Wycieczka do pięciu krajów nadbałtyckich

Stowarzyszenia | Turystyka |
Data publikacji: 6 listopada 2024

W dniach 22-29 października Stowarzyszenie Sekcja Turystyki Rekreacyjnej „BOG-TUR” wybrało się w rejs „Dookoła Bałtyku” na kołach i falach do stolic pięciu państw – Litwy, Łotwy, Estonii, Szwecji i Finlandii.

We wczesnych godzinach porannych dotarliśmy do Wilna – stolicy Litwy – pokonując ponad 1055 km. Od 2009 roku Wilno jest Stolicą Kultury Europejskiej. Położone jest na Pojezierzu Wileńskim, nad rzeką Wilią. W całej aglomeracji miejskiej zamieszkuje około milion osób. Pod względem powierzchni, jest największym miastem w krajach bałtyckich. Wilno jest historycznie mocno związane z Polską. Do 1795 było stolicą Wielkiego Księstwa Litewskiego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a w latach 1922-1939 znajdowało się w granicach II RP. Można tu było zauważyć większość stylów architektonicznych Europy – w stolicy Litwy zobaczyliśmy budowle m.in. w stylu gotyckim, renesansowym czy klasycystycznym między innymi Starówkę, Ostrą Bramę, Uniwersytet czy Dom Adama Mickiewicza. Stare Miasto w Wilnie trafiło w 1994 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kolejny dzień to przejazd 295 km do stolicy Łotwy – Rygi, która jest położona jest nad rzeką Dźwiną w Zatoce Ryskiej. To największe miasto wśród wszystkich krajów bałtyckich. Obecnie liczba jej mieszkańców wynosi nieco ponad 600 tysięcy, a Łotysze stanowią tylko około 50% jej mieszkańców. Drugą co do wielkości grupą są Rosjanie, czego potwierdzeniem jest powszechnie słyszany na ulicy język rosyjski. Ryga nazywana jest często „zielonym miastem”, ponieważ 22 parki miejskie zajmują tutaj łączną powierzchnię aż 7000 hektarów! Burzliwe losy tego 800-letniego miasta, które długo pozostawało pod wpływami innych państw (Niemiec, Szwecji, Rosji a także Polski), są doskonale widoczne w jego zabytkach. Miasto jest swoistą mieszanką wielowiekowej historii oraz nowoczesności.
Jej największą atrakcją turystyczną jest niewątpliwie pięknie odrestaurowane Stare Miasto z licznymi budynkami w stylu secesyjnym. Znajdziemy tutaj także liczne pozostałości średniowiecznych budowli i ślady świetności miasta gdy było ono częścią Hanzy – przepiękny Plac Ratuszowy z pomnikiem Rolanda, zabytkowe kamienice – Dom Wagi i Dom Bractwa Czarnogłowych, Dom Kotów, budynki Małej i Wielkiej Gildii oraz kamieniczki Trzej Bracia, Katedry: luterańska, katolicka, prawosławna; zachowane fragmenty murów miejskich, Baszta Prochowai Szwedzka.

Trzeci dzień to przejazd do stolicy Estonii Tallina około 308 km, gdzie nas przywitała „Gruba Małgorzata” – budowla z 1510 roku, która posiada cztery kondygnacje, średnica baszty wynosi 24 m, grubości ścian to ponad 4 metry. Nad łukiem bramy morskiej, która przylega do wieży, znajduje się herb miasta, wykonany w 1529 roku. Zamek Twierdza wraz z murami obronnymi okalał miasto. Mogliśmy podziwiać, Basztę „Długi Herman”, Parlament, prawosławny sobór pw. Aleksandra Newskiego, Basztę Dziewiczą, Ratusz z najstarszą w Europie (działającą od 1442 roku) apteką, Kamieniczki Wielkiej Gildii i Kamieniczki Trzy Siostry. W Rynku Starego Miasta mogliśmy skosztować słynnej zupy z łosia bez użycia sztućców.
Po całodniowym zwiedzaniu udaliśmy się na odprawę promową aby nocnym rejsem dopłynąć do stolicy Szwecji – Sztokholmu, który jest położony na kilkunastu wyspach. Program artystyczny – show, koncerty, dyskoteki – przez cały wieczór umilały nam czas na promie. Mogliśmy spróbować różnorodnych, wspaniałych owoców morza.

Wczesnym rankiem wyszliśmy na pokład aby zaobserwować wejście promu do portu. Niesamowite wrażenie zrobiły na nas malutkie wysepki, na których były usadowione budynki. Po zejściu na ląd udaliśmy się do Królewskiego Muzeum „Vasy” aby zobaczyć niesamowity okręt, który zatonął podczas swojego pierwszego rejsu, a wydobyty został po prawie 300 latach od zatonięcia. Okręt „Vasa” wypłynął po raz pierwszy w rejs dziewiczy z portu w Sztokholmie. Przy wyjściu z portu w wyniku gwałtownego porywu wiatru przechylił się, lecz odzyskał równowagę. Po drugim podmuchu wiatru przechylił się na bok, a przez otwarte luki do środka wdarła się woda w wyniku czego okręt zatonął. Dzięki bardzo silnemu zasoleniu wody drzewo bardzo dobrze się zakonserwowało i przetrwało w dobrym stanie do obecnej chwili. Spacerkiem powędrowaliśmy zwiedzić inne zakątki Gamla Stan – najstarszej dzielnicy miasta z labiryntem wąskich uliczek i zaułków. Przed nami ukazał się monumentalny barokowy Zamek Królewski z damską strażą Królewską oraz Katedra św. Mikołaja, Dom Rycerstwa, kamień runiczny – świadectwo dawnej historii i najwęższa uliczka w mieście oraz ratusz inspirowany pałacem Dożów w Wenecji – miejsce przyjęć noblowskich. Tego dnia odbywały się tu śluby wielu młodych par. Mogliśmy spróbować słynnego fish-buergera – buerger ze świeżo smażonym śledziem uzupełnił niesamowite doznana smakowe.

Wieczorem udaliśmy się na kolejny rejs po morzu tym razem ze Sztokholmu do Turku. Po wyokrętowaniu przesiedliśmy się do autokaru w drogę do Helsinek – najbardziej wysuniętej na północ stolicy Europy, aby po drodze zwiedzić Zamek Turun Linna, gotycką twierdzę nad brzegiem morza. Przejechaliśmy do Helsinek, stolicy Finlandii. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od serca miasta – Placu Senackiego. Największa jego budowla to Luterańska Katedra, która zaprojektowana została przez Engla, ukończona w 1852 roku. Bogata neoklasyczna fasada z surowym luterańskim wnętrzem. Na wzgórzu majestatycznie wyłonił się niesamowity gmach prawosławnego soboru katedralnego w Helsinkach, główna świątynia Fińskiego Kościoła Prawosławnego Sobór Uspieński, później Parlament – budynek z wieloma kolumnami królujący w Finlandii, mogliśmy przespacerować się po Esplanadi – reprezentacyjnym bulwarem otoczonym architektonicznymi perełkami. Świetny, nowoczesny budynek Biblioteki Oodi w centrum miasta zasługuje na zwrócenie uwagi. Znajdują się w nim: centrum kulturalne, czytelnia, miejsce spotkań młodzieży oraz rodzin z dziećmi. Budynek o kształcie przypominającym zakrzywiony most jest uważany za arcydzieło fińskiej architektury. Ma piękną drewnianą fasadę stworzoną ze świerkowych desek. Biblioteka zbudowana została ze stali, szkła i drewna. Znajdują się w niej żywe drzewa. Mogliśmy zaobserwować rdzennych Lapończyków, którzy licznie uczestniczyli w zajęciach proponowanych przez Bibliotekę. Klimat Finlandii wprowadził nas w okres przedświąteczny. W wielu centrach handlowych pojawiły się już świetlne dekoracje świąteczne. Nie mogliśmy ominąć atrakcji koła młyńskiego, które nas pokręciło nad samym portem wśród blasku metropolii Finlandii. W późnych godzinach wieczornych wypłynęliśmy do Tallina aby następnego dnia udać się w drogę powrotną do Wilna.

Kolejny dzień to już droga do malowniczego Kowna, gdzie zatrzymaliśmy się przy ruinach zamku z punktem widokowym, placem ratuszowym zwanym „Białym łabędziem”. Miasto okalają majestatyczne kościoły i zespoły klasztorne, kwartały historycznej zabudowy. W drodze powrotnej mogliśmy zażyć kąpieli morskich dla odważnych w Morzu Bałtyckim, na pograniczu Estonii i Łotwy.

Łącznie przejechaliśmy i przepłynęliśmy 4300 km w tym 3500 km lądem a 800 km drogą morską. Niesamowite wrażenia pobudziły nas do planowania kolejnej wyprawy – Dania i Norwegia.

relacja: Barbara Otrociuk
zdjęcia: uczestnicy wyprawy

Najnowsze aktualności

Świadczenie ratownicze dla Pa...

20 grudnia br. w bogatyńskim urzędzie Pan S...

Kategoria: Gmina, Społeczeństwo,

20 grudnia 2024
Czytaj więcej

Spotkanie opłatkowe w Opolnie...

W czwartek, 19 grudnia, mieszkańcy Opolna Zd...

Kategoria: Okolicznościowe,

20 grudnia 2024
Czytaj więcej

Betlejemskie Światło Pokoju ...

„Kochaj czynem” – to przesłanie tegoro...

Kategoria: Okolicznościowe,

20 grudnia 2024
Czytaj więcej

Spotkanie opłatkowe Stowarzys...

17 grudnia w siedzibie Stowarzyszenia Byłych...

Kategoria: Okolicznościowe,

19 grudnia 2024
Czytaj więcej

Świąteczne paczki dla podopi...

Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia to m...

Kategoria: Pomoc społeczna,

19 grudnia 2024
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności