82 rocznica masowej deportacji Polaków na Sybir

Historia | Stowarzyszenia |
Data publikacji: 7 lutego 2022

W niedzielę, (06.02) w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Bogatyni została odprawiona Msza św. w intencji Sybiraków, podczas której zebrani oddali hołd ofiarom pierwszej masowej deportacji na Sybir.

Mszę poprzedziła modlitwa i złożenie okolicznościowych wiązanek przy tablicy upamiętniającej deportację Polaków na Sybir. Kwiaty złożyli: Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz oraz przedstawiciele Koła Związku Sybiraków w Bogatyni. Następnie, przy dźwiękach hymnu Związku Sybiraków, sztandar Koła Związku Sybiraków w Bogatyni został przeniesiony przed ołtarz.

Przed rozpoczęciem nabożeństwa ks. proboszcz Jan Żak oddał głos pani prezes Koła Związku Sybiraków – Zofii Kulikowskiej, która przypomniała losy dzieci wywiezionych na Sybir oraz ogromną odwagę, determinację i poświęcenie polskich matek, które w nieludzkich warunkach, walcząc o przetrwanie, uczyły dzieci patriotyzmu, wiary i człowieczeństwa.

„10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. Wtedy to w głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski”. – źródło IPN

Najnowsze aktualności

Konkurs fotograficzny „S...

Rozpoczął się upragniony okres wakacyjny. ...

Kategoria: Ekologia, Ochrona środowiska,

6 lipca 2022
Czytaj więcej

Zarządzenie Nr 1802022 Burmis...

Zarządzenie Nr 180/2022 Burmistrza Miasta i ...

Kategoria: Oświata, Samorząd,

6 lipca 2022
Czytaj więcej

Przedłużenie obowiązywania ...

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządz...

Kategoria: Bezpieczeństwo, Komunikaty, Ostrzeżenia,

5 lipca 2022
Czytaj więcej

Absolutorium dla burmistrza Bo...

5 lipca br. Rada Miejska w Bogatyni jednogło...

Kategoria: Samorząd,

5 lipca 2022
Czytaj więcej

Maturzysto, staraj się o styp...

Rusza nabór wniosków o rekomendacje do styp...

Kategoria: Oświata,

4 lipca 2022
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności