Naukowcy badają współpracę

Współpraca transgraniczna |
Data publikacji: 25 lutego 2022

(24.02) W bogatyńskim urzędzie odbyło się spotkanie w sprawie realizacji badań naukowych na temat wpływu kryzysu dotyczącego działalności kopalni Turów na współpracę polsko-czeską na poziomie lokalnym.

Burmistrz Wojciech Dobrołowicz, wiceburmistrz Aleksandra Ratajczak, radny Zbigniew Szatkowski i pracownicy urzędu spotkali się z polskimi i czeskimi naukowcami realizującymi projekt badawczy dofinansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w ramach tzw. grantu interwencyjnego. Zespół skupia się na zbadaniu, czy sytuacja wokół Turowa wpłynęła na integrację transgraniczną mieszkańców oraz współpracę instytucjonalną w Euroregionie Nysa. Podczas spotkania, samorządowcy odpowiadali na szereg pytań zadawanych przez pracowników naukowych Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Uniwersytetu Technicznego w Libercu i Uniwersytetu w Usti nad Łabą. Rozmawiano m.in. o wspólnie realizowanych i planowanych projektach unijnych (od miękkich – kulturalnych, integracyjnych, po inwestycyjne), codziennym życiu na trójstyku (praca za granicą, zakupy sąsiadów w naszych marketach, tankowanie na tutejszych stacjach paliw), o Związku Miast „Mały Trójkąt”, wspólnych imprezach, historycznych wydarzeniach na tym terenie (wejście do UE i Schengen), najwięcej oczywiście, o sytuacji wokół Turowa. Zespołowi, poza przekazanymi informacjami, zostaną także udostępnione obszerne materiały źródłowe. Jak poinformowała dr hab. Joanna Kurowska-Pysz, prof. AWSB, w najbliższym czasie, wśród mieszkańców naszej gminy zostaną przeprowadzone badania ankietowe.
Naukowcy omówili zakres badań i metodykę ich prowadzenia, podkreślili także, że jednym z ich celów jest wypracowanie wniosków i rekomendacji, które mogą być przydatne dla euroregionu i samej Bogatyni.

Najnowsze aktualności

Konkurs fotograficzny „S...

Rozpoczął się upragniony okres wakacyjny. ...

Kategoria: Ekologia, Ochrona środowiska,

6 lipca 2022
Czytaj więcej

Zarządzenie Nr 1802022 Burmis...

Zarządzenie Nr 180/2022 Burmistrza Miasta i ...

Kategoria: Oświata, Samorząd,

6 lipca 2022
Czytaj więcej

Przedłużenie obowiązywania ...

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządz...

Kategoria: Bezpieczeństwo, Komunikaty, Ostrzeżenia,

5 lipca 2022
Czytaj więcej

Absolutorium dla burmistrza Bo...

5 lipca br. Rada Miejska w Bogatyni jednogło...

Kategoria: Samorząd,

5 lipca 2022
Czytaj więcej

Maturzysto, staraj się o styp...

Rusza nabór wniosków o rekomendacje do styp...

Kategoria: Oświata,

4 lipca 2022
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności