Głos młodzieży w rozwoju elektromobilności

Ochrona środowiska | Oświata |
Data publikacji: 21 października 2021

Wczoraj (20.10.) odbyło się spotkanie Młodzieżowego Zespołu Doradczego przy Burmistrzu MiG Bogatynia, na którym omawiano zagadnienia transformacji energetycznej. Gośćmi spotkania byli przedstawiciele Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności (PIRE). Dziś (21.10.) młodzież Bogatyni, jako pierwsza podpisała deklarację DRIVING CHANGE TOGETHER.

Cała inicjatywa nosi nazwę The eMobi Road to COP26, a jej celem jest podkreślenie roli elektromobilności oraz jej wkładu w dekarbonizację transportu jako bezpośredniego środka do osiągnięcia celów klimatycznych. Symbolicznym wymiarem tego projektu jest przejazd elektrycznymi autami między miastami goszczącymi COP: Warszawa – Katowice – Glasgow oraz kraje Grupy Wyszehradzkiej, co w bezpośredni sposób promuje wspólne przedsięwzięcie Wielkiej Brytanii i Polski z COP 24, czyli deklarację Driving change together. Przedstawiciele Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności udadzą się samochodami elektrycznymi z Bogatyni dalej przez Pragę, Wiedeń, Bratysławę, Budapeszt, Lublianę do Mediolanu, a stamtąd przez Pisę do Rzymu i Watykanu, gdzie spotkają się z papieżem Franciszkiem na prywatnej audiencji. Punktem docelowym jest szczyt klimatyczny w Glasgow w Wielkiej Brytanii.

Projekt zakłada pokonanie blisko 10 tysięcy kilometrów z zerową emisją dwutlenku węgla na dwóch trasach w myśl haseł:

– JUST TRANSITION AND SOLIDARITY – symbolizujące sprawiedliwą transformację regionów górniczych oraz zwalczanie ubóstwa energetycznego i zapewnienie wszystkim mobilności po przystępnych cenach. Uczestnicy zeroemisyjnego rajdu odwiedzą kraje Grupy Wyszehradzkiej i instytucje zaangażowane we wspólną strategią bezpieczeństwa energetycznego.

– DRIVING CHANGE TOGETHER – zwracające uwagę na konieczność edukacji w sektorze elektromobilności i zmieniającego się rynku pracy. Trasa przebiega przez siedzibę Komisji Europejskiej w Brukseli, gdzie strategicznie programują politykę klimatyczną aż do Glasgow, gdzie odbędzie się konferencja klimatyczna COP26.

W trakcie pierwszej edycji, podczas trasy i na finale na konferencji COP25 Madrycie wzięło udział blisko 1 000 uczestników oraz 5 000 odbiorców komunikacji. Dużym osiągnięciem było przejechanie 10 000 kilometrów bez emisji szkodliwego dwutlenku węgla.

Organizatorzy zakładają, że tegoroczna edycja powtórzy osiągnięcia poprzedniej, a podczas finału w Glasgow złożą petycję o ustanowienie Światowego Dnia Elektromobilności przez ONZ na Szczycie Klimatycznym Glasgow COP26 na ręce Podsekretarza ONZ ds. klimatu.

„The eMobi Road to COP26” została objęta Patronatem Honorowym Ministra Klimatu i Środowiska, Ministra Infrastruktury oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej <link>.

Najnowsze aktualności

Konkurs fotograficzny „S...

Rozpoczął się upragniony okres wakacyjny. ...

Kategoria: Ekologia, Ochrona środowiska,

6 lipca 2022
Czytaj więcej

Zarządzenie Nr 1802022 Burmis...

Zarządzenie Nr 180/2022 Burmistrza Miasta i ...

Kategoria: Oświata, Samorząd,

6 lipca 2022
Czytaj więcej

Przedłużenie obowiązywania ...

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządz...

Kategoria: Bezpieczeństwo, Komunikaty, Ostrzeżenia,

5 lipca 2022
Czytaj więcej

Absolutorium dla burmistrza Bo...

5 lipca br. Rada Miejska w Bogatyni jednogło...

Kategoria: Samorząd,

5 lipca 2022
Czytaj więcej

Maturzysto, staraj się o styp...

Rusza nabór wniosków o rekomendacje do styp...

Kategoria: Oświata,

4 lipca 2022
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności