„Łißęrëc 2028”

Liberec kandyduje do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2028. Czeskie miasto zabiega przy tym o wsparcie po trzech stronach granicy, co symbolizują znaki diakrytyczne sąsiadów użyte w projektowej nazwie.

27 kwietnia w Bogatyni odbyło się spotkanie w sprawie pretendowania Liberca do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2028. O realnych obszarach współpracy w ramach tego przedsięwzięcia, nie tylko w dziedzinie kultury, ale także integracji, sportu, czy środowiska, z burmistrzem Wojciechem Dobrołowiczem rozmawiała menadżerka projektu Markéta Sabáčková.

Europejska Stolica Kultury (ESK) to projekt Unii Europejskiej, który powstał w 1985 roku i stał się jedną z najważniejszych inicjatyw kulturalnych w Europie. Europejskie Stolice Kultury są oficjalnie wyznaczane na cztery lata przed rokiem obchodów. Ten długi czas jest niezbędny do zaplanowania i przygotowania projektu. Liberec, podobnie jak wcześniej Zittau, aspirując do tytułu chce wzmocnić swoje szanse reprezentując cały region trójstyku. Miasto pod Ještědem, ze swoją bogatą ofertą turystyczną, jest chętnie odwiedzane przez mieszkańców naszej gminy, a dla wielu z nich jest miejscem pracy. Na trasie Bogatynia-Liberec funkcjonuje bezpośrednie połączenie autobusowe.

Jak podkreśla kandydujący Liberec, pierwotnie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury przyznawany był miastom o bogatej historii i ofercie kulturalnej, obecnie jest raczej szansą na rozwój kulturalny i zmiany w nagradzanym mieście. Zdobywca tytułu cieszy się dużym zainteresowaniem na poziomie krajowym i międzynarodowym, co wykracza poza rok ESK i pozwala miastu zmieniać swój wizerunek. Z poprzednich projektów jasno wynika, że nagrodzone miasta odnotowały wzrost ruchu turystycznego, który utrzymywał się nawet po zakończeniu projektu. ESK przyczynia się również do spójności społeczności lokalnej, buduje poczucie dumy i przynależności do regionu. Dzięki temu projekt przynosi długofalowe korzyści nie tylko dla kultury, ale także dla rozwoju społeczno-gospodarczego miast i ich otoczenia. Przykładem z Czech jest Pilzno, które w 2015 roku otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Miasto gościło około 580 imprez, w których wzięło udział 1 134 894 osób, przyjęło również rekordową liczbę turystów, która utrzymywała się przez kolejne lata.

 

Najnowsze aktualności

Ogłoszenie Powiatowego Urzęd...

Ogłoszenie dotyczące naboru wniosków o prz...

Kategoria: Komunikaty, Praca,

30 listopada 2022
Czytaj więcej

Program „Dostępne Miesz...

To program skierowany do osób z niepełnospr...

Kategoria: Pomoc społeczna,

30 listopada 2022
Czytaj więcej

Ruszyła akcja „Paczuszka dl...

Z inicjatywy burmistrza Wojciecha Dobrołowic...

Kategoria: Pomoc społeczna, Rodzina,

30 listopada 2022
Czytaj więcej

Informacja Terenowego Punktu P...

Terenowy Punkt Paszportowy w Bogatyni uprzejm...

Kategoria: Komunikaty,

30 listopada 2022
Czytaj więcej

Pierwszy medal na Mistrzostwac...

Tegoroczne Mistrzostwa Polski Seniorów w Tae...

Kategoria: Sport i rekreacja,

29 listopada 2022
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności