Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Historia | Kultura | Okolicznościowe |
Data publikacji: 2 marca 2023

1 marca w Bogatyni odbyły się gminne uroczystości upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zainaugurowane zostały Mszą świętą odprawioną w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w intencji Ojczyzny i żołnierzy poległych w jej obronie. Uroczystą eucharystię rozpoczęło wprowadzenie do kościoła, przy akompaniamencie Zakładowej Orkiestry Dętej Kopalni Węgla Brunatnego „Turów”, pocztów sztandarowych szkół, zakładowych organizacji związkowych, służb mundurowych, Sybiraków oraz Kombatantów. W swoim kazaniu ks. dziekan Ryszard Trzósło przypomniał historię polskich bohaterów, ich męstwo i miłość do Ojczyzny, podkreślając, że w obliczu wciąż trwającej wojny na Ukrainie, okrucieństwa i prześladowań, losy żołnierzy wyklętych są niezwykle ważną nauką patriotyzmu i wiary.

Kolejna część gminnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyła się w Bogatyńskim Ośrodku Kultury, gdzie zebrani wysłuchali prelekcji ks. Marcina Werczyńskiego z Archidiecezji Wrocławskiej na temat rotmistrza Witolda Pileckiego oraz obejrzeli spektakl „Pokonać Piekło” w wykonaniu Teatru Nie Teraz z Tarnowa. Bardzo ciekawa i charyzmatyczna opowieść o życiu i postawie rotmistrza Pileckiego, a także przesłanie Teatru Nie Teraz były okazją do przypomnienia wszystkim obecnym na sali widowiskowej BOK-u o najistotniejszych wartościach definiujących polskość – wierze i patriotyzmie. Pełen refleksji, symboliki i ducha patriotyzmu spektakl skłonił widzów do zadumy, dopełniając wczorajsze uroczystości.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzena Machałek oraz Senator Rzeczypospolitej Polskiej Rafał Ślusarz. W imieniu wiceminister list okolicznościowy odczytał Burmistrz Miasta i Gminy Wojciech Dobrołowicz.

W gminnych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczestniczyli: Zastępca Burmistrza ds. Społecznych Aleksandra Ratajczak, Sekretarz Gminy Bogatynia Łukasz Roszkowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Kubica, Prezes Koła Związku Sybiraków w Bogatyni Krystyna Burdziak, Przewodniczący Miejsko-Gminnego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Stanisław Jarosz, dyrektorzy placówek oświatowych, jednostek podległych, przedstawiciele organizacji związkowych kopalni i elektrowni „Turów”, służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń pozarządowych działających na terenie gminy Bogatynia, harcerze z bogatyńskiej 15 Wodnej Drużyny Harcerskiej „Róża wiatrów”, młodzież z bogatyńskich szkół, mieszkańcy Bogatyni.

Do 5 marca, w holu Bogatyńskiego Ośrodka Kultury, można obejrzeć, przygotowaną we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, wystawę „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963”, do której obejrzenia gorąco zachęcamy.

Najnowsze aktualności

Ahoj piraci!...

1 czerwca z okazji Dnia Dziecka w Bogatyński...

Kategoria: Kultura, Okolicznościowe,

2 czerwca 2023
Czytaj więcej

Ogłoszenie w sprawie wyboru ...

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Bogatyn...

Kategoria: Komunikaty,

1 czerwca 2023
Czytaj więcej

Program grantowy „Moja M...

Przedstawiamy informację o programie grantow...

Kategoria: Ekologia, Granty, NGO, Ochrona środowiska, Rewitalizacja, Stowarzyszenia,

1 czerwca 2023
Czytaj więcej

Z okazji Dnia Dziecka...

Dziś wyjątkowy dzień - święto wszystkich...

Kategoria: Okolicznościowe,

1 czerwca 2023
Czytaj więcej

Kolorowe piękności w niebezp...

W Światowym Dniu Papugi Zoo Görlitz-Zgorzel...

Kategoria: Ciekawostki, Ekologia, Zagranica,

31 maja 2023
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności