Podpisanie umowy na dofinansowanie budowy sieci ciepłowniczej

Ekologia | Energetyka | Inwestycje |
Data publikacji: 5 czerwca 2023

2 czerwca br, na terenie Elektrowni Turów została podpisana umowa pomiędzy Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej S.A i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie inwestycji pn. „Budowa sieci ciepłowniczej wraz z przyłączami – Trzciniec”.

Umowę podpisali: wiceprezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski oraz prezes zarządu PEC S.A Tomasz Włodarczyk i członek zarządu PEC S.A. Cezary Wieczorek. Podpisanie umowy nastąpiło w obecności: wiceministra klimatu i środowiska Ireneusza Zyski, wiceminister edukacji i nauki Marzeny Machałek, senatora RP Rafała Ślusarza, burmistrza Bogatyni Wojciecha Dobrołowicza, dyrektora Oddziału Elektrowni Turów Oktawiana Leśniewskiego.

To kolejny etap zadania mającego na celu umożliwienie dostarczania ciepła systemowego na teren Trzcińca. W 2021 roku pomiędzy PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Gminą Bogatynia i PEC S.A. podpisany został list intencyjny w sprawie uciepłownienia Trzcińca i rozpoczął się proces realizacji tego zadania.

Na realizację inwestycji po stronie PEC S.A. spółka pozyskała dofinansowanie ze środków NFOŚiGW umożliwiające pokrycie 100% kosztów kwalifikowalnych przedsięwzięcia, tj. 6.947.040,00 zł, w tym 2.540.700,00 zł w formie dotacji i 3.105.300,00 zł w formie pożyczki.

Takie zabezpieczenie środków pozwoli na sprawną realizację tej długo oczekiwanej inwestycji, której głównym celem jest budowa nowej sieci ciepłowniczej wraz z przyłączami i likwidacja minimum 134 pieców zasilanych stałymi paliwami, co w efekcie w znacznym stopniu przyczyni się do zmniejszenia niskiej emisji i poprawy jakości powietrza w mieście i gminie Bogatynia. Zabezpieczenie spłaty pożyczki w formie weksla zapewniła Gmina Bogatynia.

Jak podkreśla burmistrz Wojciech Dobrołowicz: „Realizacja tej inwestycji to doskonała wiadomość dla mieszkańców Trzcińca, którzy mieszkając przy elektrowni czekali wiele lat na to, żeby mieć możliwość przyłączenia się do gminnej sieci ciepłowniczej i zrezygnowania z pieców”.

Najnowsze aktualności

Szkoły z naszego regionu w ba...

Blisko 100 szkół z całej Polski bierze udz...

Kategoria: Oświata, Profilaktyka, Zdrowie,

22 września 2023
Czytaj więcej

Dynie dla Zoo Görlitz...

Dary w postaci dyń można oddać w kasie zoo...

Kategoria: Ochrona środowiska, Zagranica,

22 września 2023
Czytaj więcej

Otwarcie świetlicy w Bratkowi...

W najbliższą sobotę (23 września) o godz....

Kategoria: Inwestycje, Okolicznościowe,

21 września 2023
Czytaj więcej

Komunikat Prezesa Krajowej Izb...

Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy do...

Kategoria: Bezpieczeństwo, Komunikaty, Ochrona środowiska,

20 września 2023
Czytaj więcej

Bezpłatne badania mammografic...

9 października 2023 r. w Bogatyni przeprowad...

Kategoria: Profilaktyka, Zdrowie,

20 września 2023
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności