Spotkanie w sprawie zadań realizowanych przez GPO

Ekologia | Ochrona środowiska |
Data publikacji: 10 maja 2022

(09.05) Gospodarka odpadami komunalnymi oraz bieżące problemy i oczekiwania mieszkańców, dotyczące utrzymania czystości i porządku w gminie, były tematem spotkania, które w bogatyńskim urzędzie zorganizował burmistrz Wojciech Dobrołowicz.

W dyskusji z prezesem Gminnego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Karolem Podłużnym, pracownikami spółki oraz naczelnikiem Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Moniką Żądeł, uczestniczyli sołtysi i przewodniczący rad osiedli.

Nadal dużym problemem jest brak właściwej segregacji odpadów, wyrzucanie śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych, odpady wielkogabarytowe, dzikie wysypiska, a także unikanie opłat przez część mieszkańców za gospodarowanie odpadami. Jednym ze sposobów na podrzucanie śmieci okazuje się być monitoring, który doskonale sprawdza się już we wspólnocie mieszkaniowej na osiedlu nr 7 i w sołectwie Porajów. Dzięki temu coraz częściej udaje się zidentyfikować właścicieli podrzucanych śmieci. Okazuje się również, że są przypadki przywożenia śmieci do gminy przez naszych sąsiadów z Czech i Niemiec.

Jak mówił podczas spotkania burmistrz Bogatyni, przed gminą stoi wiele trudnych wyzwań w zakresie gospodarki komunalnej. Cykliczne spotkania z jednostkami pomocniczymi gminy są reakcją na zgłaszane problemy. Konieczne jest również stałe podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców, ponieważ według prezesa GPO, segregacja odpadów w gminie Bogatynia jest na bardzo niskim poziomie.

Informacje na temat prawidłowej segregacji odpadów oraz harmonogramu odbioru odpadów i działalności PSZOK znajdują się na stronie GPO: gpobogatynia.pl

W sprawie dzikich wysypisk można kontaktować się z Wydziałem Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej pod nr. tel. 75 77 25 380-382 lub zgłosić takie miejsce poprzez aplikację mobilną „EcoHarmonogram”, bądź przez interaktywne narzędzie „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”.

W tym wydziale jest również możliwość odebrania broszury „Praktyczny poradnik odpadowy” (w pliku do pobrania <tutaj>), szczegółowo opisującej zasady oraz wszelkie problemowe kwestie związane z segregacją odpadów.

Najnowsze aktualności

Niezwykłe Mikołajki...

Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech D...

Kategoria: Kultura, Polecane,

2 grudnia 2022
Czytaj więcej

Obdarowywanie zwierząt...

4 grudnia o godzinie 15:00 w Zoo Görlitz-Zgo...

Kategoria: Ciekawostki, Zagranica,

2 grudnia 2022
Czytaj więcej

OSTRZEŻENIE Nr 76 – Opa...

Obszar: województwo dolnośląskie powiat zg...

Kategoria: Ostrzeżenia,

2 grudnia 2022
Czytaj więcej

60-lecie premiery filmu „Zł...

30 listopada 2022 r., w Kinie KADR 3D w Bogat...

Kategoria: Energetyka, Historia, Kultura, Okolicznościowe,

2 grudnia 2022
Czytaj więcej

Występy „Patomswim̶...

W dniach 25-26 listopada b.r. odbyły się Zi...

Kategoria: Sport i rekreacja,

1 grudnia 2022
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności