OSiR – Sprawozdanie Akcja Lato 2022

Sport i rekreacja |
Data publikacji: 25 lipca 2022

W dniach od 27 czerwca do  20 lipca 2022r., w godzinach 10.00 – 14.00 odbywały się zajęcia dla dzieci w ramach Akcji Lato w Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Białogórskiej 28
w Bogatyni. Zapisanych było 118 uczestników, z czego ok. 80 dzieci uczęszczało systematycznie i bardzo chętnie. Nad całością akcji czuwała kadra wykwalifikowanych wychowawców, którzy prowadzili zajęcia od poniedziałku do środy, zachęcając dzieci do aktywnego udziału w różnych ciekawych przedsięwzięciach.

W ramach zajęć, korzystając z pogody w pierwszym tygodniu dzieci bawiły się wspólnie,  integrując z rówieśnikami z innych szkół. Brały udział w zabawach sportowych, gdzie uczyły się zasad fair play, oraz rozwijały swoje pasje, które bardzo korzystnie wpływały na ich kondycje i zdrowie. Odbyły się rozgrywki w „dwa ognie”, piłkę nożną, jak również wyścigi rzędów. Po intensywnych szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa w miejscach publicznych grupa wraz z opiekunami wyjechała do parku rozrywki Fan Park – Babylon Liberec, gdzie w ciekawy, bardzo atrakcyjny i aktywny sposób spędziła czas.

Drugi tydzień rozpoczął się od przyjazdu OSP Bogatynia na Akcję Lato. Dzieci dowiedziały się i utrwaliły poznane wiadomości dotyczące radzenia sobie w czasie pożaru. Strażacy zaprezentowali wóz strażacki  i zaprosili dzieci do zabaw z wodą. Uczestnicy poznali również ciekawostki dotyczące pracy strażaka. Odbyły się zawody z użyciem węża strażackiego i innych elementów wyposażenia. Miłym akcentem w tym tygodniu zajęć była możliwość zabawy, skoków i innych rozmaitości na tzw. dmuchańcach, które specjalnie dla dzieci zawitały na nasz obiekt, a poczęstunek watą cukrową zaspokoił niejedno małe podniebienie, dzięki czemu uczestnicy akcji mieli więcej siły na zabawy rekreacyjne. Opieka medyczna stanowiła ważny element całego przedsięwzięcia i była niezastąpiona, szczególnie podczas zabaw rekreacyjno-ruchowych. Rozgrywki sportowe, integracyjne i animacje były stałym elementem codziennych spotkań.

Kolejny – trzeci tydzień  Akcji Lato  był dla dzieci również bardzo atrakcyjny, rozpoczęliśmy go od wyjścia do bogatyńskiego kina na film pt.: „Operacja Mumia”. Norweska produkcja detektywistyczna dla najmłodszych widzów powstała na podstawie książki Horsta von Liera „Operacja Mumia”. Historia dwójki dzieci – detektywów, szukających rozwiązania tajemniczych zagadek klątwy prastarej mumii Tutenchamona bardzo się spodobała. Wszystkie dzieci poznały również wpływ używek na zdrowie, w ramach profilaktyki uzależnień wysłuchały prezentacji i wykonały plakaty. Poruszona została problematyka dotycząca dopalaczy, papierosów oraz środków uzależniających i ich wpływu na organizm człowieka oraz zagrożeń jakie ze sobą niosą. Wspomniano o współczesnym problemie jakim jest fonoholizm. Zabawy integracyjne  takie jak „Studnia”, czy „Kłamca”, oraz „Zgadnij kto to” dopełniały czas na poznanie i atrakcyjnie spędzony dzień. Grupa brała udział w rozgrywkach sportowych, ogólnorozwojowych z elementami biegów krótkich oraz ćwiczeń wzmacniająco – rozciągających. Dzieci grały w koszykówkę oraz piłkę nożną doskonaliły zwinność i szybkość, dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy w dwa ognie. Rysunki kredą i gry edukacyjne dodatkowo uatrakcyjniały spotkania, integrując rówieśników.

Ostatni, czwarty tydzień był również bardzo atrakcyjny, poza zabawami dzieci miały sposobność uczestnictwa w olimpiadzie sportowej pięciu konkurencji, do których zaliczyliśmy: unihokej, rzut piłecką, skok w dal, bieg na czas, skoki na piłce. Na koniec każdy uczestnik otrzymał pyszną pizzę, którą zjadł ze smakiem. Kolejną atrakcją dla grupy dzieci były przejażdżki konne, uczestnicy mieli sposobność zapoznania  się z rasami psów, królików oraz końmi z Rancza „Nerina” z Dłużynie Dln. Dodatkową nagrodą były lody – kaktusy dla wszystkich uczestników akcji. Ostatniego dnia podczas zabaw z Animatorką Gabarką oraz Marcinem Woronieckim z niespodzianką odwiedził nas Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Pan Wojciech Dobrołowicz wręczając każdemu z uczestników drobny upominek. Na zakończenie wystartowały kolorowe proszki holi i tym akcentem pożegnaliśmy się z dziećmi jednocześnie zapraszając na przyszłoroczną edycję Akcji Lato.

W dniach 21 i 22 lipca zorganizowaliśmy wycieczki do Fan-Parku w Libercu dla dzieci z sołectw Gminy Bogatynia. Dużo radości, świetna zabawa i co najważniejsze moc pozytywnych emocji mogło świadczyć, że wyjazdy były strzałem w dziesiątkę.

Cały miesiąc upłynął w miłej, sympatycznej i przyjaznej atmosferze, wśród dzieci narodziły się nowe znajomości i przyjaźnie, o czym świadczyła niejedna uśmiechnięta buzia.

Opiekunowie grupy:

Klaudia Gonera, Agata Połoczańska- Łudzeń, Maja Czarniecka, Katarzyna Solecka, Kacper Puda, Kinga Marciniak, Jolanta Taranek

Najnowsze aktualności

Odwiedziny uczniów ze Szkoły...

Dzisiaj (05.06) bogatyński Urząd Miasta i G...

Kategoria: Oświata, Urząd,

5 czerwca 2023
Czytaj więcej

„Poznaj Polskę” – k...

17.05 uczniowie klas 4-8 ze Szkoły Podstawow...

Kategoria: Oświata, Turystyka,

5 czerwca 2023
Czytaj więcej

Pikniki z okazji święta dzie...

W piątek (2.06) Dzień Dziecka obchodziły d...

Kategoria: Gmina, Okolicznościowe,

5 czerwca 2023
Czytaj więcej

Podpisanie umowy na dofinansow...

2 czerwca br, na terenie Elektrowni Turów zo...

Kategoria: Ekologia, Energetyka, Inwestycje,

5 czerwca 2023
Czytaj więcej

Wyróżnienia dla uczennic z D...

W piątek (2.06) trzy uczennice Szkoły Podst...

Kategoria: Oświata,

5 czerwca 2023
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności