Święto uchwalenia Konstytucji

Historia | Okolicznościowe |
Data publikacji: 4 maja 2022

Uroczystość Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Bogatyni.

Po mszy uczestnicy, prowadzeni przez Zakładową Orkiestrę Dętą Kopalni Węgla Brunatnego „Turów”, przeszli do parku im. Jana Pawła II, gdzie zebranych przywitała dyrektor Bogatyńskiego Ośrodka Kultury. Po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrał  Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz, który w swoim wystąpieniu przypomniał, że dzień 3 maja jest dniem szczególnym dla Polaków, ponieważ utrwala pamięć o przyjęciu w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji – dokumentu tworzącego tożsamość suwerennego narodu.

Następnie, pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy walczących o niepodległość, kwiaty złożyły delegacje instytucji publicznych, służb mundurowych, stowarzyszeń i kół działających na terenie gminy.

W uroczystości uczestniczyli: Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz, Zastępca Burmistrza ds. Społecznych Aleksandra Ratajczak, radna powiatowa Wiktoria Rataj, dyrektorzy placówek oświatowych, prezesi jednostek podległych, przedstawiciele organizacji związkowych kopalni i elektrowni „Turów”, Straży Miejskiej, naczelnicy i pracownicy urzędu, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń działających na terenie gminy Bogatynia, młodzież z bogatyńskich szkół, mieszkańcy Bogatyni. Gminne obchody Święta Konstytucji 3 Maja zakończyły się wspólnym odśpiewaniem Roty.

Uchwalona 3 maja 1791 r., przez Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną ustawą zasadniczą. Na jej podstawie przyjęto trójpodział władzy. Zniesiono liberum veto, konfederację i wolną elekcję. Choć obowiązywała zaledwie przez 14 miesięcy, to była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w 1919 r. Podczas II wojny światowej zostało zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich. Zakazane było również w PRL. Od 1990 r. dzień 3 maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.

Najnowsze aktualności

Niezwykłe Mikołajki...

Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech D...

Kategoria: Kultura, Polecane,

2 grudnia 2022
Czytaj więcej

Obdarowywanie zwierząt...

4 grudnia o godzinie 15:00 w Zoo Görlitz-Zgo...

Kategoria: Ciekawostki, Zagranica,

2 grudnia 2022
Czytaj więcej

OSTRZEŻENIE Nr 76 – Opa...

Obszar: województwo dolnośląskie powiat zg...

Kategoria: Ostrzeżenia,

2 grudnia 2022
Czytaj więcej

60-lecie premiery filmu „Zł...

30 listopada 2022 r., w Kinie KADR 3D w Bogat...

Kategoria: Energetyka, Historia, Kultura, Okolicznościowe,

2 grudnia 2022
Czytaj więcej

Występy „Patomswim̶...

W dniach 25-26 listopada b.r. odbyły się Zi...

Kategoria: Sport i rekreacja,

1 grudnia 2022
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności