„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” to słowa oddające charakter tego święta wypowiedziane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego. W tym roku hołd naszym bohaterom uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 w Bogatyni oddali organizując dwudniowe obchody upamiętniające takich ludzi, jak „Rój”, „Łupaszka”, „Zagończyk”, „Nil”, „Witold” – Rotmistrz Witold Pilecki, jeden z najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu, dobrowolny więzień Auschwitz i wielu, wielu innych.
2 marca uczniowie mieli okazję zapoznać się z niełatwą historią naszej Ojczyzny. Obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez ks. dr Łukasza Świerniaka. Prezentując uczniom trudną drogę Polski do niepodległości pokazał kim byli i skąd się wzięli Żołnierze Niezłomni. Przepiękna opowieść uwzględniająca losy Polski od Powstania Styczniowego aż po współczesne czasy wzruszyła i zafascynowała wszystkich. Uczniowie z zapartym tchem słuchali o wyboistej drodze prowadzącej nasz kraj do wolności. Prezentację uatrakcyjniły filmy uzyskane przez księdza Łukasza z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej.
W kolejnym dniu, czyli 3 marca odbyła się Wieczornica Ku Czci Żołnierzy Niezłomnych – żołnierzy osamotnionych w tej ostatniej walce. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście, uczniowie, rodzice i nauczyciele naszej szkoły oraz mieszkańcy Bogatyni. Jesteśmy wdzięczni gościom za wspólnie spędzony czas, upamiętnienie Żołnierzy II Konspiracji. Dziękujemy włodarzom naszego miasta i wszystkim gościom za przybycie.
Szczególne znaczenie dla nas miała obecność osób, które w sposób bezpośredni brały udział w tej jakże ciężkiej i nierównej walce z totalitarnym wrogiem. Są to członkowie Koła Związków Sybiraków w Bogatyni wraz z prezesem p. Krystyną Burdziak, członkowie Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych na czele z przewodniczącym p. Stanisławem Jaroszem oraz osoby działające w Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sekcji Emerytów i Rencistów z przewodniczącą p. Zofią Werżanowską. Ogromną radość sprawiła nam obecność byłego prezesa Związku Sybiraków p. Zofii Kulikowskiej.
Mimo różnicy lat i doświadczeń życiowych młodzież potrafiła znaleźć z bohaterami tamtych czasów wspólny język. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny. Deklamowali wiersze Z. Herberta i J. Kondratowicza. Szkolny chór śpiewał pieśni patriotyczne, wśród których znalazła się przepiękna „Ballada o Rotmistrzu Pileckim”. Trzy pokolenia wspólnie spędziły wspaniały wieczór. Młodzież słuchała z zaciekawieniem wspomnień i opowieści naszych gości, a na zakończenie wszyscy śpiewali pieśni patriotyczne. Nasi kochani goście z kolei z zapałem wspominali swoje lata spędzone w harcerstwie i śpiewali pieśni oddające charakter tych czasów.
Dodatkową atrakcją wieczoru byli goście z Legnicy: harcmistrz 710 Wędrowniczej Drużyny Harcerskiej „Kedyw” im. Gen. Stefana „Grota” Roweckiego Artur Torbiński i Krystyna Borek. Pieśni w ich wykonaniu zainspirowały do wspólnego śpiewu i refleksji, a melodie grane na gitarze i skrzypcach na długo zagoszczą w naszych sercach.
Na zakończenie głos zabrała Dyrektor Szkoły Beata Wiśniewska dziękując wszystkim, którzy wzięli udział w uroczystości oraz organizatorom za przygotowanie Wieczornicy. Burmistrz Miasta i Gminy Wojciech Dobrołowicz zabierając głos zwrócił uwagę na to, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o tych, dzięki którym możemy cieszyć się wolnością. Słowa podziękowania popłynęły również od Proboszcza Parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbego Księdza Piotra Kutkiewicza. W szkolnych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczestniczyli: Zastępca Burmistrza ds. Społecznych Aleksandra Ratajczak, Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Kubica, Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Mariola Danielewska, Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Adam Ignatowicz, Przewodniczący Rady Rodziców Marek Jasiński.
Możliwość poznania historii Żołnierzy Wyklętych mieliśmy dzięki wysiłkowi organizatorów tego spotkania: Leokadii Kołodyńskiej-Zysk, Renacie Belkner, ks. Łukasza Świerniaka, Adama Kurta, Stanisława Nowaka oraz wszystkim, którzy pomogli w organizacji tego wieczoru. Dziękujemy Dyrekcji Szkoły za pomoc i wsparcie. Rodzicom, nauczycielom i uczniom, którzy poświęcili swój wolny czas i wraz z nami uczestniczyli w tej szczególnej uroczystości.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!
tekst: Leokadia Kołodyńska-Zysk
zdjęcia: Franciszek Romaniak
Najnowsze aktualności
Pilny komunikat Straży Miejsk...
Kategoria: Bezpieczeństwo, Komunikaty,
Złote Gody w Gminie Bogatynia...
Kategoria: Okolicznościowe, Rodzina,
Program „Senior w dobrej...
Kategoria: Sport i rekreacja, Zdrowie,
Nowe radiowozy dla policji w B...
Kategoria: Bezpieczeństwo, Gmina, Społeczeństwo,