Święto uchwalenia Konstytucji

Historia | Okolicznościowe |
Data publikacji: 4 maja 2022

Uroczystość Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Bogatyni.

Po mszy uczestnicy, prowadzeni przez Zakładową Orkiestrę Dętą Kopalni Węgla Brunatnego „Turów”, przeszli do parku im. Jana Pawła II, gdzie zebranych przywitała dyrektor Bogatyńskiego Ośrodka Kultury. Po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrał  Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz, który w swoim wystąpieniu przypomniał, że dzień 3 maja jest dniem szczególnym dla Polaków, ponieważ utrwala pamięć o przyjęciu w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji – dokumentu tworzącego tożsamość suwerennego narodu.

Następnie, pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy walczących o niepodległość, kwiaty złożyły delegacje instytucji publicznych, służb mundurowych, stowarzyszeń i kół działających na terenie gminy.

W uroczystości uczestniczyli: Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz, Zastępca Burmistrza ds. Społecznych Aleksandra Ratajczak, radna powiatowa Wiktoria Rataj, dyrektorzy placówek oświatowych, prezesi jednostek podległych, przedstawiciele organizacji związkowych kopalni i elektrowni „Turów”, Straży Miejskiej, naczelnicy i pracownicy urzędu, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń działających na terenie gminy Bogatynia, młodzież z bogatyńskich szkół, mieszkańcy Bogatyni. Gminne obchody Święta Konstytucji 3 Maja zakończyły się wspólnym odśpiewaniem Roty.

Uchwalona 3 maja 1791 r., przez Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną ustawą zasadniczą. Na jej podstawie przyjęto trójpodział władzy. Zniesiono liberum veto, konfederację i wolną elekcję. Choć obowiązywała zaledwie przez 14 miesięcy, to była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w 1919 r. Podczas II wojny światowej zostało zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich. Zakazane było również w PRL. Od 1990 r. dzień 3 maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.

Najnowsze aktualności

Szukasz kreatywnego i zrównow...

Podaruj namiastkę Zoo Görlitz, wręczając ...

Kategoria: Okolicznościowe, Zagranica,

7 grudnia 2023
Czytaj więcej

Mikołajki Na Sportowo Dla Os...

W sobotę 2 grudnia, w Szkole Podstawowej nr ...

Kategoria: Integracja, Sport i rekreacja,

7 grudnia 2023
Czytaj więcej

Programy grantowe...

"Kreatywna Europa" Program "Kreatywna Euro...

Kategoria: Granty, Kultura, NGO, Społeczeństwo, Współpraca transgraniczna,

6 grudnia 2023
Czytaj więcej

PFRON – Program wyrówny...

Ruszyła kolejna edycja "Programu wyrównywan...

Kategoria: Granty, NGO, Pomoc społeczna,

5 grudnia 2023
Czytaj więcej

„Mini Playback Show̶...

W środę, 29 listopada 2023 r. o godzinie 16...

Kategoria: Kultura,

5 grudnia 2023
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności