83 rocznica pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir

Okolicznościowe | Stowarzyszenia |
Data publikacji: 13 lutego 2023

W niedzielę, (12.02) w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Bogatyni została odprawiona uroczysta msza św. w intencji Sybiraków, podczas której zebrani oddali hołd ofiarom pierwszej masowej deportacji na Sybir, a dziś odbyło się spotkanie członków Koła Związku Sybiraków w Bogatyni upamiętniające Polaków będących świadkami wydarzeń sprzed 83. lat.

Mszę św. poprzedziła modlitwa i złożenie okolicznościowych wiązanek przy tablicy w kościele, upamiętniającej deportację Polaków na Sybir. Następnie, przy dźwiękach hymnu Związku Sybiraków, sztandar Koła Związku Sybiraków w Bogatyni został przeniesiony przed ołtarz. W nabożeństwie celebrowanym przez Kapelana Sybiraków ks. Jana Żaka uczestniczyli: Zastępca Burmistrza ds. Społecznych Aleksandra Ratajczak, Przewodniczący Miejsko-Gminnego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Stanisław Jarosz oraz członkowie Koła Związku Sybiraków w Bogatyni, ich rodziny i mieszkańcy Bogatyni. Po eucharystii, w Parku im. Jana Pawła II zapalone zostały znicze pod pomnikiem pamięci Zesłańców Sybiru.

Poniedziałkowe spotkanie w sali bankietowej Gminnej Spółdzielni w Bogatyni, rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu Sybiraków i chwilą ciszy dla uczczenia pamięci Sybiraków i bliskich osób, którzy już odeszli. Dziękując za pamięć i modlitwę, Prezes Koła Związku Sybiraków w Bogatyni pani Krystyna Burdziak, przytoczyła historię masowych deportacji Polaków na Syberię. Swoimi wspomnieniami podzieliła się również pani Zofia Kulikowska, która otrzymała tytuł Honorowej Prezes Koła Związku Sybiraków w Bogatyni.
Na ręce Prezes Koła, wyrazy szacunku i podziękowania za podejmowane działania dla utrwalenia pamięci minionych wydarzeń złożył Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz.
W spotkaniu z Sybirakami udział wzięli: kapelan Sybiraków ks. Jan Żak, Przewodniczący Miejsko – Gminnego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Stanisław Jarosz, prezes Gminnej Spółdzielni Ireneusz Kropidłowski.


10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. Wtedy to w głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski. (źródło: IPN)

Najnowsze aktualności

Trialog – ostatnie warsztaty...

14 marca 2025 r. w Multifunkcjonalnym Centrum...

Kategoria: Współpraca transgraniczna,

31 marca 2025
Czytaj więcej

Budowa wodociągu w Wolanowie ...

31 marca burmistrz Wojciech Dobrołowicz podp...

Kategoria: Gmina, Inwestycje,

31 marca 2025
Czytaj więcej

3 spotkanie organizatorów raj...

Trzecie spotkanie organizatorów rajdów pies...

Kategoria: Stowarzyszenia, Turystyka, Współpraca transgraniczna,

31 marca 2025
Czytaj więcej

Godziny otwarcia kasy urzędu ...

Informujemy, iż dnia 1 kwietnia kasa Urzędu...

Kategoria: Komunikaty, Polecane, Urząd,

31 marca 2025
Czytaj więcej

Wiosenne Warsztaty Plastyczno-...

We wtorek, 25 marca w Kopalni Dźwięków odb...

Kategoria: Kultura,

31 marca 2025
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności