Dbajmy o nasze miasto!

Ochrona środowiska | Oświata | Zdrowie |
Data publikacji: 23 maja 2023

Mimo, że w Bogatyni działa PSZOK, do którego za darmo można przywieźć swoje śmieci, dzikie wysypiska to wciąż prawdziwa plaga w naszej gminie. Z tym problemem postanowili się rozprawić uczniowie bogatyńskiej „Jedynki”. Ktoś powie – to kropla w morzu. Ale kropla drąży skałę!

Dzikie wysypiska niszczą i szpecą naturę oraz zagrażają człowiekowi i zwierzętom. Na jedno z nich zwrócili uwagę uczniowie klasy 2B Szkoły Podstawowej nr 1. W ramach obchodów Dnia Ziemi przygotowali performance ekologiczny na podstawie tekstu Małgorzaty Strzałkowskiej „Niewielki, ale śliczny Wiosenny Teatrzyk Ekologiczny”, ukazując przy tym dzikie wysypisko, które powstało na terenie bogatyńskiego targowiska.

film nr 1 <kliknij>

Autorzy ekofilmiku postanowili pójść o krok dalej i pokazać mieszkańcom, że każdy, duży czy mały, może mieć wpływ na to co nas otacza. Dzięki wsparciu Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia oraz pracowników Gminnego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o. o., dzikie wysypisko, przy którym odbył się protest, zostało posprzątane. Jego usunięcie kosztowało 3 tys. zł i zostało sfinansowane z budżetu gminy Bogatynia, zatem zapłacili za nie WSZYSCY MIESZKAŃCY.

film nr 2 <kliknij>

Pamiętajmy, że w Bogatyni funkcjonuje Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Zgorzeleckiej, gdzie można za darmo przekazać gruz
z remontowanego mieszkania, meble, sprzęt AGD, RTV, opony czy też odpady selektywnie zebrane. Uszanujmy przyrodę, uszanujmy też pracę dzieci. Nie śmiećmy, zostawmy odpady w miejscach do tego przeznaczonych – zwłaszcza, że nie musimy za to dodatkowo płacić, ponieważ w ramach „opłaty śmieciowej” są także pokrywane koszty funkcjonowania PSZOK-ów.

Pomimo starań dzieci i gminy, po tygodniu, w miejscu prowadzonych działań porządkowych ponownie pojawiło się dzikie wysypisko. Usuniecie odpadów będzie więc po raz kolejny kosztowało nas mieszkańców ok. 3 tys. zł. Za taką kwotę można by było kupić nową huśtawkę na plac zabaw, czy wymienić 3 ławki w parku.
Pamiętajmy, dzikie wysypisko odpadów to nie tylko problem estetyczny, ale również poważne niebezpieczeństwo. W samych tylko elektroodpadach znajdują się groźne pierwiastki chemiczne, takie jak kadm, rtęć czy ołów, które składowane w miejscach do tego nieprzeznaczonych powodują często skażenie gleby i wody. Dzikie wysypisko stanowi również idealne warunki dla rozwoju much, komarów czy szczurów. To także siedlisko wielu bakterii chorobotwórczych, czy groźnych grzybów.

Jeśli będziemy odpowiedzialni i zadbamy o nasze wspólne dobro, w gminie Bogatynia będzie powstawało coraz mniej dzikich wysypisk, a pieniądze przeznaczymy na przykład na to, by nasza okolica piękniała.

Najnowsze aktualności

Zarządzenie nr 101/2024...

Zarządzenie nr 101/2024 Burmistrza Miasta i ...

Kategoria:
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /wp-content/themes/Bogatynia - Template/templates/modules/top-news-sidebar.php on line 49

19 kwietnia 2024
Czytaj więcej

Ósmoklasistki z Działoszyna ...

Dnia 17 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół T...

Kategoria: Historia, Oświata,

19 kwietnia 2024
Czytaj więcej

„Międzynarodowy Dzień Ziem...

19 kwietnia 2024 r. o godzinie 9:30 w Bogaty...

Kategoria: Ekologia, Oświata, Współpraca transgraniczna,

18 kwietnia 2024
Czytaj więcej

XVII edycja programu Indeks St...

Szanowni Państwo, mamy przyjemność przypo...

Kategoria: Oświata,

18 kwietnia 2024
Czytaj więcej

Ogłoszenie dotyczące wstrzym...

Powiatowy Urząd Pracy w Zgorzelcu informuje,...

Kategoria: Biznes, Praca,

18 kwietnia 2024
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności