Na pielgrzymim szlaku

Kultura | Współpraca transgraniczna |
Data publikacji: 21 września 2021

18 września odbyła się po raz szósty Międzynarodowa Polsko-Czeska Piesza Pielgrzymka z Bogatyni do Hejnic. Ze względów epidemicznych termin tegorocznej pielgrzymki został przeniesiony na wrzesień, chociaż z reguły odbywa się ona na początku maja.

Prawdopodobnie pochmurna, jesienna aura miała wpływ na liczbę uczestników, których w tym roku było mniej niż zwykle. O godzinie 8:00 spod Multifunkcjonalnego Centrum Trójstyku wyszło 23 pielgrzymów w tym współorganizator i opiekun duchowy ks. dziekan Ryszard Trzósło. Pomysłodawcą i głównym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Zło dobrem zwyciężaj”.

Wiernych z bogatyńskich parafii bywa więcej lub mniej, jednak systematycznie zwiększa się liczba uczestników spoza Bogatyni, co może świadczyć o tym, że wydarzenie zyskuje pewien rozgłos i uznanie. W tym roku pątnicy przybyli ze Zgorzelca, Goerlitz i Bolesławca by uczestniczyć w tej tradycyjnej, praktyce religijnej katolików. Mimo zachmurzenia, a może właśnie dzięki niemu, wędrowało się dobrze. Nie zmęczył pielgrzymów upał i prawie nie zmoczył ich deszcz. Trasa wiodła przez Markocice po polskiej stronie a po czeskiej przez Heřmanice, Dětřichov, Frýdlant, Raspenavę i Hejnice – łącznie ok. 20 kilometrów marszu z modlitwą i śpiewem, wśród pięknych pejzaży Pogórza Izerskiego.

Do hejnickiej bazyliki – sanktuarium Matki Bożej położonej u stóp góry Orzesznik – lekko zmoczona pielgrzymka dotarła ok godziny 14:00. Po zwiedzeniu bazyliki i krótkim odpoczynku, o godzinie 15:00 rozpoczęła się Msza święta, której przewodniczył ks. Ryszard Trzósło a koncelebrowali ksiądz Pavel Andrš – kustosz sanktuarium i proboszcz parafii w Raspenavie, ksiądz Artur Ściana proboszcz parafii we Frydlancie oraz ks. Piotr Kutkiewicz proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Bogatyni.

Po Mszy pielgrzymi zjedli ciepły posiłek w centrum edukacyjno-konferencyjnym, następnie autokarem wrócili do Bogatyni.

Wydarzenie dofinansowane z budżetu gminy Bogatynia w ramach Gminnego Programu Współpracy Transgranicznej.

Najnowsze aktualności

I miejsce Kingi Orlińskiej w ...

Kinga Orlińska, uczennica klasy 5c Szkoły P...

Kategoria: Historia, Oświata,

6 grudnia 2021
Czytaj więcej

Barbórka 2021...

Z okazji Barbórki, całej Górniczej Braci T...

Kategoria: Polecane,

4 grudnia 2021
Czytaj więcej

Oświadczenie...

OŚWIADCZENIE Oświadczam, że teza wygłosz...

Kategoria: Gmina, Komunikaty, Polecane, Praca,

3 grudnia 2021
Czytaj więcej

Mikołajkowa niespodzianka...

Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech D...

Kategoria: Gmina,

3 grudnia 2021
Czytaj więcej

Świąteczna akcja dla PCPR...

3 grudnia br. Burmistrz Miasta i Gminy Bogaty...

Kategoria: Gmina, Pomoc społeczna,

3 grudnia 2021
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności