Przedłużenie stopni alarmowych BRAVO oraz CHARLIE-CRP

Bezpieczeństwo | Komunikaty |
Data publikacji: 20 kwietnia 2022

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające, do 30 kwietnia 2022 r. do godz. 23:59, obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE-CRP) (Zarządzenie Prezesa Rady Ministrów nr 88 w sprawie wprowadzenia stopnia alarmowego CRP) oraz drugiego stopnia alarmowego BRAVO (Zarządzenie Prezesa Rady Ministrów nr 87 w sprawie wprowadzenia stopnia alarmowego).

Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania.

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. CHARLIE-CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

Stopień alarmowy BRAVO (drugi w czterostopniowej skali) wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.

Należy zwracać uwagę na dziwnie zachowujące się osoby, pozostawiony w miejscach publicznych bagaż, podejrzanie wyglądające paczki czy samochody, które zaparkowano w miejscach niedozwolonych. O każdej sprawie powinno się informować policję. Dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ważne są także informacje o sytuacjach niestandardowych, które mogą nam wydać się co najmniej dziwne.

Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP. Do zadań tych należą m.in.:

– całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów,

– przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku,

– przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów,

– wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.

Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Najnowsze aktualności

Nowy program – Czyste Po...

Wspieramy Cię w drodze do ciepłego domu i n...

Kategoria: Ekologia, Energetyka, Ochrona środowiska, Polecane,

31 marca 2025
Czytaj więcej

Mistrzostwa Miasta i Gminy Bog...

W poniedziałek 31.03.2025 w Szkole Podstawow...

Kategoria: Sport i rekreacja,

31 marca 2025
Czytaj więcej

„Bog-Tur” zwiedzał Drezno...

29 marca Sekcja Turystyczna „Bog-Tur” zaw...

Kategoria: Stowarzyszenia, Turystyka, Zagranica,

31 marca 2025
Czytaj więcej

Trialog – ostatnie warsztaty...

14 marca 2025 r. w Multifunkcjonalnym Centrum...

Kategoria: Współpraca transgraniczna,

31 marca 2025
Czytaj więcej

Budowa wodociągu w Wolanowie ...

31 marca burmistrz Wojciech Dobrołowicz podp...

Kategoria: Gmina, Inwestycje,

31 marca 2025
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności