Narodowe Święto Niepodległości w Bogatyni

Gmina | Historia | Okolicznościowe |
Data publikacji: 14 listopada 2023

W sobotę (11.11), w 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, bogatynianie uczcili pamięć bohaterów, walczących za wolną Polskę.

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, po 123 latach niewoli naznaczonej walką i cierpieniem, jest jedną z najważniejszych dat w polskim kalendarzu i dla Polaków szczególną okazją do manifestowania patriotyzmu, przywiązania do tradycji i dumy z polskiej historii.

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Bogatyni rozpoczęły się Mszą św. odprawioną w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Jak co roku, w samo południe, w Parku im. Jana Pawła II, przy akompaniamencie Zakładowej Orkiestry Dętej Oddziału PGE KWB „Turów” zebrani wspólnie odśpiewali Hymn Rzeczypospolitej Polskiej, dołączając do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”.

W trakcie uroczystości podniesiono flagę państwową na maszt – poczet flagowy wystawiła jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Porajowie. Zebranych uczestników uroczystości przywitał Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz, który w swoim wystąpieniu przypomniał, że wolność jest wielkim przywilejem i nie jest dana raz na zawsze. Dlatego, szczególnie w takim dniu ważne jest świętowanie suwerenności i niepodległości Polski w poczuciu wspólnoty.

Pod pomnikiem, upamiętniającym żołnierzy w walce o niepodległość, hołd bohaterom oddały poczty sztandarowe szkół, zakładowych organizacji związkowych, koła łowieckiego oraz Kombatantów i Sybiraków. Następnie kwiaty złożyły delegacje instytucji publicznych, służb mundurowych, stowarzyszeń i kół działających na terenie gminy. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem Roty.

W gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Bogatyni uczestniczyli: Sekretarz Gminy Bogatynia, radni Rady Miejskiej w Bogatyni na czele z przewodniczącym Rady Miejskiej, przedstawiciele kopalni i elektrowni Turów, zakładowych organizacji związkowych, służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń pozarządowych działających na terenie gminy, Kombatanci i Sybiracy, prezesi gminnych spółek, dyrektorzy placówek oświatowych wraz z młodzieżą z bogatyńskich szkół, harcerze z bogatyńskiej 15 Wodnej Drużyny Harcerskiej „Róża Wiatrów” oraz mieszkańcy miasta i gminy Bogatynia.

Najnowsze aktualności

Szukasz kreatywnego i zrównow...

Podaruj namiastkę Zoo Görlitz, wręczając ...

Kategoria: Okolicznościowe, Zagranica,

7 grudnia 2023
Czytaj więcej

Mikołajki Na Sportowo Dla Os...

W sobotę 2 grudnia, w Szkole Podstawowej nr ...

Kategoria: Integracja, Sport i rekreacja,

7 grudnia 2023
Czytaj więcej

Programy grantowe...

"Kreatywna Europa" Program "Kreatywna Euro...

Kategoria: Granty, Kultura, NGO, Społeczeństwo, Współpraca transgraniczna,

6 grudnia 2023
Czytaj więcej

PFRON – Program wyrówny...

Ruszyła kolejna edycja "Programu wyrównywan...

Kategoria: Granty, NGO, Pomoc społeczna,

5 grudnia 2023
Czytaj więcej

„Mini Playback Show̶...

W środę, 29 listopada 2023 r. o godzinie 16...

Kategoria: Kultura,

5 grudnia 2023
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności