbył się pokaz slajdów z muzyką przy Bogatyńskim Ośrodku Kultury, gdzie rozdawaliśmy mieszkańcom i mieszkankom miasta zdjęcia wykonane w Przenośnym Zakładzie Portretowym.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Organizator: TIFF Collective
Partner: Bogatyński Ośrodek Kultury

 

Najnowsze aktualności

Zwycięzcy odebrali nagrody...

Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech D...

Kategoria: Gmina, Ochrona środowiska, Oświata,

25 listopada 2021
Czytaj więcej

Młodzież, biznes i ekologia...

24.11 po raz kolejny obradował Młodzieżowy...

Kategoria: Gmina, Miasto, Ochrona środowiska,

24 listopada 2021
Czytaj więcej

Zjadliwa grypa ptaków...

W związku z wystąpieniem kolejnych ognisk w...

Kategoria: Bezpieczeństwo, Komunikaty,

24 listopada 2021
Czytaj więcej

Kiermasz Bożonarodzeniowy...

Serdecznie zapraszamy osoby indywidualne, ins...

Kategoria: Gmina, Kultura, Miasto,

24 listopada 2021
Czytaj więcej

Sesja Rady – 30 listopad...

Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 m...

Kategoria: Samorząd,

24 listopada 2021
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności