Ćwiczenia pożarnicze na zamku

Bezpieczeństwo | Współpraca transgraniczna |
Data publikacji: 8 listopada 2021

6 listopada br. we Frydlancie odbyły się międzynarodowe ćwiczenia taktyczne „Pożar w państwowym zamku i grodzie Frydlant”. Ćwiczenia były częścią projektu „Nysa, Witka, Miedzianka – rzeki, które nas łączą (Ćwiczenia strażackie – działania ratowniczo-gaśnicze przy zabytku)”.

Tematem ćwiczeń była likwidacja pożaru na odcinku trasy dla zwiedzających, powstałego w pomieszczeniu zamku w wyniku zapruszenia ognia przez turystę. W ramach prowadzonej akcji strażacy mieli ugasić pożar w pomieszczeniach i grodzie, ewakuować osoby znajdujące się w zamku, udzielić poszkodowanym pomocy przedmedycznej. Działania ratownicze miały być prowadzone równocześnie z gaśniczymi, które polegały na zapewnieniu nieprzerwanego dopływu wody przez ponad 15 minut.

Celem ćwiczeń było m.in.: zapoznanie jednostek z zabytkowym obiektem, koordynacja działań ratowniczo-gaśniczych, stworzenie linii dostarczania wody gaśniczej na dużą odległość z rzeki Witki (Smedy) przy pomocy węży na teren grodu, sprawdzenie poprawności funkcjonowania suchej instalacji ppoż. i dostarczenie wody z zamkowego stawu.
W ćwiczeniach uczestniczyło 15 jednostek zintegrowanego systemu ratownictwa z Pieńska, Zawidowa, Biernej, Dłużyny Dolnej, Raspenavy, Liberca, Viśniovej, Frydlantu, Hermanic, Detrichova. W projekcie gminę Bogatynia reprezentowali strażacy z OSP KSRG w Sieniawce.

Ćwiczeniom przyglądali się zaproszeni goście: Sekretarz Gminy Bogatynia Łukasz Roszkowski oraz Kierownik Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego Paweł Hasiuk.

Najnowsze aktualności

Informacja Ministerstwa Rozwoj...

"Szanowni Państwo, z uwagi na obecne wydarz...

Kategoria: Ekologia, Energetyka, Komunikaty, Ochrona środowiska, Polecane,

12 sierpnia 2022
Czytaj więcej

„Senioralia”...

Fundacja „Nasza Fundacja” wraz z Zarząde...

Kategoria: Kultura, NGO, Stowarzyszenia,

10 sierpnia 2022
Czytaj więcej

Webinarium dla seniorów nt. z...

Publikujemy zaproszenie Urzędu Komisji Nadzo...

Kategoria: Bezpieczeństwo, Komunikaty, Polecane,

10 sierpnia 2022
Czytaj więcej

Wydarzenie Historyczne Roku 20...

Trwa internetowe głosowanie na Wydarzenie Hi...

Kategoria: Historia, Kultura, Oświata,

10 sierpnia 2022
Czytaj więcej

Konsultacje społeczne...

Rozpoczynają się konsultacje społeczne dot...

Kategoria: Gmina, Komunikaty, Miasto, Polecane,

9 sierpnia 2022
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności