50 lat Orkiestry Reprezentacyjnej Elektrowni Turów

Energetyka | Okolicznościowe |
Data publikacji: 4 lipca 2022

(2.07) Z okazji 50-lecia istnienia Orkiestry Reprezentacyjnej Elektrowni Turów, w Bogatyńskim Ośrodku Kultury odbył się uroczysty koncert zespołu obchodzącego jubileusz i zaprzyjaźnionych orkiestr: Orkiestry Dętej Kopalni Węgla Brunatnego Turów, Zakładowej Orkiestry Górniczej Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów oraz Przemkowskiej Orkiestry Dętej.

Jubileusz orkiestry był kolejnym punktem tegorocznych obchodów 60-lecia funkcjonowania Elektrowni Turów. Wydarzenie rozpoczęło się przemarszem orkiestr ulicami Bogatyni. Następnie odbyły się koncerty orkiestr na scenie Bogatyńskiego Ośrodka Kultury. Kulminacyjnym punktem wydarzenia był koncert finałowy w wykonaniu 100 muzyków z połączonych orkiestr. W geście solidarności z Ukrainą orkiestry wspólnie wykonały utwór przygotowany specjalnie na tę okazję. W uroczystości uczestniczyli m.in.: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzena Machałek, Prezes Zarządu PGE GiEK S.A. Andrzej Legeżyński, Dyrektor Oddziału Elektrownia Turów Oktawian Leśniewski, Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz, Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Bogatyni Eugeniusz Kubica.

Zakładowa orkiestra dęta została założona w 1972 r. z inicjatywy Eugeniusza Mroza – byłego dyrektora Elektrowni Turów. Od 1995 r. Kapelmistrzem orkiestry jest Ryszard Drużbiak. Od początku istnienia zespół brał udział w wielu uroczystościach w kraju i za granicą. W 2000 r. orkiestra zdobyła pierwsze miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr we Wrocławiu i reprezentowała Dolny Śląsk na Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr w Poznaniu gdzie zdobyła główną nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2001 r. zmieniono nazwę z orkiestry zakładowej na Orkiestrę Reprezentacyjną Elektrowni Turów. Na bazie tej orkiestry Kapelmistrz założył Big Band, który wydaje płyty, wystąpił z Demisem Roussosem podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej, zdobywał laury na międzynarodowych festiwalach.

Najnowsze aktualności

OSTRZEŻENIE Nr 54 – Upa...

Obszar: województwo dolnośląskie powiat zg...

Kategoria: Ostrzeżenia,

16 sierpnia 2022
Czytaj więcej

Dzień Energetyka 2022...

Z okazji Dnia Energetyka składam wyrazy uzna...

Kategoria: Energetyka, Okolicznościowe,

14 sierpnia 2022
Czytaj więcej

Informacja Ministerstwa Rozwoj...

"Szanowni Państwo, z uwagi na obecne wydarz...

Kategoria: Ekologia, Energetyka, Komunikaty, Ochrona środowiska, Polecane,

12 sierpnia 2022
Czytaj więcej

„Senioralia”...

Fundacja „Nasza Fundacja” wraz z Zarząde...

Kategoria: Kultura, NGO, Stowarzyszenia,

10 sierpnia 2022
Czytaj więcej

Webinarium dla seniorów nt. z...

Publikujemy zaproszenie Urzędu Komisji Nadzo...

Kategoria: Bezpieczeństwo, Komunikaty, Polecane,

10 sierpnia 2022
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności