Eliminacje powiatowe 50 Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK

Bezpieczeństwo | Ekologia | Oświata | Turystyka |
Data publikacji: 23 kwietnia 2024

19 kwietnia 2024 r. odbył się etap powiatowy 50 Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK, w którym, w dwóch kategoriach wiekowych, współzawodniczyły drużyny z naszego powiatu, głównie z gminy Bogatynia (SP Działoszyn – 2 drużyny, SP nr 5 Bogatynia – 2 drużyny, SP Opolno Zdrój – 2 drużyny, SP nr 1 Bogatynia – 3 drużyny, SP nr 3 Bogatynia – 3 drużyny, SP nr 4 Bogatynia – 4 drużyny).

Organizatorem Turnieju był Urząd Miasta i Gminy w Bogatyni, zaś gospodarzem eliminacji Szkoła Podstawowa nr 4 w Bogatyni. Osobami odpowiedzialnymi za organizację konkursu byli nauczyciele: Katarzyna Krawczenko (SP nr 4 Bogatynia): gospodarz i główny koordynator, Konstanty Ślązak (SP nr 4 Bogatynia), Katarzyna Staszak – Smolarek (SP nr 4 Bogatynia), Aneta Strojanowska (SP nr 3 Bogatynia) Marek Łabędź (SP Opolno Zdrój) i Janusz Błażków (SP nr 1 Bogatynia). W przeprowadzeniu konkurencji i sprawdzaniu prac pomagała młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 4.

W ramach turnieju rozegrane zostały konkurencje:

1. Indywidualny test wiedzy składający się z 30 pytań krajoznawczych (w tym 20 dotyczących powiatu zgorzeleckiego i 10 dotyczących województwa dolnośląskiego), 5 z topografii, 5 z historii turystyki, 5 z bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz 5 z zasad udzielania pierwszej pomocy.

2. Drużynowy konkurs samarytanki, w którym uczestnicy musieli wykazać się praktycznymi umiejętnościami udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej.

3. Turystyczne ABC, czyli praktyczny sprawdzian umiejętności przydatnych turyście, składający się z:
a) planowania wycieczki;
b) rozpoznawania roślin chronionych;
c) rozpoznawania zwierząt chronionych;
d) wyznaczanie azymutów;
e) rozpoznawania atrakcji turystycznych Dolnego Śląska – 10 obiektów.

4.Turystyczny rower, gdzie jeden z zawodników pokonywał kolarski tor przeszkód.

W konkursie wzięło udział 20 zespołów ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych – łącznie ponad 80 uczestników, opiekunów i organizatorów.

O końcowej klasyfikacji decydowała suma punktów zdobytych w poszczególnych konkurencjach. Najwyższe lokaty uzyskały drużyny:

Szkoły podstawowe:

I miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bogatyni, w składzie:
Zuzanna Zielewska, Aleksander Olech, Tymon Senetra, opiekun: Aneta Strojanowska

II miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bogatyni, w składzie:
Hubert Chlebny, Igor Grześków, Piotr Marszał, opiekun: Katarzyna Krawczenko

III miejsce – ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bogatyni, w składzie:
Karol Dragan, Karol Gowin, Filip Jasiński, opiekun: Aneta Strojanowska

Szkoły ponadpodstawowe:

I miejsce – drużyna z Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu, w składzie:
Wiktoria Góra, Zofia Mrygoń, Tristan Temporale.

II miejsce – drużyna MKKT Bogatynia ZSPUiBS Jelenia Góra / LO Bogatynia / LO nr II Jelenia Góra w składzie:
Nadia Kadzewicz, Maja Kalinowska, Julia Tryc.

III miejsce – drużyna z Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu, w składzie:
Marcelina Szymaniak, Oliwia Piwowarska, Oskar Kanculis.

Najlepszy Krajoznawca:

Tytuł „Najlepszego Krajoznawcy”, czyli największą ilość punktów w teście wiedzy, uzyskali:
Tymon Senetra (Szkoła Podstawowa nr 3 w Bogatyni, 42/50 pkt.) w kategorii szkół podstawowych,
Marcelina Szymaniak (Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu, 42/50 pkt.) w kategorii szkół ponadpodstawowych.

W uroczystości wręczenia dyplomów i nagród udział wzięli: Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz oraz gospodarz tegorocznych eliminacji powiatowych Dyrektor SP nr 4 w Bogatyni – Agnieszka Drewniacka.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy w Bogatyni.

Drużyny – zdobywcy pierwszego i drugiego miejsca każdej z wymienionych kategorii – będą reprezentować powiat zgorzelecki w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się w dniach 18-19 maja 2024 r. w Prochowicach.

Sprawny przebieg eliminacji nie byłby możliwy bez pomocy i zaangażowania wielu osób oraz zespołu sędziowskiego. W tej roli, obok opiekunów drużyn, jak zawsze świetnie sprawdziła się młodzież z SP4 w Bogatyni: Amelia Turczyńska, Lena Borysiak, Zofia Stecyk, Weronika Grześkowiak, Filip Chudy, Franciszek Pierzchalski, Szymon Pawlisz i Anna Ogonowska.
Wielkim wsparciem w sędziowaniu samarytanki okazali się, niezawodni jak zawsze, druhowie z młodzieżówki OSP w Bogatyni: Adam Wójcikiewicz i Dominik Litwin.
Krystian Walkowiak i Jakub Tulisz świetnie spisali się jako sędziowie rowerowego toru przeszkód, a w walce z przeciwnościami pogody na rowerowym torze pomagali Marcel Kidałowski i Dawid Czarnecki.

Zespół głównych organizatorów:
Katarzyna Krawczenko
Aneta Strojanowska
Marek Łabędź
Janusz Błażków

Najnowsze aktualności

Bogatynia – 24 lipca...

TAURON Dystrybucja S.A. Oddział w Jeleniej G...

Kategoria: Energetyka, Komunikaty,

19 lipca 2024
Czytaj więcej

Granty...

Trwa VI edycja Ogólnopolskiego Konkursu dla ...

Kategoria: Granty,

16 lipca 2024
Czytaj więcej

Ostrzeżenie hydrologiczne Nr:...

Zjawisko: gwałtowne wzrosty stanów wody St...

Kategoria: Ostrzeżenia,

16 lipca 2024
Czytaj więcej

OSTRZEŻENIE Nr 67 – Bur...

Nazwa biura: IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz...

Kategoria: Ostrzeżenia,

16 lipca 2024
Czytaj więcej

OSTRZEŻENIE Nr 66 – Upa...

Zjawisko/Stopień zagrożenia: Upał/1 Obsza...

Kategoria: Ostrzeżenia,

15 lipca 2024
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności