Ćwiczenia pożarnicze na zamku

Bezpieczeństwo | Współpraca transgraniczna |
Data publikacji: 8 listopada 2021

6 listopada br. we Frydlancie odbyły się międzynarodowe ćwiczenia taktyczne „Pożar w państwowym zamku i grodzie Frydlant”. Ćwiczenia były częścią projektu „Nysa, Witka, Miedzianka – rzeki, które nas łączą (Ćwiczenia strażackie – działania ratowniczo-gaśnicze przy zabytku)”.

Tematem ćwiczeń była likwidacja pożaru na odcinku trasy dla zwiedzających, powstałego w pomieszczeniu zamku w wyniku zapruszenia ognia przez turystę. W ramach prowadzonej akcji strażacy mieli ugasić pożar w pomieszczeniach i grodzie, ewakuować osoby znajdujące się w zamku, udzielić poszkodowanym pomocy przedmedycznej. Działania ratownicze miały być prowadzone równocześnie z gaśniczymi, które polegały na zapewnieniu nieprzerwanego dopływu wody przez ponad 15 minut.

Celem ćwiczeń było m.in.: zapoznanie jednostek z zabytkowym obiektem, koordynacja działań ratowniczo-gaśniczych, stworzenie linii dostarczania wody gaśniczej na dużą odległość z rzeki Witki (Smedy) przy pomocy węży na teren grodu, sprawdzenie poprawności funkcjonowania suchej instalacji ppoż. i dostarczenie wody z zamkowego stawu.
W ćwiczeniach uczestniczyło 15 jednostek zintegrowanego systemu ratownictwa z Pieńska, Zawidowa, Biernej, Dłużyny Dolnej, Raspenavy, Liberca, Viśniovej, Frydlantu, Hermanic, Detrichova. W projekcie gminę Bogatynia reprezentowali strażacy z OSP KSRG w Sieniawce.

Ćwiczeniom przyglądali się zaproszeni goście: Sekretarz Gminy Bogatynia Łukasz Roszkowski oraz Kierownik Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego Paweł Hasiuk.

Najnowsze aktualności

Nowe działania rządu w odpow...

Ogólnodostępne i bezpłatne testy pod kąte...

Kategoria: Covid-19, Zdrowie,

24 stycznia 2022
Czytaj więcej

Informacja Przewodniczącego R...

Dotyczy Regulaminu korzystania z cmentarzy ko...

Kategoria: Komunikaty, Samorząd,

24 stycznia 2022
Czytaj więcej

Rajd pieszy „Policz się...

22 stycznia grupa 15 członków Sekcji Turyst...

Kategoria: Sport i rekreacja, Turystyka,

24 stycznia 2022
Czytaj więcej

Prosimy o ograniczenie wizyt w...

Drodzy mieszkańcy! Ze względu na pogarszaj...

Kategoria: Covid-19, Urząd,

21 stycznia 2022
Czytaj więcej

Zasady postępowania z przeter...

Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Kom...

Kategoria: Ochrona środowiska,

21 stycznia 2022
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności