Festiwal trzech krajów z nagradzanymi polskimi produkcjami
Teatr Gerharta Hauptmanna zaprasza w dniach od 29 lutego do 3 marca na XII Festiwal J-O-Ś w Zittau.
To już nie jest poufna wskazówka, ale jedna z najważniejszych atrakcji życia kulturalnego w trójkącie granicznym: trójnarodowy festiwal teatralny J-O-Ś. Jego dwunasta edycja odbędzie się w Gerhart-Hauptmann-Theater w Zittau w dniach od 29 lutego do 3 marca. W ciągu czterech dni festiwalu będzie można zobaczyć w sumie dwanaście spektakli z trzech krajów w wykonaniu artystów z pięciu krajów. Wśród nich znalazły się nagradzane produkcje teatralne polskich artystów z Białegostoku i Warszawy.
Ale od początku: spektakl młodzieżowy Goldzombies w wieku 14 lat autorstwa Marisy Wendt rozpocznie kolorowy festiwal w czwartek (29 lutego, 11:30). Po oficjalnym otwarciu festiwalu (29 lutego, godz. 19:00), Činoherní studio města Ústí nad Labem zaprezentuje humorystyczne codzienne historie z Eurocity na trasie Praga-Hamburg. Dzień później na scenę za kurtyną wkroczy Krabat (1 marca, 14:00), klasyka literatury młodzieżowej. Z recitalem piosenek Pierwiastek z miłości – wieczór francuski (1 marca, godz. 18:00) wystąpią aktorzy Anna Ludwicka-Mania i Jacek Grondowy z Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze z muzycznymi interpretacjami Édith Piaf, Jacquesa Brela, Georgesa Brassensa i Borisa Viana. Towarzyszyć im będą muzycy Marcelina Wróblewska na skrzypcach oraz Robert Wróblewski na fortepianie i akordeonie. Wieczór uświetni również Ireneusz Rosiński, mówiący po polsku i niemiecku członek zespołu teatralnego z Zittau. W piątkowy wieczór czeka nas jeszcze więcej: artyści Grupy Wolność z Białegostoku po raz pierwszy w Zittau zaprezentują spektakl Syn, oparty na opowiadaniu „Podmieniony syn” Mirosława Miniszewskiego. Można spodziewać się kapryśnego spektaklu z teatrem, lalkami i muzyką. Piątkowy wieczór zakończy dj dusza / tripoint vibez z tanecznymi utworami funk i afrofunk w foyer teatru.
W sobotnie popołudnie (2 marca, godz. 16.00) urodzony w Polsce autor Mariusz Hoffmann zaprezentuje w foyer teatru swoją powieść POLSKIE ODEJŚCIE. Rozmowę z autorem poprowadzi Felix Pankonin, szef centrum sieci Hillersche Villa Zittau – a nowy egzemplarz książki będzie można kupić i podpisać przy stoliku Buchkrone Zittau. Kolejnym gościem po raz pierwszy w Zittau jest artystka Natalia Sakowicz ze swoim wielokrotnie nagradzanym spektaklem lalkowym Romans, który zostanie wystawiony jako monodram z naturalnej wielkości lalką na scenie Teatru Zittau w sobotni wieczór (2 marca, godz. 18:00). Wieczorem w sobotę (2 marca, godz. 21:45) w foyer teatru odbędzie się impreza zamykająca festiwal z udziałem punkowego zespołu Deliwery z Pragi.
Jeden z festiwalowych akcentów to tradycyjnie transgraniczny teatr dla dzieci i młodzieży, dlatego w niedzielny poranek (3 marca, godz. 10:30) teatr animacji z Jeleniej Góry zakończy polskojęzyczny program tegorocznego festiwalu teatralnego J-O-Ś spektaklem Do góry dla najmłodszych gości festiwalu. W tegorocznym festiwalu weźmie również udział grupa młodych ludzi z Polski, Czech i Niemiec, którzy będą towarzyszyć świątecznemu wydarzeniu w Teatrze Gerhart-Hauptmann w Zittau jako jury młodzieżowe.
Głównym celem tego wyjątkowego międzynarodowego festiwalu, nad którym w 2024 r. patronat objęła również minister kultury Saksonii Barbara Klepsch, jest Przezwyciężanie granic, ułatwianie spotkań, promowanie przyjaźni – a wszystko to odbędzie się w Teatrze Gerhart-Hauptmann w Zittau, jak zwykle po uczciwych cenach, z doskonałym cateringiem i oczywiście wszystkimi występami gościnnymi z niemieckimi napisami lub tłumaczeniem symultanicznym oraz dyskusjami po występach w tradycyjnym, kultywowanym stylu – all inclusive. Dwunastą edycję festiwalu można przeżyć w całości z karnetem festiwalowym za 35 euro (ulgi: 20 euro).Kontekst: Trójnarodowy festiwal teatralny jest corocznym punktem kulminacyjnym międzynarodowej inicjatywy teatralnej J-O-Ś – nazwanej tak od trzech charakterystycznych gór trójkąta granicznego Ještěd-Oybin-Śnieżka – która oferuje wgląd w sztukę teatralną naszych sąsiadów i jednocześnie zaostrza apetyt na inne języki.
Najnowsze aktualności
Mamy pierwszy Bogatyński Prod...
Kategoria: Domy przysłupowe, Produkt lokalny,
Sesja Rady Miejskiej – 2...
Kategoria: Komunikaty, Samorząd,
Harmonogram odbioru odpadów n...
Kategoria: Komunikaty, Ochrona środowiska,
Gminne Kolędowanie w Posadzie...
Kategoria: Gmina, Okolicznościowe,
Samiec manula przenosi się do...
Kategoria: Ciekawostki, Ekologia, Zagranica,