„Z widokiem na młode życie po chorobie nowotworowej”
Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu w partnerstwie z fundacjami onkologicznymi „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” oraz „Fundacja Pani Ani – Psychoterapeutyczna Rehabilitacja Dzieci Chorych Onkologicznie”, a także Lublińskim Uniwersytetem Medycznym i European Network of Youth Cancer Survivors zapraszają na kolejne wydarzenie z cyklu „Z Widokiem na Europę” poświęcone sytuacji osób młodych po chorobie nowotworowej.
Już 28 listopada o godz. 17:00 w Domu Europy przy ulicy Widok 10, w ramach wydarzenia „Z Widokiem na młode życie po chorobie nowotworowej” porozmawiamy o jakości życia po przebyciu choroby nowotworowej w wieku dziecięcym i wczesnej dorosłości. Na podstawie zebranych doświadczeń, przejdziemy przez wyzwania, jakie niosą za sobą poszczególne etapy życia młodych pacjentów, którzy po chorobie próbują w pełni wrócić do życia psycho-społecznego, edukacji, ale także pracy i samodzielności. Wspólnie przyjrzymy się także rozwiązaniom oraz rekomendacjom, które są niezbędne do wdrożenia w Polsce i Unii Europejskiej.
Jak wygląda powrót do „normalności”? Jak wrócić do szkoły i pracy? Jakie są dobre praktyki? Czy doświadczenie choroby można przepracować i czym jest prawo do bycia zapomnianym? Jakie programy wspiera Unia Europejska? Kim jest „Survivor”? Czym jest opieka długoterminowa? Celem spotkania jest poszerzenie perspektywy na życie po chorobie z różnych perspektyw: Unii Europejskiej, krajowej, środowisk naukowych, organizacji społecznych oraz osób z przeżytym doświadczeniem. Osoby eksperckie, reprezentujące różne środowiska, przyjrzą się aktualnym strategiom, wyzwaniom oraz rekomendacjom.
Zaproszone ekspertki:
– dr Anna Apel, prezeska fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”, Survivor,
– Anna Buchacz, założycielka i prezeska fundacji „Fundacja Pani Ani – Psychoterapeutyczna Rehabilitacja Dzieci Chorych Onkologicznie”, Survivor, Steering Committee Member Youth Cancer Europe,
– Dominika Małecka, AYA Survivor (ang. Adolescents and Young Adults Survivor – osoby, które przeszły chorobę nowotworową w wieku nastoletnim lub młodej dorosłości), tegoroczna maturzystka, pasjonatka fotografii, kinematografii i sztuki kulinarnej, niepoprawna optymistka oraz wieloletnia podopieczna fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” oraz „Fundacja Pani Ani”,
– dr Emilia Samardakiewicz-Kirol, psycholożka, pełnomocniczka rektora ds. społecznej odpowiedzialności Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Survivor.
Debatę będzie moderować jedna z naszych zaproszonych ekspertek – Anna Buchacz.
Wraz z osobami, które same przeszły chorobę nowotworową, poddamy też refleksji sytuację młodych osób z doświadczeniem choroby oraz Youth Cancer Survivors. Opowiemy także o sieci European Network of Youth Cancer Survivors.
Zobacz czym jest Europejski Plan Walki z Rakiem oraz czym zajmuje się Unijna Misja Rak.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale warto wcześniej zapisać się drogą mailową: COMM-REP-PL-WROCLAW@ec.europa.eu lub telefoniczną (+48) 71 324 09 09. Debata będzie transmitowana na żywo na Facebooku Komisja Europejska w Polsce.
Najnowsze aktualności
Uwaga! Śmiertelne zatrucia w ...
Kategoria: Bezpieczeństwo, Rolnictwo, Zdrowie,
Koncert zespołu „Lombard”...
Kategoria:
Profilaktyka ratuje życie! Wy...
Kategoria: Zdrowie,
Andrzejkowe Zawody Sportowe...
Kategoria: Sport i rekreacja,
„Z widokiem na młode ż...
Kategoria: Integracja, Zdrowie,