Powrót do krainy przodków

Ekologia | Zagranica |
Data publikacji: 8 lipca 2022

Trzy młode koziorożce z Zoo Görlitz zostały wypuszczone na wolność w austriackich Alpach.

Po miesiącach intensywnych przygotowań trzy koziorożce urodzone w 2021 roku w Zoo Görlitz, wraz z siedmioma innymi koziorożcami z ogrodów zoologicznych w Monachium, Norymberdze i Innsbrucku, rozpoczęły, w zeszłym tygodniu, zupełnie nowe życie w swoim naturalnym środowisku.

Zwierzęta wyruszyły z Görlitz we wtorek, skoro świt i dotarły do Austrii wieczorem. Wypuszczenie na wolność zaplanowano na środę rano, ale z powodu gęstej mgły śmigłowiec, który miał przetransportować skrzynie ze zwierzętami do miejsca wypuszczenia, na wysokości 2300m n.p.m., nie mógł wystartować. Akcja musiała zostać przełożona o jeden dzień.

„Wtedy już wszystko poszło idealnie” – informuje dyrektor zoo dr. Sven Hammer, który wraz ze swoją kuratorką zwierząt towarzyszył transportowi. „Na polecenie, klapy 10 ustawionych w rzędzie skrzyń otwarto jednocześnie, a rząd ludzi ustawionych przy skrzyniach gwarantował, że zwierzęta biegły w kierunku gór, a nie w dół” – dodaje.

Był to wspaniały widok, z którego osoby zaangażowane nie mogły cieszyć się długo, ponieważ po bardzo krótkim czasie koziorożce zniknęły w piargach stromych, górskich zboczy.

Projekt reintrodukcji koziorożców zainicjowano w 2011 roku w górach Gasthofgebirge w regionie Salzburga. Motywacją nie były przyszłe polowania, lecz uzupełnienie pierwotnego inwentarza dzikich gatunków zwierzyny łownej, która została tam wytępiona.

Intensywne polowania doprowadziły do tego, że na początku XIX wieku w Austrii nie było już ani jednego koziorożca. Królowi Alp przypisywano cudowne moce: mięso, sierść, krew, bezoary żołądkowe, stawy piętowe, zmielone rogi, a nawet odchody koziorożców były sprzedawane jako lekarstwa. Szczególnie dziwaczne są przesądy związane z tzw. “krzyżowcem sercowym “ – krzyżowym skostnieniem aorty, o którym mówiono, że ma działanie zwiększające potencję.

„Jesteśmy bardzo dumni, że wraz z naszymi zwierzętami możemy przyczynić się do przesiedlenia gatunku zwierząt, który kiedyś wymarł w swoim siedlisku. To pokazuje, jak ważne jest zachowanie i hodowla gatunków zwierząt pod opieką człowieka” – mówi Sven Hammer.

W celu uzyskania dalszych informacji na temat przemieszczania się oraz zachowań wypuszczonych koziorożców, dwa z nich zaopatrzono w obrożę z nadajnikiem, w tym jednemu z Görlitz.

Na miejscu startu śmigłowca: dyrektor Zoo Goerlitz dr Sven Hammer, inicjator projektu Christian Weiss, kuratorka Catrin Hammer.
Foto: www.zoo-goerlitz.de

Najnowsze aktualności

Niezwykłe Mikołajki...

Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech D...

Kategoria: Kultura, Polecane,

2 grudnia 2022
Czytaj więcej

Obdarowywanie zwierząt...

4 grudnia o godzinie 15:00 w Zoo Görlitz-Zgo...

Kategoria: Ciekawostki, Zagranica,

2 grudnia 2022
Czytaj więcej

OSTRZEŻENIE Nr 76 – Opa...

Obszar: województwo dolnośląskie powiat zg...

Kategoria: Ostrzeżenia,

2 grudnia 2022
Czytaj więcej

60-lecie premiery filmu „Zł...

30 listopada 2022 r., w Kinie KADR 3D w Bogat...

Kategoria: Energetyka, Historia, Kultura, Okolicznościowe,

2 grudnia 2022
Czytaj więcej

Występy „Patomswim̶...

W dniach 25-26 listopada b.r. odbyły się Zi...

Kategoria: Sport i rekreacja,

1 grudnia 2022
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności