Konferencja „Autyzm, to takie coś…” w Bogatyni

Oświata | Pomoc społeczna | Rodzina | Stowarzyszenia | Zdrowie |
Data publikacji: 8 kwietnia 2024

To był dzień ogromnych emocji. W trakcie spotkania 6 kwietnia w Bogatyńskim Ośrodku Kultury, temat autyzmu rozpatrywany był z wielu perspektyw: rodzica/opiekuna, specjalisty/terapeuty, nauczyciela/wychowawcy oraz samych osób będących w spektrum. Za nami I Konferencja Naukowo-Szkoleniowa w Bogatyni „Autyzm, to takie coś…”.

Gościem specjalnym i jednocześnie twarzą I Konferencji „Autyzm, to takie coś…”, był Paweł Burczyk, aktor teatralny i filmowy, znany szerokiej publiczności zapewne z roli Luksusa z „13 Posterunku”. Stąd wniosek, że Konferencja była nie tylko szkoleniowa i merytoryczna, ale też z pewnością LUKSUSOWA. Aktor bardzo aktywnie działa na rzecz popularyzowania tematu spektrum autyzmu. Nie ukrywa, że jego córka Wiktoria, jest w spektrum autyzmu (Wiktoria również uczestniczyła w spotkaniu). Wspólnie opowiadali o „terapii miłością”, o akceptacji wdzięczności i ich roli w rodzicielstwie obarczonym trudnościami, jakie niesie ze sobą autyzm.

Pierwszą odsłonę autyzmu i zaburzeń ogólnorozwojowych z punktu widzenia specjalisty i terapeuty przedstawiła Dorota Pikulicka – pedagog specjalny, terapeuta integracji sensorycznej, terapeuta komunikacji alternatywnej i wspomagającej, Prezes Fundacji Autilio. Temat „wsparcia osób nastoletnich w spektrum, a zagrożenia depresją”, omówił Krzysztof Tokarski – psycholog, który specjalizuje się w terapiach pacjentów z autyzmem, wykładowca, autor wielu artykułów, popularyzator tematu w szerokim zakresie.
Wśród prelegentów znalazła się również Weronika Ławicka z Fundacji Prodeste. Studentka psychologii, pasjonatka socjologii, pedagogiki, informatyki, matematyki oraz kotów, prezentowała temat związany z wyzwaniami wchodzenia w dorosłość i dorastania w spektrum autyzmu. Rolę sportu w rozwoju osób ze spektrum autyzmu rozwinął Patryk Bąk, założyciel Klubu BJJ Academy Zgorzelec, pasjonat sportu, prywatnie tata Igora .

Mieliśmy też ogromny zaszczyt gościć i wysłuchać wystąpienia Bożeny Browarczyk, przedstawicielki Kuratorium Oświaty. O działaniach artystycznych w niepełnosprawności opowiedział Marcin Woroniecki Dyrektor Bogatyńskiego Ośrodka Kultury w Bogatyni. Z jego prezentacji dowiedzieliśmy się jaką ofertę dla osób z niepełnosprawnościami oferuje pracownia „Bez Barier”, funkcjonująca przy BOKu. Swój punkt widzenia, jako rodzica zmagającego się z niepełnosprawnością własnego dziecka przedstawiła też Magda Maciaszek-Żelazo – mama prawie już dorosłej Soni. Nie zabrakło też występu artystycznego. Na scenie tego dnia zaśpiewały wspólnie Magdy i Sonia, a piosenkę „Zielony, to kolor nadziei” wykonała Lena Garbicz.

– Ta Konferencja, to takie moje „dziecko” – powiedział Ewelina Jackowska, koordynator projektu. – Jest to projekt nad którym spędziłam wiele godzin, wiele długich wieczorów, wykonałam mnóstwo telefonów i napisałam ogrom maili. Wszystko po to, aby ostatecznie, zgodnie ze sloganem Fundacji Autilio: POMAGAĆ ZROZUMIEĆ ŚWIAT AUTYZMU. Jestem bardzo szczęśliwa, że to wydarzenie zgromadziło tak liczną publiczność i odbyło się na tak wysokim poziomie. To oznaka, że temat zaburzeń rozwojowych budzi (i słusznie) coraz większe zainteresowanie. Zauważam to jako koordynator projektu, ale też jako nauczycielka – stwierdziła.
– Kiedy około pół roku temu pojawił się pomysł zorganizowania tego wydarzenia, z miejsca został bardzo pozytywnie oceniony przez pracowników Urzędu Miasta i Gminy Bogatynia. Ta konferencja nie odbyłaby się, gdyby nie zaangażowanie wielu osób, którym serdecznie dziękuję za pomoc i wsparcie: Wojciechowi Dobrołowiczowi Burmistrzowi Miasta i Gminy Bogatynia, Aleksandrze Ratajczak Zastępcy Burmistrza ds. Społecznych oraz Ewie Dudzie Dyrektorce Bogatyńskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny – wymieniała Ewelina Jackowska.

Równocześnie z trwającymi prelekcjami, w Bogatyńskim Ośrodku Kultury dostępne były atrakcje towarzyszące przygotowane przez specjalistów i animatorów. m.in.:

– badanie audiometryczne,

– stanowiska treningu słuchowego, gdzie będzie można porozmawiać ze specjalista i uzyskać wszelkie, potrzebne informacje w kwestii niedosłuchu i możliwości wykorzystania jednej z metod do dalszej diagnozy: Metoda Johansena, Metoda Tomatisa, Metoda Warnkego,

– konsultacje dla rodziców i młodzieży, ze specjalistami: z psychologiem, rehabilitantem, pedagogiem, socjoterapeutą,

– stanowisko ze sprzętem do terapii VR oraz robotem edukacyjnym Photon,

– warsztaty – dostosowanych do wieku i potrzeb dziecka,

– zabawy umuzykalniające, teatralne i muzyczno-taneczne,

– klocki LEGO, ścieżka sensoryczna i wiele innych.

Serdecznie dziękujemy za przygotowanie tak wspaniałej oprawy. O zapewnienie atrakcji dodatkowych zadbali: członkowie Fundacji ,,Nasze Dzieci”, Ewelina Gabara-Walczak, Kamil Stemler, oraz wolontariusze z Zespół Szkół Zawodowych w Bogatyni pod opieką Joanny Rychter. Ogromne podziękowania za techniczną obsługę wydarzenia należą się też pracownikom Bogatyńskiego Ośrodka Kultury. Bez Was konferencja nie osiągnęłaby tak wysokiego poziomu. Jako Fundacja Autilio, jesteśmy pełni energii do tego, aby takie spotkania odbywały się cyklicznie, a więc… Do zobaczenia w przyszłym roku!

Paweł Dusza
z-ca Prezesa Fundacji Autilio

Najnowsze aktualności

Bogatynia – 24 lipca...

TAURON Dystrybucja S.A. Oddział w Jeleniej G...

Kategoria: Energetyka, Komunikaty,

19 lipca 2024
Czytaj więcej

Granty...

Trwa VI edycja Ogólnopolskiego Konkursu dla ...

Kategoria: Granty,

16 lipca 2024
Czytaj więcej

Ostrzeżenie hydrologiczne Nr:...

Zjawisko: gwałtowne wzrosty stanów wody St...

Kategoria: Ostrzeżenia,

16 lipca 2024
Czytaj więcej

OSTRZEŻENIE Nr 67 – Bur...

Nazwa biura: IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz...

Kategoria: Ostrzeżenia,

16 lipca 2024
Czytaj więcej

OSTRZEŻENIE Nr 66 – Upa...

Zjawisko/Stopień zagrożenia: Upał/1 Obsza...

Kategoria: Ostrzeżenia,

15 lipca 2024
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności